Zamknij

Zatkane ucho. Czy należy wybrać się do laryngologa?

14:36, 19.08.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:39, 19.08.2019
Skomentuj

Zatkane ucho może być spowodowane wieloma czynnikami. Odczuwamy wtedy większe ciśnienie w jego obrębie, słyszymy gorzej, a czasami odczuwamy ból. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być nadmierne nagromadzenie się woskowiny w przewodzie słuchowym, ale może być to również groźna dla naszego zdrowia infekcja. Warto poznać te przyczyny dokładniej, jednak w większości przypadków wizyta u laryngologa może okazać się koniecznością.

Zatkane ucho to nieprzyjemne uczucie, które może towarzyszyć nam co jakiś czas. Jeśli to uczucie nie przechodzi samoczynnie w szybkim czasie, to powinniśmy wybrać się z cała pewnością do laryngologa. Jeśli wybierzemy się do tego specjalisty, otrzymamy profesjonalną poradę na temat tego, czy potrzebujemy antybiotyku. W niektórych przypadkach możliwe, że przepłukanie ucha będzie wystarczające. Należy również zwrócić uwagę, że patyczki do ucha w takich wypadkach mogą okazać się naszym wrogiem, ponieważ mogą doprowadzić do zaczopowania ucha.

Gdy ucho jest zatkane woskowiną

Nie każdy z nas wie, że wydzielanie woskowiny przez nasze uszy jest procesem całkowicie naturalnym i nie powinniśmy jej usuwać w sposób mechaniczny. Nasze uszu są w stanie zrobić to samoczynnie. Woszczyzna, bo i takiej nazwy używa się na określenie tej wydzieliny, produkowana jest przez gruczoły łojowe i woskowinowe. Główną funkcją woskowiny jest pochłanianie wirusów, bakterii, a także grzybów i pyłu. W normalnych warunkach usuwana jest ona w odpowiednim tempie i ucho jest samoczynnie czyszczone. Warto dodać, że woskowina przyczynia się ponadto do utrzymania prawidłowego PH w naszym przewodzie słuchowym. Służy również do jego nawilżenia.

Jeśli nie jesteśmy w stanie oczyścić naszych uszu za pomocą powszechnie dostępnych środków bez recepty, to konieczna będzie wizyta u laryngologa, który przepłuka nam uszy za pomocą wody o temperaturze 37 stopni Celsjusza. Bardzo często do wody dodawane jest 5% roztwór wodny węglowodanu sodowego, który służy do rozpuszczania czopów. Warto pamiętać, by nie próbować wykonywać płukania ucha samodzielnie, ponieważ można doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej. Wspomnieć jeszcze należy w tym miejscu, że nadmierne czyszczenie uszu i usuwanie zbyt dużej ilości woskowiny może prowadzić do jej nadprodukcji.

Co może być jeszcze przyczyna wytwarzania zbyt dużej ilości woskowiny? Bardzo często jest nią przebywania w zapylonych pomieszczeniach. Nasze uszu próbują się w ten sposób samodzielnie oczyścić. Jeśli więc przebywamy w takich pomieszczeniach, to warto zastosować dodatkowo słuchawki do ochrony naszych uszu.

Zatkane uszy, katar i zapalenie trąbki Eustachiusza

Możemy również odczuwać, że mamy zatkany uszy w sytuacjach, gdy mam katar. Uszy i nos to system naczyń połączonych. Obrzęk śluzówki nosa może więc doprowadzić do infekcji przewodu słuchowego, czyli trąbki Eustachiusza, która łączy uszy z nosem.

Jeśli katar powtarza się u nas ciągle i nie jest leczony, to możemy doprowadzić do trwałego zatkania trąbki Eustachiusza. W naszych uszach gromadzą się wtedy duże ilości płynu. W początkowej fazie wystarczyć mogą krople, jednak jeśli zapalenie błony śluzowej narasta, konieczne może okazać się nacięci błony bębenkowej i usunięcie płynu.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%