Zamknij

3 rzeczy, które powinny znaleźć się w profesjonalnym warsztacie

09:42, 09.01.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:43, 09.01.2020

Choć warsztaty samochodowe mogą i będą się między sobą różnić, bo nie wszystkie specjalizują się w tym samym, da się wskazać pewien kanon narzędzi i sprzętów, których nie powinno zabraknąć w żadnym warsztacie. To, że w jakimś miejscu nie będzie jednej czy drugiej rzeczy wymienionej w tym artykule, nie znaczy koniecznie, że właściciel warsztatu nie wie, co robi, a mechanicy są amatorami, jednakowoż trudno jest wykonywać nawet podstawowe czynności naprawcze nie posiadając podstawowej infrastruktury i narzędzi.

1. Narzędzia

Jeśli chodzi o narzędzia, to istnieją różne sposoby ich przechowywania i porządkowania. Do najpopularniejszych należą skrzynki narzędziowe, wózki warsztatowe i tablice narzędziowe. Skrzynki bardzo dobrze sprawdzają się w domowym zaciszu a także u majstrów, którzy przychodzą do domów innych ludzi naprawiać sprzęty - są poręczne i łatwe w transporcie, a przy odpowiednim ułożeniu i maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni zmieści się w nich naprawdę sporo narzędzi. Nie są jednak zbyt wygodne w użytkowaniu: aby swobodnie móc korzystać z narzędzi przechowywanych w skrzynce trzeba ją nie tylko otworzyć, ale również wyjąć z niej niektóre sekcje, a znajdujące się na wierzchu narzędzia i części rozłożyć dookoła stanowiska pracy. Takie rozwiązanie nijak nie sprawdzi się w żadnym warsztacie samochodowym. Z kolei tablica narzędziowa wisząca nad blatem roboczym lub stołem warsztatowym to świetne rozwiązanie dla “stacjonarnych” majsterkowiczów. Można na niej powiesić różne narzędzia, które chcemy mieć zawsze pod ręką, a te rzadziej używane schować do skrzynek i odstawić na półkę. Jednak i to rozwiązanie nie sprawdzi się w warsztacie samochodowym, gdzie narzędzia muszą być przemieszczane. Najlepszy do warsztatu jest, nomen omen, wózek warsztatowy, który można przemieszczać, by mieć narzędzia wszędzie pod ręką.

2. Sprzęt specjalistyczny

Każdy warsztat samochodowy powinien być wyposażony w specjalistyczne narzędzia, które pozwalają dokonywać takich napraw jak na przykład czyszczenie klimatyzacji czy wymiana opon. Poza tym w warsztacie powinny się znaleźć urządzenia do blokady rozrządu, diagnostyki silnika czy serwisowania układu hamulcowego. Niezbędne są także pompki do oleju i paliwa. Jeśli warsztat zajmuje się tapicerstwem, będzie to wymagało innych narzędzi niż np. lakiernictwo - w zależności od specjalizacji, powinny się w nim znajdować inne specjalistyczne sprzęty. Aby utrzymać wśród nich porządek, przydadzą się profesjonalne systemy magazynowania.

3. Miła obsługa

Na koniec warto wspomnieć o tym, że o profesjonalizmie warsztatu świadczy nie tylko jego wyposażenie, ale również ludzie, którzy w nim pracują. Przede wszystkim powinno nam zależeć na dobrych fachowcach, którzy z należytą pieczołowitością zajmą się samochodami klientów, jednak również pracownicy obsługujący kalendarze i umawiający klientów na wizyty powinni wykazać się wiedzą i empatią. W końcu liczy się pierwsze wrażenie, a więc po pierwszym kontakcie z firmą klient decyduje, czy zostanie klientem potencjalnym, czy rzeczywistym. Nie można zapominać o aspekcie ludzki w żadnym biznesie - jest on kluczem do sukcesu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%