Zamknij

Rodzaje garaży

11:44, 24.06.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:44, 24.06.2020

Każdy posiadacz auta chce jak najlepiej chronić swój pojazd przed czynnikami atmosferycznymi. Najlepiej do tego celu nadają się garaże. Garaże mogą być wolnostojące, przylegające do budynku lub wbudowane. Mogą być jednostanowiskowe lub - coraz częściej - dwustanowiskowe. Ze względu na materiał konstrukcyjny wyróżnia się garaże drewniane, metalowe lub murowane.

Wybór garażu zależy od ukształtowania i wielkości powierzchni, którą mamy do dyspozycji, środków finansowych, jakimi dysponujemy oraz czasu na jego realizację. Warto zaznaczyć, że w świetle prawa budowlanego, obiekty gospodarcze i obiekty małej architektury (w tym również garaże, bez względu na materiał z jakiego zostały wykonane) nie wymagają pozwolenia na budowę, o ile są to obiekty jednokondygnacyjne, ich powierzchnia nie przekracza 35 m² oraz na każde 5 arów posesji przypada nie więcej niż 1 taki obiekt. Należy jednak przewidzieć lokalizację takiego obiektu w planie zagospodarowania działki i zgłosić zamiar jego budowy w odpowiednim urzędzie. Może się bowiem okazać, że lokalny plan zagospodarowania przestrzennego zawiera pewne ograniczenia dotyczące na przykład dopuszczalnej wysokości lub kształtu dachu takich obiektów.

Garaże drewniane są wykonywane z drewna drzew iglastych. Drewno jest wdzięcznym, naturalnym materiałem, dzięki któremu garaż może być architektoniczną ozdobą posesji. Mankamentem garażu drewnianego jest wysoki koszt surowca oraz konieczność regularnego impregnowania drewna. Możliwe jest szybkie postawienie garażu drewnianego z zestawu gotowych elementów konstrukcyjnych, oferowanych przez wyspecjalizowanych producentów. Na rynku dostępnę są również garaże imitujące drewno tak zwane garaże blaszane drewopodobne. Cechuje ich wygląd drewna, ale wykonane są z metalu, blachy o różnej długości i różnej jakości. 

Garaże murowane zapewniają najtrwalszą konstrukcję. Posadowione na ławach fundamentowych, mają ściany murowane najczęściej z bloczków z betonu komórkowego, często ocieplane. Garaże murowane mają wielką różnorodność kształtów. Niestety, ich budowa pochłania dużo czasu, nakładów finansowych i wymaga przygotowania odpowiedniej dokumentacji technicznej w postaci projektu. Coraz częściej więc garaż murowany stanowi integralną część budynku i jest zawarty w jego projekcie architektonicznym. W przypadku, gdy komuś zależy na szybkim postawieniu garażu o mocnej konstrukcji, może zdecydować się na zakup gotowego garażu betonowego, zrobionego ze zbrojonego betonu, w postaci monolitycznego prefabrykatu. Gotowy betonowy garaż można przywieźć na wyznaczone miejsce i ustawić przy pomocy dźwigu. Wymiary takich garaży są standardowe, by można je było ustawiać szeregowo lub na dwóch kondygnacjach. Niestety, nie mamy wtedy wielkiego wpływu na wygląd garażu.

Dla wszystkich, którzy pragną mieć garaż szybko i tanio, najlepszym rozwiązaniem jest garaż metalowy. Jego konstrukcja zrobiona jest z odpowiednio wyprofilowanych kątowników łączonych śrubami, a ściany boczne i dach wykonane są z blachy trapezowej lub falistej. Blacha dla ochrony przed korozją najczęściej jest malowana proszkowo, pokryta farbami akrylowymi lub po prostu ocynkowana. Postawienie popularnego "blaszaka" zajmuje niewiele czasu, a ceny są bardzo przystępne. Kolorystykę blachy można dobrać do własnych potrzeb. Bardziej wybredni mogą zdecydować się na elewację blaszanego garażu z blachy drewnopodobnej lun na blaszany garaż otynkowany. Również w tym przypadku producenci są w stanie zapewnić stosunkowo szybkie postawienie garaży na posesji. Nawet w przypadku takich udoskonaleń przeciętny koszt garażu blaszanego jest niższy niż garażu murowanego czy drewnianego.

Garaż blaszany wcale nie musi przypominać wyglądem monotonnych, prostopadłościennych konstrukcji. W zależności od potrzeb jego dach może mieć różne nachylenie w jednym lub w dwóch kierunkach. Garaże blaszane wyposażone są zazwyczaj w dwuskrzydłowe drzwi. Można jednak spotkać "blaszaki" z drzwiami uchylnymi. Dostępne są garaże blaszane dostosowane do ustawienia w nich dwóch samochodów oraz konstrukcje będące połączeniem garażu zamkniętego z wiatą. Warto wiedzieć, że lekki garaż blaszany o prostej konstrukcji, nie połączony trwale z gruntem, może być uznany za konstrukcje prowizoryczną, przeznaczoną do rozbiórki i do jego postawienia nie potrzebne są najmniejsze nawet formalności.

Możliwości wyboru blaszanego garażu obecnie są tak duże, że każdy z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie pod względem rozmiarów, kształtu, wyglądu, rodzaju materiału, ceny i długości okresu realizacji.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%