Zamknij

Zalety i wady rekuperacji

13:47, 06.08.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:23, 06.07.2021

Rozpoczynając temat zalet i wad, warto wspomnieć, czym jest rekuperacja. Jest procesem odzyskiwania energii. Przy użyciu urządzenia noszącego nazwę rekuperatora można ponownie wykorzystywać ciepło oraz energię elektryczną.

Rekuperacja stanowi alternatywę dla ogrzewania i klimatyzacji, z tym, że rekuperator nie jest w stanie ani tak ochłodzić pomieszczenia jak klimatyzacja, ani tak ogrzać jak ogrzewanie.

Korzystając z rekuperacji, otrzymuje się świeże powietrze w mieszkaniu bądź domu

Korzystając z rekuperacji, otrzymuje się świeże powietrze w mieszkaniu bądź domu. Bez względu na warunki atmosferyczne, powietrze jest wymieniane przez całą dobę. Powietrze, które przechodzi przez wymiennik ciepła w urządzeniu, latem obniża swoja temperaturę, a zimą podnosi, po czym trafia do poszczególnych pomieszczeń. Wytworzone powietrze nie posiada związków chemicznych, alergenów, kurzu, czy zanieczyszczeń. Jego wilgotność jest kontrolowana.

Przy tym rozwiązaniu nie trzeba otwierać okien. Dzięki temu w miastach do pokoi nie przedostaje się smog, a na wsi uniknie się zapachów związanych z prowadzoną gospodarką rolną lub hodowlą zwierząt. Aby filtrować powietrze ze smogiem należy zastosować filtr o podwyższonej klasie filtracji F7. W standardowych wentylacjach mechanicznych montuje się filtr kieszeniowy klasy G4.

Za sprawą rekuperacji można oszczędzić na ogrzewaniu. Pozwala również na ponowne wykorzystanie raz wytworzonego ciepła.

Urządzenie daje poczucie kontroli, ponieważ umożliwia dostosowanie ilości powietrza do potrzeb użytkownika. Dla przykładu ta wartość nie jest zależna od wiatru lub ciśnienia na zewnątrz. Ta funkcja przydaje się również w sytuacji, kiedy ilość domowników ulega zmniejszeniu lub gdy wszyscy opuszczają budynek.

Skoro rekuperacja nie jest zależna od warunków na zewnątrz, to również wspomaga w wielu codziennych problemach. Dzięki niemu nie ma przeciągów, much, komarów, a także pleśni. Zażywając kąpieli w łazience, użytkownik nie spotka się z zaparowanymi lustrami, gdyż wilgotność zostanie zaabsorbowana. Po wykonaniu smacznego posiłku, jego zapachem nie przesiąkną ubrania, ponieważ on zostanie zniwelowany przez rekuperator.

Zaletą jest również fakt, że do rekuperacja idealnie sprawdza się z klimatyzacją. Klimatyzacja w pomieszczeniu obniża temperaturę przez co podnosi się komfort życia i mieszkania w takim budynku. Rekuperacja oczyszcza i ochładza wtłaczane powietrze, mamy zatem idealny układ.  Warto pamiętać o dezynfekcji klimatyzacji co jakiś czas by zachować jej żywotność oraz unikać brzydkich zapachów jakie się z niej będą ulatniać.

Rekuperacja stanowi inwestycję w zdrowie

Rekuperacja stanowi inwestycję w zdrowie, ale jak każda modernizacja wiąże się z kosztami, rozpoczynając od zakupu urządzenia, poprzez jego montaż i koszty związane z przeglądami i serwisowaniem. Przeglądy serwisowe należy dokonywać raz w roku tak samo jak czyszczenie klimatyzacji czy przegląd techniczny w samochodzie. Każde urządzenie musi być nadzorowane przez fachowców, aby zachować jego prawidłowy stan i cieszyć się z korzystania. Warto wiedzieć, że kosztem będzie również wymiana filtrów, gdy dojdzie do zabrudzenia. Ponadto urządzenie zużywa prąd, co również generuje koszty.

Decydując się na montaż systemu rekuperacji, należy ostrożnie wybierać firmę, aby nie spotkać się z konsekwencjami niewłaściwego montażu urządzenia przez niedoświadczoną ekipę. Wówczas można odczuwać brak komfortu albo brak odzysku ciepła.

Otaczając się urządzeniami i maszynami, trzeba mieć świadomość tego, że nawet one nie są nieśmiertelne. Największą wadą każdego urządzenia jest wystąpienie awarii.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%