Zamknij

Piec węglowy 5 generacji ? jaki wybrać?

00:00, 29.11.2019 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Piec węglowy piątej – najnowszej generacji to już nie tylko możliwość, ale również konieczność. Obowiązek używanie takich właśnie pieców w nowych instalacjach wprowadzają normy unijne i dyrektywa Ecodesign. Piece tego rodzaju to jednak przede wszystkim zmniejszenie emisji szkodliwych produktów spalania paliw stałych, jak węgiel i drewno.

Piec węglowy 5 generacji – co to znaczy?

Wspomniane wcześniej norm unijne definiują pięć kategorii, czyli właśnie generacji pieców. W generacji pierwszej znajdowały się piece emitujące najwięcej zanieczyszczeń będących produktami spalania. Im wyższa kategoria, tych zanieczyszczeń jest mniej. Oprócz tego istnieją też kotły nieklasyfikowane. Są to najczęściej najstarsze konstrukcje. Piece generacji piątej to nowoczesne konstrukcje, które w czasie spalania paliwa stałego generują relatywnie niewielką ilość substancji szkodliwych – kilkukrotnie mniej niż piece wcześniejszych generacji. Należy pamiętać, że w świetle obecnie funkcjonujących przepisów możliwe jest instalowanie wyłącznie tego rodzaju kotłów. W już istniejących instalacjach nie mogą być stosowane piece generacji wcześniejszej, niż trzecia, a w przeciągu najbliższych kilku lat planuje się zastąpienie wszystkich istniejących kotłów nowoczesnymi konstrukcjami generacji piątej.

Rodzaj paliwa ma znaczenie

Wśród kotłów piątej generacji na rynku absolutnie dominują dwa rodzaje konstrukcji. Są to piece zasilane pelletem i ekogroszkiem. Jak widać, piece tego rodzaju zasilane są praktycznie wyłącznie paliwem sypkim. Pellet jest to sprasowany pod dużym ciśnieniem materiał pochodzący z odpadów drzewnych. Ekogroszek jest to – jak wiadomo – rodzaj węgla kamiennego o niewielkich ziarnach, których wielkość mieści się najczęściej w przedziale od 5 do 25 milimetrów.

Oba te materiały charakteryzują się wysoką wydajnością grzewczą, ale jeżeli wziąć pod uwagę również inne kwestie, zdecydowanie bardziej poleca się węgiel. Węgiel w postaci ekogroszku jest przede wszystkim o wiele łatwiej dostępny. Można go kupić u dostawców operujących w całym kraju. Uwagę przyciąga również cena tego materiału opałowego – zdecydowanie niższa, niż w przypadku pelletu (który dodatkowo jest materiałem trudniej dostępnym). Piec węglowy 5 generacji jest więc pod względem rodzaju zużywanego paliwa najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Moc pieca, a wielkość i charakterystyka domu

Przede wszystkim należy powiedzieć, że piece dostępne na rynku charakteryzują się różną mocą nominalną. Według wskazań producentów najlepsze efekty osiąga się podczas palenia w piecu, kiedy taka właśnie moc jest osiągana. Wiąże się to nie tylko z uzyskaniem największej wydajności grzewczej, ale również z emisją najmniejszej ilości szkodliwych produktów spalania.

W przypadku, w którym moc pieca znacznie przekracza potrzeby danego domu, zazwyczaj pali się w nim z mniejszą mocą. W takiej sytuacji wydajność spada, a poziom emisji pyłów znacząco wzrasta. Dlatego właśnie niezwykle istotne jest dobranie mocy pieca do charakterystyki domu. Liczy się tutaj przede wszystkim wielkość. Domy o dużej kubaturze zazwyczaj charakteryzują się znacznie większym zapotrzebowaniem grzewczym. Istotne są również inne kwestie, które sumarycznie można ująć, jako poziom energooszczędności budynku. Tak na przykład budynki i zwartej bryle (piętrowe konstrukcje na planie sześcianu, lub zbliżone), ze względu na lepszy stosunek powierzchni do objętości wymagają mniej energii na ogrzewanie niż budynki o dużej powierzchni i skomplikowanej bryle (na przykład obszerne budynki parterowe). Stosuje się w nich więc piece o mniejszej mocy nominalnej.

Dokładnie tak samo wygląda sytuacja w przypadku innych rozwiązań zwiększających energooszczędność domu. Odpowiednie okna i drzwi, wydajna izolacja, klimatyzacja zaopatrzona w odzysk ciepła (pompa ciepła) – to tylko niektóre z tego typu rozwiązań. Ich obecność zmniejsza zapotrzebowanie domu na energię cieplną, a więc zmniejsza również optymalną moc pieca. Skrajnym przypadkiem są tu domy pasywne (w których utrata energii cieplnej następuje w minimalnym stopniu), w których do utrzymania odpowiedniej temperatury wymagane są piece o bardzo niewielkiej mocy.

Zupełnie inaczej jest w przypadku domów starych, w których bardzo często izolacji brak, albo nie jest ona zbyt wydajna. W takie sytuacji niezbędne jest zastosowanie pieca o mocy nominalnej na tyle dużej, by mimo dużych strat, zapewnić odpowiedni komfort cieplny wewnątrz budynku.

Kotły zasypowe i z podajnikiem

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię, nad którą warto zastanowić się wybierając piec węglowy 5 generacji do swojego domu. Ekogroszek jest materiałem sypkim, a więc tradycyjnego sposobu palenia w piecu możliwe jest również zastosowanie podajnika.

W przypadku konstrukcji zasypowych (tradycyjnych) każdorazowe napełnienie pieca następuje manualnie. Jeżeli paliwo w piecu wypala się to należy dorzucić odpowiednią jego ilość. Jest to zatem dobra rozwiązanie dla osób dysponujących czasem, by tego rodzaju piec obsługiwać. W tym miejscu należy podkreślić, że piece węglowe 5 generacji nie posiadają awaryjnego rusztu, a więc nie dają możliwości palenia materiałem innym niż przewidziany przez producenta.

Jak pokazuje doświadczenie, bardzo praktyczne okazują się być piece zaopatrzone w automatyczny podajnik. Tego rodzaju konstrukcje są zazwyczaj w dużej mierze bezobsługowe. Sterownik pieca reguluje nie tylko temperaturę spalania, ale również dostarczanie odpowiedniej ilości paliwa. Rola użytkownika ogranicza się tu do uzupełnianiu raz na jakiś czas ekogroszku w zbiorniku podajnika.

Jak pokazano na powyższych przykładach dobór odpowiedniego pieca węglowego 5 generacji nie zawsze jest łatwy. Należy wziąć pod uwagę zarówno charakterystykę ogrzewanego budynku, jak i własne preferencje. O ile w tym drugim przypadku sprawa jest dość prosta (istotnym czynnikiem są tu przede wszystkim różnice w cenach konstrukcji zasypowych i z podajnikiem), to dostosowanie mocy pieca do potrzeb budynku jest większym wyzwaniem. W wyborze warto kierować się przede wszystkim wskazaniami producenta pieca, ale również radami specjalistów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

DziunekDziunek

2 0

Dlaczego nikt nie wspomniał o przewodzie kominowym. Niska temperatura spalin działa destrukcyjnie na przewód kominowy, dlatego komin musi być dostosowany do kotła 5 klasy. Kominy ceglane nie nadają się do takich kotłów ze względu na niską temperaturę i punkt rosy. 06:15, 29.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Dziunek Dziunek

2 0

Skrajnie niskie temperatury spalin
Kotły 5. klasy potrafią pracować ciągle z temperaturą spalin na poziomie 70-80st.C co w sprzyjających temu warunkach (duży, zimny komin) niesie ryzyko kondensacji wilgoci. Norma sugeruje, by w przypadku tak niskich temperatur spalin producent określił wymagania co do komina i niektórzy piszą, że konieczny jest wkład kominowy, ale część tylko sugeruje takie rozwiązanie jako dobrowolne. Rzecz w tym, że w razie zawilgocenia nawet dobrego i sprawnego ceramicznego komina możliwość pociągnięcia producenta do odpowiedzialności jest niewielka i niełatwa. Dlatego kupując kocioł 5. klasy najlepiej od razu wyposażyć komin we wkład odporny na kondensat z udziałem kwasu siarkowego, który jest w zasadzie pewny przy tak chłodnych spalinach. Co więcej: musi to być wkład ceramiczny – nie stalowy, gdyż one nie wytrzymają w towarzystwie kwasu siarkowego dłużej niż parę lat (o czym zresztą możesz się przekonać pytając producenta stalowych wkładów). 07:32, 29.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%