Zamknij

Panele grzewcze na podczerwień

07:41, 02.06.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 07:42, 02.06.2020

System rozprowadzania energii cieplnej to jeden z najważniejszych elementów każdego domu. O ile w ostatnich dziesięcioleciach najpowszechniejszym sposobem na ogrzanie pomieszczenia były grzejniki konwekcyjne oraz radiacyjne, pobierające energię z tzw. centralnego ogrzewania, to w ostatnich latach rośnie popularność alternatywnych rozwiązań. Jednym ciekawszych przykładów jest podczerwień.

Ogrzewanie na podczerwień - jak to działa?

Podstawową różnicą pomiędzy ogrzewaniem na podczerwień, a pozostałymi systemami grzewczymi jest sposób przekazywania energii do pomieszczenia. W przeciwieństwie do grzejników konwekcyjnych lub radiacyjnych, panele grzewcze nie wytwarzają ciepła. Emitują one fale o określonej długości, których energia zamienia się w energię cieplną w chwili kontaktu z przedmiotem z otoczenia.

W praktyce oznacza to, że w przeciwieństwie do klasycznych systemów grzewczych panele na podczerwień nie ogrzewają powietrza, a jedynie znajdujące się w pomieszczeniu elementy wyposażenia. Tego rodzaju rozwiązanie niesie ze sobą szereg korzyści zarówno finansowych, jak i w niektórych przypadkach zdrowotnych. Jakie są główne zalety ogrzewania mieszkania podczerwienią?

Panele grzewcze - czy warto?

Ogrzewanie elektryczne mieszkania z pomocą podczerwieni przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim, ze względu na fakt, że promieniowanie infrared ogrzewa jedynie przedmioty, które z kolei oddają ciepło do pomieszczenia pomieszczenie jest ogrzane równomiernie i w sposób znacznie efektywniejszy, aniżeli ma to miejsce w przypadku klasycznych systemów grzewczych. Oczywiście to nie wszystko.

Ogrzewanie domu za pomocą promieniowania podczerwonego skutkuje tym, że temperatura odczuwalna w pomieszczeniu jest wyższa od rzeczywistej. Pozwala to na znaczną redukcję poziomu ogrzewania przy zachowaniu tego samego poziomu komfortu cieplnego. Kolejną zaletą będącą rezultatem sposobu, w jaki działa system jest barak ruchu powietrza. Jest to szczególnie istotne dla alergików.

Tradycyjne systemy powodując różnice w temperaturze powietrza powodują jego ruchu. Z tego względu znajdujące się w domu alergeny unoszą się, co skutkuje obniżonym komfortem życia osób cierpiących ze względu na alergię. Jako że panele infrared nie ogrzewają powietrza problem jego ruchu zostaje zniwelowany do zera. Czy istnieją jakieś wady użytkowania systemu?

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%