Zamknij

Jak zorganizować transport w firmie

11:03, 03.06.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:03, 03.06.2019
Skomentuj

Prowadzenie przedsiębiorstwa niemal w każdej branży wiąże się z ogromną ilością zmiennych, którą należy wziąć pod uwagę, przy swojej działalności. Zawsze mogą pojawić się bardziej lub mniej przewidywalne sytuacje, które skomplikują lub ułatwią prowadzenie działalności, jedną z takich sytuacji może być organizacja transportu produktów do klientów, szczególnie dotyczy to firm o charakterze produkcyjnym.

Własna flota pojazdów, czy usługi zewnętrzne?

Posiadanie własnej floty pojazdów może wydawać się bardzo dobrym pomysłem dla firmy, ale należy pamiętać, że koszt utrzymania swojego taboru potrafi być bardzo wysoki, ze względu na podatki i opłaty, które się z tym wiążą. Wielu przedsiębiorców posiadających własne pojazdy ciężarowe, zmuszonych jest do płacenia podatku od środków transportu, na rzecz gminy, w której dany pojazd jest zarejestrowany, koszt takiego podatku uzależniony jest od wielkości auta i może wynieść od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w skali roku. Jest to dodatkowy koszt, który zwiększa koszty transportu, dodatkowo należy pamiętać, że własne auta, to koszt paliwa, napraw, wynagrodzenia kierowcy. Pojazd ciężarowy, żeby był opłacalny, musi jeździć cały czas, a awaria może zakłócić łańcuch dostaw, o klientów. Przy małej firmie produkcyjnej, posiadanie własnego taboru aut, może być nieopłacalne, w takiej sytuacji może z pomocą przyjść baza firm transportowych, które zajmą się transportem produktów, bez konieczności zakupu aut. Co więcej, kosztami transportu w takiej sytuacji można obarczyć klienta. Kolejnym argumentem, za korzystaniem z zewnętrznych firm, jest fakt, że ładunek zawsze będzie ubezpieczony, a za problemy wynikłe z transportu odpowie przewoźnik, a nie producent, czy dystrybutor.

Na co zwrócić uwagę

Wybierając firmę transportową, która zajmie się transportem określonego towaru do klienta, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych rzeczy. Korzystając z baz danych, zawsze należy weryfikować kontrahenta, sprawdzić jak długo działa on na rynku, a także jakie opinie mają świadczone przez niego usługi. Taka weryfikacja pozwoli na uniknięcie oszustwa i straty towaru, dodatkowo firmy, które działają na rynku wiele lat, z reguły cieszą się dużą niezawodnością, a dodatkowe gwarancje, które mogą zostać przez firmę udzielone, rekompensują całe ryzyko związane z transportem określonego rodzaju towaru. W przypadku mniej typowych zleceń należy również dokładnie sprawdzić, czy firma posiada uprawnienia do transportu takiego typu towaru, a także czy pojazdy są odpowiednio przystosowane, szczególnie dotyczy to różnego rodzaju materiałów niebezpiecznych i środków chemicznych.

Małe firmy częściej powinny korzystać z usług firm zewnętrznych, niż z transportu własnego, gdyż może to się wiązać z obniżeniem kosztów działalności, firmy duże, które posiadają swoje magazyny i towar dostarczają do jednostek własnych, mogą z kolei spokojnie korzystać z transportu własnego, który będzie stanowił sposób optymalizacji podatkowej, który zwiększa koszty prowadzonej działalności, a które z kolei obniżą wysokość podatku dochodowego odprowadzanego do Urzędu Skarbowego.

Dowiedz się więcej: https://www.bnf.pl/katalog/baza/baza-firm-transportowych-i-magazynowych

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%