Zamknij
REKLAMA

Salon i taras - jak stworzyć z nich jedność?

00:00, 07.08.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Jak urządzić salon i taras? W jaki sposób powiązać te przestrzenie? Jak połączyć taras z domem? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w artykule.

Przestrzeń domu i ogrodu powinna się uzupełniać, podkreślać swoje walory, maskować wady, i wzajemnie czynić się bardziej funkcjonalnymi. Ogród i dom to nasze najbliższe otoczenie. Spędzamy w nich mnóstwo czasu, dlatego dbając o aranżację tych przestrzeni, dbamy o własne samopoczucie. Ogród jest miejscem, które integruje domowników i ich najbliższych, odbywają się tu spotkania przy grillu, czy smacznych posiłkach, ogrodowe party czy imprezy urodzinowe. Wykorzystujemy każdą chwilę na relaks na tarasie, czytamy tu, rozmawiamy, bawimy się z dziećmi. Jeżeli pogoda się popsuje, możemy schować się do salonu, który jest odpowiednikiem tarasu. To miejsce staje się centrum domu w zimie i jesienią, a także podczas dni, gdy dochodzi do załamania pogody.

Myśląc o tarasie czy salonie każdy z nas ma podobne odczucia - przede wszystkim musimy tu czuć się dobrze. Przestrzeń powinna być komfortowa, spokojna, atrakcyjna. Meble i dodatki powinny zachęcać do spędzania tu czasu, a styl przestrzeni powinien wpływać pozytywnie na nasze samopoczucie. Niezależnie jednak od tego jaki styl najbardziej lubimy, jest kilka zasad, którymi powinniśmy kierować się, aranżując salon i taras.

Jak połączyć salon i taras za pomocą architektury?

Doskonałym pomysłem będzie takie urządzanie i planowanie tarasu i salonu, aby powstała jednak, powiązana przestrzeń.

Podczas planowania ogrodu myślą przewodnią jest, iż ogród być przedłużeniem domu. Podobnie jest gdy chcemy urządzić taras. Jak rozumieć tę zasadę? Taras ma być przedłużeniem salonu, czyli jego koncepcyjną kontynuacja. Styl ogrodowego salonu i tarasu powinien być taki sam. W przestrzeni salonu, jak też w przestrzeni tarasu powinien dominować ten sam design. Dzięki takiemu przedłużeniu salony, zyskamy przestrzeń, która stanie dodatkowym pokojem. Miejscem, gdzie wyjdziemy z salonu, jeżeli pogoda na to pozwoli.

Zadaszenie tarasu czyni go bardziej funkcjonalnym.

Jeżeli taras ma być pokojem i mamy się tam czuć jak we wnętrzu, to powinniśmy wykorzystać kilka elementów, które sprawią, iż będziemy mieć takie odczucia. Przede wszystkim zadaszenie tarasu zdecydowaniem nam w tym pomoże. Zadaszeniem tarasu może być dach, zabudowany na stałe, lub też ruchoma markiza. Zadaszenie sprawi, że taras będzie bardziej funkcjonalny, ponieważ nawet podczas silnego słońca, czy lekkiego deszczu, będzie można z niego korzystać. Natomiast kontynuacja dachu nad tarasem, ciągłość z zadaszeniem domu, sprawi, iż taras zostanie trochę “ udomowiony “.

Na tarasie możemy również zastosować ściany. Bardzo modne są obecnie tarasy, które powstają najczęściej w małych ogrodach przy domach szeregowych, a ich powierzchnia jest ograniczona minimum z dwóch stron ścianą. Ściany te mogą stanowić murki z cegieł, z kamienia, całkowicie zabudowane, czy też lekko ażurowe. Natomiast na kolejnej ścianie mamy do dyspozycji otwarcie widokowe na ogród. Takie ograniczenie przestrzeni tarasu pozwala nam poczuć się jak w pokoju. Jednocześnie planując zamknięcie tarasu, nie powinniśmy psuć sobie widoku i komfortu relaksu. Jeżeli nasz ogród jest bardzo atrakcyjny, albo mamy z tarasu ładny widok, wystarczy tylko lekkie ograniczenie przestrzeni - na przykład za pomocą donicy z kratką, po której będzie pięło się pnącze, czy też donicy z wysoką roślinnością. Przesłonę może stanowić parawan z maty technorattanowej, albo drewniana ścianka. W formie rozgraniczenia przestrzeni sprawdzą się również meble - ogrodowa ławka pozwoli oddzielić strefę relaksu, od strefy jadalnianej.

Oczywiście doskonałym pomysłem na połączenie tarasu i salonu, jest zastosowanie tej samej podłogi. Często na tarasie mamy do czynienia z podłogę z drewna - drewno jest doskonałym materiałem, jest klasyczne, ponadczasowe, a odpowiednia impregnacja nadaje mu wieloletnią trwałość. W salonie możemy ułożyć drewniany deski, albo parkiet - ważne, aby był w tym samym kolorze, co podłoga na tarasie. Poza drewnianymi podłogami, możemy zdecydować się na podłogę z płytek, albo z betonowych płyt. Każda z nich będzie piękna i funkcjonalna, ale najważniejsze też, aby była jednolita na całym obszarze.

