Zamknij

Zasady postępowania z odpadami w zakładzie gastronomicznym

08:50, 16.09.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:54, 16.09.2019

Prowadzenie lokalu gastronomicznego wiąże się ze spełnieniem wielu norm prawnych. Nadzór sanepidu nie pozwala nawet w najmniejszym stopniu się od nich uchylić, jednak nie bez powodu. Kwestia odpadów uregulowana prawnie w 2001 roku ma na celu ograniczenie ilości odpadów mających niekorzystny wpływ na środowisko. Choć ogólne zasady postępowania z odpadami w branży gastronomicznej z pozoru wydają się skomplikowane, po dokładniejszym zapoznaniu się z nimi okazuje się, że to całkiem łatwe i mało czasochłonne.

Odpady w zakładzie gastronomicznym – co mówi o nich prawo?

Postępowanie z odpadami w zakładzie gastronomicznym nie może być przypadkowe, inaczej będzie wiązać się z wysokimi karami, a nawet zamknięciem firmy. Wszystkie normy są ściśle określone przez prawo, a dokładniej przez ustawę z dnia 11 maja 2001 roku o opakowaniach o odpadach opakowaniowych (Dz.U. 2001 r. nr63 poz. 638). Zawiera wszystkie informacje dotyczące: zapobiegania powstawaniu odpadów oraz ograniczania ich ilości, odzysku zgodnego z zasadami ochrony środowiska, unieszkodliwienia odpadów, jeśli nie można zapobiec ich powstawaniu oraz poddać ich odzyskowi. Najważniejszym punktem tej ustawy jest oczywiście zapobieganie powstawaniu odpadów. Czynności te wymagają odpowiedniego planowania zakupów oraz wykorzystania produktów spożywczych tak, by wykorzystać maksymalnie ich ilość.

?

Jak zapobiegać powstawaniu odpadów?

Odpady powstają nie tylko w kuchni podczas przygotowywania potraw, ale również w sali restauracyjnej w formie niedojedzonych pozostałości. W obu przypadkach można zastosować odpowiednie, przemyślane zasady. W kuchni niezbędne jest kontrolowanie na bieżąco stanu zapasów i ich wykorzystanie. Należy również zwrócić uwagę na termin przydatności produktów do spożycia. Warto również unikać nadprodukcji, czyli przygotowywania składników potraw w zbyt dużej ilości. Jednym z najlepszych sposobów jest dokładne opracowanie listy zakupów oraz kupowanie produktów w większej częstotliwości, co pozwala wykorzystywać je na bieżąco.

Artykuł powstał pod przewodnictwem iguanasklep.pl

O wiele trudniej jest ograniczyć odpady w zakładzie gastronomicznym powstające w sali restauracyjnej. Jedynym skutecznym i dającym dobre efekty sposobem jest ustanowienie odpowiednich porcji dań serwowanych gościom. Początkujące lokale powinny obserwować, czy potrawy często są niedojedzone i na tej podstawie wysnuć wniosek o ich objętości.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%