Zamknij

Przewodnik po stylach w kuchni - nowoczesny, tradycyjny, retro?

08:18, 12.02.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:19, 12.02.2020

Na przestrzeni lat wykształciło się tyle ciekawych stylów, w których możemy zaaranżować naszą kuchnię, że aż trudno zdecydować się na jeden z nich! Triumfy święci nie tylko jasny i wykorzystujący naturalne materiały styl skandynawski, ale również industrialny styl loftu czy nawiązujący do dawnych lat klimat retro. Warto poznać główne wyznaczniki danych stylów, by bez problemu skompletować pasujące do obranej drogi artykuły kuchennego wyposażenia.

Kuchnia w stylu loftu

Surowe wnętrza, ceglane ściany i metalowe dodatki. Oryginalnemu, nowoczesnemu stylowi loftowemu daleko do jasnego i ciepłego stylu skandynawskiego, ale i ten ma swoich zwolenników. Kuchnie w tym klimacie nawiązują do wnętrz industrialnych, robiąc niemałe wrażenie. Proste formy, stal nierdzewna, szkło... Czerwona cegła łączy się tu z czernią, granatem, stalą, a nawet kolorem miedzianym. Brak tu miejsca na kwieciste kubeczki czy babcine imbryki. Kuchenny blat ozdobią metalowe puszki, nowoczesne stalowe chlebaki i produkty bez zbędnych wzorów. Ciekawie  zaprezentują się też produkty z surowego żeliwa, doskonale podkreślającego charakter kuchni. Czarna żeliwna brytfanna, patelnia czy moździerz nie tylko dodadzą wnętrzu odpowiedniego klimatu, ale i posłużą na długie lata użytkowania.

Skandynawsko, jasno, naturalnie

Styl skandynawski nie tarci na swojej popularności. Właśnie w takim stylu urządzane są całe domy lub mieszkania. Duch Skandynawii przenika do salonu, sypialni, pokoju dziecka i kuchni. Kuchenne wnętrze jest jasne, uporządkowane, utrzymane w stonowanych barwach. Króluje w nim biel, szarości i beże. Da się tu zauważyć zamiłowanie do naturalnych materiałów – drewna, wikliny, kamienia, zielonej roślinności... Z tego też względu w skandynawskiej kuchni doskonale sprawdzą się drewniane przybory kuchenne, bambusowe deski do krojenia oraz ceramiczne chlebaki z deską. Wnętrze można ożywić naczyniami z motywem monstery czy innej rośliny.

Kuchnia w retro klimacie

W kuchni w stylu retro sporo się dzieje! Surowość loftu i proste formy stylu skandynawskiego zostają zastąpione kolorowymi dodatkami. We wnętrzu utrzymanym w klimacie z dawnych lat dobrze zaprezentują się drewniane meble, celowo postarzane. Klasyczną gazową kuchenkę ozdobi emaliowany czajnik w grochy, a blat udekorują puszki na żywność z napisami, „sklepowa” waga kuchenna i ręczny młynek do kawy z korbką. Na ściennym relingu warto zawiesić emaliowany rondel z rączką, miedzianą patelnię i blaszane przybory kuchenne. Wśród różnych sprzętów bez problemu znajdziemy urządzenia w odpowiednim stylu – tostery, opiekacze, gofrownice i maszyny do hot dogów przypominają te sprzed dekad, choć oferują nowoczesne funkcjonalności. Retro klimatu doda także tradycyjna kafeterka aluminiowa, swoim kształtem przypominająca pierwsze tego typu zaparzacze do espresso. Najlepiej zaprezentuje się kawiarka Bialetti, pochodząca od włoskiego producenta, który zapoczątkował modę na makinetki.

 

Przestronna kuchnia nowoczesna

Głównymi wyznacznikami kuchni nowoczesnej jest przestrzeń i minimalizm. Oczywiście małe kuchnie również możemy urządzić w nowoczesnym stylu, ale nie będzie w nich miejsca na przepych. Kuchnię nowoczesną warto otworzyć na salon, zyskując w ten sposób pokój z aneksem kuchennym. Większość naczyń i sprzętów schowamy do szafek, a dekoracje ograniczymy do minimum. Na blacie kuchennym znajdą się tylko najpotrzebniejsze, designerskie rzeczy – ciśnieniowy ekspres do kawy lub kawiarka na indukcję, chlebak ze stali nierdzewnej i czarny czajnik elektryczny. Kuchnia nowoczesna może być jasna lub ciemna, utrzymana jednak w stonowanych barwach. Popularne są dodatki ze stali, chromu, ale i kamienia.

 

Romantyczny styl prowansalski

Prowansalska kuchnia to coś dla tych, którzy chcieliby połączyć jasne wnętrze z postarzałymi meblami i kwiecistymi dodatkami. Na kuchennym parapecie znajdziemy doniczki ze świeżymi ziołami, a na ścianie sznury czosnku. Jak sama nazwa wskazuje, styl ten nawiązuje do klimatu  francuskiej Prowansji, znanej z pięknych pól lawendowych. Motyw lawendy jest zatem tutaj niezbędny! Lawenda powinna pojawić się zarówno w postaci doniczkowych roślin i suszonych kwiatów w wazonie, jak i wzorów na garnkach, kubkach, naczyniach, obrusie i zasłonkach. Zestaw garnków emaliowanych z motywem fioletowej lawendy wprowadzi niezwykły, romantyczny klimat do każdej kuchni. Do tak zaaranżowanej kuchni pasować będą wiklinowe pojemniki i plecione koszyczki.

 

?

Nasza kuchnia to nasze królestwo, dlatego zaaranżujmy ją tak, jak tylko chcemy. Nie musimy ściśle trzymać się wyznaczonego stylu, ale możemy dowolnie łączyć różne elementy. Jeżeli urządziliśmy kuchnię w stylu nowoczesnym, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić do niej naturalne materiały charakterystyczne dla stylu skandynawskiego czy prowansalskie motywy lawendy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%