Zamknij
REKLAMA

Nowa metoda oszustów. Tym razem okradają przedsiębiorców

22:27, 08.01.2018 | J.R
REKLAMA
Skomentuj

Nie daj się zrobić „na terminal”! Metoda na „wnuczka” i na „policjanta” już się nieco ograły i coraz mniej osób udaje się oszustom na nie nabrać. Wymyślili więc nowy patent, tym razem do okradania przedsiębiorców mających w swoich firmach terminale płatnicze z usługą doładowań. 

Portal

gorlice24.pl

Napisał o tym

pierwszy

Dzięki naszej aplikacji ALERT24 skontaktował się z nami właściciel jednego ze sklepów w powiecie gorlickim, który został okradziony w przedstawiony poniżej sposób.

Jak działają oszuści? 

  • Dzwonią do sklepu podając się np. za informatyka z centrali lub pracownika firmy rozliczającej płatności kartami
  • Bardzo często telefon do sklepu poprzedzony jest wcześniejszą krótką rozmową, podczas której osoby podające się za informatyka informują, że w danym dniu będzie prowadzona modyfikacja, konserwacja lub zmiana konfiguracji systemu informatycznego i w tej sprawie będzie dzwonił do sklepu w późniejszych godzinach informatyk, który powie szczegółowo, co należy zrobić.
  • Następnie do sklepu dzwonią kolejne osoby i proszą (np. pod pozorem konieczności sprawdzenia poprawności działania, zmiany konfiguracji, modernizacji systemu lub podobnych działań) o wykonanie sprzedaży doładowania, najczęściej PaySafeCard, i podanie im wydrukowanego kodu doładowującego.
  • W międzyczasie oszuści rozmawiają z personelem, utrzymując przez cały czas, że zajmują się konfiguracją systemu i modyfikacją jego ustawień. Sprawiają przy tym wrażenie profesjonalnych, bardzo merytorycznych i uprzejmych.
  • Po kilku minutach rozmowy oszuści proszą o proszą o wykonanie wydruku kolejnego doładowania i podania kodu. Bywa, że pomiędzy pierwszą a drugą sprzedażą mija nawet kilkanaście minut, podczas których osoby dzwoniące do sklepu przez cały czas rozmawiają z pracownikiem.
  • Finalnie oszuści wykorzystują oczywiście kody (często o wartości kilkuset złotych), a sklep musi za zakupione doładowania zapłacić.

Dokładnie taki sam schemat działania miał miejsce kilka dni temu w jednym ze sklepów spożywczych działających na terenie powiatu gorlickiego. Niczego nieświadoma pracownica sklepu wykonując po kolei wszystkie polecenia rzekomego „informatyka” wydrukowała kilka kuponów z doładowaniami na sumę przekraczającą łącznie 3 tysiące złotych! Według ustaleń naszego portalu nie jest to jedyny przypadek tego typu oszustwa, jaki na naszym terenie wydarzył się w ostatnim czasie.

Apelujemy o to, by pamiętać o podstawowych środkach ostrożności. Nie wolno bezkrytycznie wykonywać poleceń wydawanych telefonicznie przez niezidentyfikowanych rozmówców, zwłaszcza niosących za sobą skutki materialne. Zamiast od razu wykonywać polecenia nieznanej osoby, lepiej zakończyć rozmowę i skontaktować się z firmą obsługującą terminale.

[ALERT]1515446747020[/ALERT]

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (11)

macmac

19 7

Dzisiaj nie ma anonimowych nr. telefonicznych. Więc dotarcie do dzwoniącego przestępcy to nie problem. 22:46, 08.01.2018

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

nomatterwhatnomatterwhat

10 1

Tak ci się tylko wydaje. Kupisz bez problemu i to anonimowo. 23:10, 08.01.2018


macmac

4 4

nomatterwhat }translator} nieważne, w takim razie nie mieszaj. 23:32, 08.01.2018


~~~~ja~~~~ja

3 2

Nawet polskie (aby nie wzbudzać podejrzeń) aktywowane karty startowe do niedawna można było za grosze kupić na allegro. Być może są nadal w sprzedaży nawet nie chce mi się sprawdzać ale na 100% takie były gdy wprowadzano obowiązek rejestracji abonentów. 06:34, 10.01.2018


macmac

5 8

chyba w ukraińskiej sieci 23:19, 08.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Call CenterCall Center

14 0

Wejdź sobie choćby na OLX gdzie od 20 zł możesz kupić aktywną kartę sim dowolnej sieci. Zanim się policja zorientuje to kartę sto razy zdążysz najpierw użyć, a potem zniszczyć. Dlatego takie cwaniaczki to wykorzystują niestety. Poza tym na terenie Polski bez problemu działają karty sim operatorów z zagranicy, więc cóż to za problem zrobić wała będąc anonimowym? 23:26, 08.01.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

macmac

0 10

proszę o link do strony a nie puste słowa, z tą zagranicą to ci podpowiedziałem ale to słaby trop 23:40, 08.01.2018


lachimlachim

8 1

Do mac. Mało jest tego na allegro pierwszą aukcję którą wszedłem za 59zł kupujesz kartę SIM niemieckiego operatora już gotowa do użytki 5 Euro na koncie na start 07:42, 09.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Call CenterCall Center

9 1

Mac - Ty to jakiś przytrzymany chyba jesteś. Napisałem Ci, że jak chcesz to na OLX znajdziesz tego mnóstwo, a Ty o linkach bredzisz. Nie wiesz co to jest OLX? Zresztą wpisz sobie w google "karty sim bez rejestracji" to będziesz miał w sekundę kilka tysięcy linków do polskich aukcji,gdzie kupisz aktywną kartę takiego polskiego operatora jakiego chcesz, a jeszcze więcej aktywnych i działających bez zarzutu w Polsce kart sim z Czech, gdzie nie ma obowiązku rejestracji. 07:58, 09.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Stupid CenterStupid Center

12 4

Polska to kraj naiwnych ciemniaków albo genetycznych idiotów, a w wielu przypadkach i jedno drugie. Taki powiedzmy łagodnie bezmyślny pracownik powinien być z automatu zwolniony, bo jest niebezpieczny. Niedługo to półgłówki będą podawać przez telefon swój login i hasło do konta w banku. 08:59, 09.01.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

macmac

7 0

w samo sedno 09:38, 09.01.2018


REKLAMA
REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone