Zamknij

CZY PRACOWNIK MOŻE ODMÓWIĆ PRACY ZE WZGLĘDU NA WYSOKĄ TEMPERATURĘ W CZASIE UPAŁÓW?

09:57, 23.05.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:58, 23.05.2019
Skomentuj

Do rozpoczęcia kalendarzowego lata zostało już niewiele dni. Doświadczenie z poprzednich lat podpowiada, iż upały mogą pojawić się w czerwcu, a w lipcu i sierpniu mogą utrzymywać się nawet tygodniami. Praca wtedy staje się, delikatnie mówiąc, uciążliwa, a dla niektórych osób cierpiących na problemy z układem krążenia wręcz niebezpieczna. Czy jest zatem jakiś przepis w Polsce, który pozwalałby pracownikowi odmówić pracy w warunkach wysokiej temperatury spowodowanej czynnikami atmosferycznymi? Zapraszam do lektury!

Kwestię temperatury w pracy określają ogólne przepisy BHP. Znajdziemy w nich informację, że pracodawca jako osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo i higienę pracy w firmie ma obowiązek zapewnić minimum 18 stopni Celsjusza przy pracach biurowych oraz lekkich pracach fizycznych oraz minimum 14 stopni przy średniociężkich bądź ciężkich pracach fizycznych. Dodać należy, że te przepisy dotyczą pracy w pomieszczeniach. Przepisy jednak nie określają jaka jest dopuszczalna górna granica temperaturowa. Jeżeli chodzi natomiast o limity temperaturowe na zewnątrz to tutaj przepisy w ogóle nic nie mówią – ani na temat górnego pułapu, ani dolnego. Zatem pracownik nie może wstrzymać się od wykonywania pracy powołując się przepisy BHP ponieważ takich w ogóle nie ma w polskim prawie.

Można zapytać: co na to wszystko Państwowa Inspekcja Pracy?! Otóż każdego roku do Inspektorów PIP trafia setki skarg pracowników na swoich pracodawców, którzy nakazują pracować w warunkach wysokich temperatur spowodowanych upałami. Słyszy się nieraz w telewizji, że jednak wiele firm pozwoliło pracownikom nie przychodzić do pracy. Państwowa Inspekcja Pracy nie może nakazać pracodawcy wstrzymania pracy pracowników, ponieważ - jak wspomniałem powyżej – nie ma żadnego przepisu regulującego kwestie maksymalnych limitów temperaturowych.

Jednak pracodawca musi spełnić jeden ważny obowiązek. Jeżeli temperatura pracy w pomieszczeniu przekroczy 28 stopni Celsjusza w wyniku upałów, a dla osób pracujących na zewnątrz – 25 stopni Celsjusza to pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom wodę do picia bez limitu.

Zdarza się, że pracownik ma problemy z sercem, upały są dla niego niebezpieczne i sygnalizuje to pracodawcy. Należy pamiętać, iż pracodawca ma obowiązek poddać pracownika badaniom medycyny pracy (przed dopuszczeniem do pracy), podczas których lekarz bada pracownika m.in. pod kątem możliwości wykonywania pracy w różnych warunkach, w tym wysokiej temperatury. Zatem dla pracodawcy przebadany pracownik, który otrzymał pozytywną decyzję o dopuszczeniu do pracy jest zdrowy. Jednak kiedy pracodawca otrzyma informację o problemach zdrowotnych pracownika powinien skierować go na wcześniejsze okresowe badanie medycyny pracy na wniosek pracownika ze wskazaniem tych właśnie problemów zdrowotnych.

Paweł Sereda

Główny Specjalista ds. BHP

SAFETY Service

Krakowskie Centrum BHP

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%