Zamknij

Zasiedzenie nieruchomości ? co warto o nim wiedzieć?

09:11, 01.07.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:12, 01.07.2019
Skomentuj

Problematyka zasiedzenia nieruchomości wzbudza często wiele pytań i wątpliwości. Czym dokładnie jest zasiedzenie nieruchomości i jak do niego dochodzi?

Osoba, która włada nieruchomością, tak jak jej właściciel, jednocześnie nie będąc jej właścicielem, może doprowadzić do jej zasiedzenia. Czym dokładnie jest zasiedzenie nieruchomości? W wyjaśnieniu tego pojęcia pomaga prawnik z Centrum Prawa Kościelniak – Kancelarii Radców Prawnych działającej w Krakowie.

Zasiedzenie nieruchomości – co to jest?

Do zasiedzenia nieruchomości dochodzi w sytuacji, gdy posiadacz nieruchomości, na przykład domu jednorodzinnego, jednocześnie niebędący właścicielem tej nieruchomości, posiada ją jako posiadacz samoistny - włada faktycznie rzeczą tak jak właściciel, na przykład opłaca podatki, gospodaruje nią oraz traktuje ją jako swoją własność.

Gdy osoba ta korzysta z nieruchomości w taki sposób przez co najmniej 20 lat lub też 30 lat, wówczas, jak wskazuje adwokat, dochodzi do zasiedzenia nieruchomości z mocy prawa.

Zasiedzenie nieruchomości – w dobrej wierze i w złej wierze

Do zasiedzenia nieruchomości może dojść w dobrej wierze lub w złej wierze. Czym dokładnie różnią się pomiędzy sobą te dwa rodzaje zasiedzenia?

W pierwszym przypadku, czyli przy zasiedzeniu w dobrej wierze, władający nieruchomością korzystał z niej bez wiedzy, że nie jest on właścicielem. Wówczas po 20 latach może dojść do zasiedzenia nieruchomości.

W drugim przypadku, korzystający z danej nieruchomości wiedzę taką posiada, ale pomimo tego włada daną nieruchomością. Wówczas, jak mówi kancelaria prawna, do zasiedzenia dochodzi po 30 latach.

Zatem po upływie 20 lat albo też 30 lat zależnie od rodzaju zasiedzenia, osoba władająca nieruchomością nabywa jej własność.

Kiedy najczęściej dochodzi do zasiedzenia nieruchomości?

Do zasiedzenia nieruchomości przeważnie dochodzi na skutek nieuregulowanych spraw spadkowych. Często spadkobierca zapomina o tym, że powinien przeprowadzić postępowanie spadkowe. Wtedy najczęściej ma miejsce zasiedzenie nieruchomości w dobrej wierze.

Do zasiedzenia nieruchomości w złej wierze może dojść wtedy, gdy korzystający z danej nieruchomości wiedział w chwili nabycia, że istnieje prawowity właściciel nieruchomości, a prawo własności nieruchomości mu nie przysługuje.

Jak dochodzi do stwierdzenia zasiedzenia nieruchomości?

Do zasiedzenia nieruchomości w dobrej albo w złej wierze, z upływem terminu zasiedzenia, czyli odpowiednio 20 bądź 30 lat nieprzerwanego posiadania, dochodzi z mocy samego prawa. Dopiero po upływie terminu zasiedzenia można wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie zasiedzenia, jak wyjaśnia prawnik.

W tym celu należy złożyć wniosek o stwierdzenie zasiedzenia do sądu rejonowego właściwego ze względu na lokalizację nieruchomości.

Do wniosku należy dołączyć także odpowiednie załączniki, w zależności od okoliczności sprawy np.:

  • mapę sytuację nieruchomości wraz z wypisem z rejestru gruntów,

  • zaświadczenie potwierdzające płatność

  • podatku,

  • wypis z Ksiąg Wieczystych lub zaświadczenie ze Zbioru Dokumentów.

Składając wniosek o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości, trzeba wnieść również opłatę sądową, która wynosi aktualnie 2000 złotych. Dodatkowo osoba, która nabywa w ten sposób nieruchomość, co do zasady, jest zobowiązania do zapłacenia podatku od spadków i darowizn, którego wartość wynosi 7% podstawy opodatkowania - wartości nieruchomości. Wpłata ta wnoszona jest do Urzędu Skarbowego.

Problemy z zasiedzeniem nieruchomości? Skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych

Gdy pojawiają się problemy związane z zasiedzeniem nieruchomości, pomoże prawnik, na przykład adwokat czy radca prawny.

Do skorzystania ze swoich usług prawnych zaprasza Centrum Prawa Kościelniak – Kancelaria Radców Prawnych z Krakowa. Kancelaria radcy prawnego Kościelniak specjalizuje się w świadczeniu kompleksowych usług prawnych w ramach prawa gospodarczego, prawa pracy, prawa administracyjnego, prawa medycznego, prawa cywilnego oraz prawa rodzinnego i opiekuńczego.

Profesjonalne i kompleksowe porady prawne oraz inne usługi świadczone przez kancelarię będą pomocne w przypadku wątpliwości związanych z zasiedzeniem nieruchomości. Radca prawny Centrum Prawa Kościelniak dokładnie zapozna się wtedy z problemem i doradzi, jak można do niego podejść i go rozwiązać. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%