Podłoga stanowi podstawę po wszelkie inne elementy aranżacji przestrzeni jak meble tarasowe, dodatki. Dlatego powinna być solidna, trwała i łatwa w pielęgnacji.

Jak wykorzystać meble ogrodowe i dodatki?

Meble ogrodowe i dodatki na tarasie oraz w salonie, pomogą nam podkreślić styl w jakim zostały urządzone te dwie przestrzeni.

Meble , zarówno te na tarasie, jak też w ogrodzie, oraz salonie, powinny być przede wszystkim bardzo wygodne. Meble muszą stwarzać wiele możliwości wypoczynku i spędzania czasu w tej przestrzeni, ale jednocześnie nie mogą nas zniechęcać. Decydując się na meble, musimy sprawdzić ich wygodę. Najlepiej jest takie meble wypróbować, sprawdzić, czy będzie nam w nich wygodnie wypoczywać. Kupując meble do salonu czy tarasu, zwróćmy uwagę, aby siedziska były szerokie, a oparcia solidne. Dobrze wypoczywa się na fotelu, wyposażonym w miękkie poduchy. Dodatkowo ciekawy i godnym uwagi elementem jest regulowane, albo rozkładane oparcie, które pozwoli nam fotel, zamienić w leżankę.

Wieczór na tarasie powinien być przyjemny.

Aby taras stał się pokojem, możemy ustawić na nim klasyczne meble uszaki - które są najczęściej wykonane z pięknej plecionki z technorattanu. Uszaki przypominają meble salonowe, są duże, wygodne i przytulne, ale dzięki zastosowaniu odpowiedniego tworzywa, są w pełni odporne na czynniki atmosferyczne. W salonie możemy więc zaplanować meble klasyczne, do wnętrz, a na tarasie komplet mebli z technorattanu.

Co jeszcze pomoże nam w stworzeniu na tarasie pokojowego klimatu? Z pewnością doskonałym pomysłem będzie kominek. Kominek w każdej przestrzeni stworzy przytulny klimat. Ogień w naturalnej postaci będzie uprzyjemniać relaks na świeżym powietrzu . Zarówno jak w salonie, tak też na świeżym powietrzu, możemy zlokalizować kominek. Może to być klasyczny kominek z kominem, żeliwna koza, lub biokominek, który jest coraz częstszym rozwiązaniem w przestrzeniach ogrodowych. Biokominek jest zasilany biopaliwem, które jest bezpieczne w użyciu. Ogromny wybór biokominków - zarówno zróżnicowanych pod względem koloru, kształtu, jak też wielkości gwarantuje, że każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Możemy zakupić na nasz taras kominek o wielkości odpowiadającej klasycznym, żeliwnym kozom, lub mały i zgrabny kominek stołowy.

Aby salon i taras stały się spójną przestrzenią - możemy zastosować w ich aranżacji oświetlenie o podobnym kolorze światła. Identyczna kolorystyka, a więc światło ciepłe czy zimne, żółte lub białe, sprawią, że te dwie przestrzenie będą do siebie nawiązywać.

Duże okno łączy taras z salonem.

Jedna gama kolorystyczna dla tarasu i salonu

Kolory odgrywają istotną rolę dla aranżacji przestrzeni. Potrafią oddziaływać na samopoczucie osób w nich przebywających, mogą wpływać na walory dekoracyjne przestrzeni, a także sprawiać, że będzie zachęcająca.

Projektanci i architekci, planują kolory dominujące we wnętrzu, starają się ograniczyć ich liczbę do jak najmniejszej. Uznaje się iż bardzo korzystnym połączeniem jest miksowanie 3 kolorów. Pomocne w tym może być koło barw, które pozwoli nam dobrze je ze sobą połączyć. Kolory mogą być harmonijne, kontrastowe, dopełniające. W zależności od tego jaką przestrzeń urządzamy, oraz jaki jest jej charakter, powinniśmy stosować inne połączenia. Oczywiście nie należy zapominać o własnych upodobaniach - przypominamy, to my mamy czuć się dobrze w tym miejscu.

Planując salon i taras, starajmy się zastosować jedną gamę kolorystyczną dla obydwu przestrzeni. Dobrym pomysłem jest połączenie klasycznej bieli, neutralnej szarości i mocnego akcentu jak pomarańcz, turkus. Lub połączenie kolorów ziemi - beż, zieleń i brąz, albo nowoczesne połączenie bieli, czerwieni i czerni w połysku. Rozwiązań i możliwości jest mnóstwo, każdy z nas może znaleźć coś dla siebie.

Taras i salon mogą szybko stać się ulubionym miejscem wypoczynku dla całej rodziny. Wspólny relaks na świeżym powietrzu czy w zaciszu własnego salonu pomoże nam naładować akumulatory na kolejny dzień.

(materiał partnera)

Komentarze (1)

JustynaJustyna

1 0

Myślę, że z takimi poradami można zaaranżować ogród w każdym stylu! Świetne podejście do tematu, daje do myślenia ;-) 12:09, 17.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma G24, 38-300 Gorlice, ul. Stróżowska 8, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez G24, 38-300 Gorlice, ul. Stróżowska 8 i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone