Zamknij

Dostawcy prądu w Polsce - jaką taryfę najlepiej wybrać

13:19, 22.11.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:19, 22.11.2019

Dostawcy prądu w Polsce muszą posiadać koncesję. Prąd jest towarem wytwarzanym przez elektrownie, a sprzedawanym przez dystrybutorów. Jak to wygląda w praktyce? Czy w Polsce jest możliwość pozyskiwania energii z naturalnych i odnawialnych źródeł?

  1. Krótka historia elektrotechniki
  2. Dostawcy prądu w Polsce
  3. Taryfa g11 i g12
  4. Prąd ze słońca

Krótka historia elektrotechniki

Już starożytni Grecy poznali pierwsze zjawiska elektrostatyczne, jednak to XIX wiek przyniósł przełom w badaniach. Właśnie wtedy powstały pierwsze urządzenia, które wykorzystywały energię elektryczną. Znany naukowiec Thomas Edison nie tylko opatentował pierwszą żarówkę, ale także zbudował pierwszą elektrownię. Małymi kroczkami elektryczność docierała do miast, a znacznie później do małych miejscowości i wsi. Obecnie praktycznie w każdym domu w Polsce jest prąd. Jesteśmy do tego stanu tak przyzwyczajeni, że chwilowe przerwy w dostawie energii są dla nas bardzo kłopotliwe. 

Dostawcy prądu w Polsce

Dostawcy prądu w Polsce to: 

  • Energa - odpowiada za dostarczanie prądu w Polsce centralnej oraz północnej,
  • Grupa Enea - ma udziały w północno-zachodniej Polsce,
  • PGE - w obrębie tej firmy znajdują się województwa w centrum, na wschodzie, a także na południowym-wschodzie,
  • Innogy - obejmuje miasto stołeczne,
  • Tauron - dostarcza energię do południowej i południowo-zachodniej części kraju.

Taryfa g11 i g12

Obywatele Polski mogą korzystać z dwóch taryf: G11 i G12. Wybór taryfy prądu powinien być uzależniony od potrzeb nabywców. Dlaczego ustalono różne warianty? Głównymi przyczynami są: chęć obniżenia rachunków oraz aspekt ekologiczny czyli zniwelowanie bezproduktywnego użycia energii elektrycznej. Wszystkie zasady dystrybucji prądu określa Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 roku – Prawo energetyczne oraz Rozporządzenia Ministra Energii z dnia 6 marca 2019 r. 

Taryfa g11 to idealny wybór dla gospodarstw domowych, w których prąd wykorzystuje się do zasilania oświetlenia oraz obsługi urządzeń AGD/RTV. Nie zaleca się stosowania tej taryfy w przypadku ogrzewania domów oraz wody za pomocą energii elektrycznej, ponieważ wpłynie to na znaczne podniesienie rachunków. Stawki za prąd w przypadku tej opcji są ustalane urzędowo przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Taryfa g12 jest trochę bardziej skomplikowana, ponieważ posiada dwie odmiany. Wybierają ją osoby, które potrafią zaplanować zużycie energii. Odmiana weekendowa (wliczają się w to także święta i dni wolne od pracy) jest tańsza, dlatego zostawić wszystkie energochłonne prace na soboty, niedziele bądź godziny nocne. Taryfa g12 jest idealna w w gospodarstwach z elektrycznym ogrzewaniem. 

Prąd ze słońca

Obecnie coraz więcej ludzi decyduje się na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł, np. ze słońca. Potrzebne są do tego specjalne panele zamontowane na dachu domu. Prąd ze słońca ma wiele zalet. Jest to o wiele bardziej ekologiczna opcja niż korzystanie z usług elektrowni. Węgiel kamienny bądź ropa to źródła energii, które niestety są zbyt eksploatowane przez człowieka. Dlatego trzeba się liczyć z tym, że może ich zabraknąć. Minusem instalacji paneli słonecznych jest ich cena. Inwestycja do małych nie należy. Dodatkowo wytwarzanie energii elektrycznej zależne jest od warunków atmosferycznych. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%