Zamknij

Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie - przeczytaj raz jeszcze co musisz wiedzieć o koronawirusie

13:40, 26.05.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:00, 26.05.2020
Skomentuj

Obecna sytuacja epidemiologiczna sprawia, że musimy szczególnie zadbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Wiedza o tym, jak może rozprzestrzeniać się choroba COVID-19 oraz jakie są jej objawy jest bardzo ważna. Świadomość zagrożeń pozwala przedsięwziąć odpowiednie środki zaradcze. Jak zatem zachowywać się w czasie pandemii?

  1. Koronawirus SARS-CoV-2co to jest?
  2. Jak rozprzestrzenia się koronawirus COVID-19?
  3. Jak chronić się przed zakażeniem?
  4. Kiedy zgłosić się do lekarza - rodzaje testów na koronawirusa

Koronawirus SARS-CoV-2co to jest?

W Polsce pierwszy przypadek zachorowania na koronowirusa został potwierdzony w marcu. Schorzenie to rozprzestrzenia się bardzo szybko, dlatego rząd wprowadził sporo obostrzeń, które z dnia na dzień zmieniły nasze życie. COVID-19 to choroba zakaźna atakująca głównie układ oddechowy. Wywołuje ją wirus SARS-CoV-2. "Kolebką" zakażeń były Chiny. To właśnie tam w grudni 2019 zdiagnozowano pierwsze osoby, które mogły stać się źródłem zarażenia dla innych ludzi. Lekarze podejrzewają, że COVID-19 przenosi się ze zwierząt na ludzi. W związku z tym, że na całym świecie został wprowadzony stan pandemii, warto dowiedzieć się, jak przenosi się wirus i jak się przed nim chronić.

Jak rozprzestrzenia się koronawirus SARS-CoV-2?

Wirus COVID-19 przenosi się drogą kropelkową. Do zakażenia może zatem dojść w każdym miejscu publicznym, gdzie jest duże skupisko ludzi. Wystarczy, że nosiciel kichnie, na przykład w autobusie, a reszta współpasażerów może się zarazić. Osoba zakażona może rozsiewać patogeny oddychając bądź rozmawiając. Do infekcji może dojść również poprzez dotknięcie powierzchni, na której znajduje się wirus. Jeśli patogen znalazł się na naszej ręce, a my później dotknęliśmy oczu lub nosa, to znacznie wzrasta ryzyko zakażenia. Wstępne badania wykazały, że wirus nie rozprzestrzenia się drogą powietrzną. Jest bowiem za ciężki i szybko opada na różne powierzchnie. 

Jak chronić się przed zakażeniem?

To czy się zarazimy zależy także od naszego zachowania. Dlatego musimy przestrzegać wszystkich najważniejszych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim używajmy specjalnych płynów do dezynfekcji rąk. Dokładnie myjmy ręce wodą z mydłem za każdym razem, gdy wrócimy do domu. Przestrzeganie zasad higieny osobistej może przyczynić się do zahamowania rozprzestrzeniania się wirusa. Unikajmy dużych skupisk ludzi. Jeśli wychodzimy, na przykład na zakupy, zachowajmy dystans między innymi ludźmi. Kaszląc bądź kichając, zakrywajmy usta - zadbamy w ten sposób o bezpieczeństwo innych osób. Maseczki powinny nosić osoby z różnymi infekcjami, kaszlem bądź katarem. 

Kiedy zgłosić się do lekarza - rodzaje testów na koronawirusa

W związku z szalejącą pandemią powinniśmy cały czas obserwować swój organizm. Do najczęstszych objawów rozwijającej się choroby COVID-19 należą: wysoka gorączka, suchy, męczący kaszel oraz problemy z oddychaniem. Do tego chore osoby mogą odczuwać ból gardła, głowy, mięśni i stawów. Chorobie towarzyszą także dreszcze, zatkany nos, mdłości, biegunka, krwioplucie, wymioty. Oczywiście nie wszystkie symptomy będą występować u każdego zarażonego. Część osób może przechodzić chorobę bezobjawowo. Jeśli zatem podejrzewasz, że miałeś styczność z osobą zakażoną, warto skonsultować się z lekarzem lub laboratorium, które wykonuje testy na obecność koronowirusa. Jeśli możesz, dowiedz się więcej o rodzajach testów w kierunku koronawirusa - SARS-CoV-2. Punkty diagnostyczne wykonują następujące testy:

  • serologiczny – z  próbki z krwi żylnej,
  • kasetkowy – z  krwi włośniczkowej lub żylnej,
  • RT-PCR – wymaz z gardła lub nosogardzieli.

Badanie PCR wykaże czy aktualnie jesteśmy zakażeni, badanie serologiczne wykaże czy mieliśmy kontakt z wirusem i wytworzyliśmy przeciwciała.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%