Zamknij

Firma w Anglii a Brexit

10:35, 20.05.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:37, 20.05.2019
Skomentuj

Brytyjski rząd po raz kolejny nie osiągnął kompromisu w sprawie Brexitu i to nie tylko na arenie europejskiej, ale jak pokazały ostatnie, samorządowe wybory, również na swoim podwórku. Znaków zapytania wciąż pozostaje wiele, także w kwestii unii celnej czy jednolitego rynku. Pytanie, czy brexitowy rozgardiasz nie przeszkadza, by na terenie Wielkiej Brytani wciąż zarejestrować spółkę Ltd?

Wielka niewiadoma do 31 października?

Dzisiejszą sytuację, w jakiej znalazła się Theresa May można określić jako polityczny szach i mat. Długie negocjacje z Unią Europejską spełzły na niczym, ponieważ brytyjski parlament nie zgodził się na przyjęcie umowy brexitowej. Napięcie rosło, kiedy również przedstawiciele UE nie byli zainteresowani wydłużeniem terminu Brexitu. Jednakże obie strony mają świadomość, że brak kompromisu może przynieść tylko straty, dlatego Theresa May otrzymała czas do 31 października. Na ten dzień zaplanowany jest kolejny termin Brexitu. Czy ostateczny? Niektórzy z polityków uważają, że negocjacje doprowadzą do całkiem innego zakończenia, a więc pozostania Wielkiej Brytanii w szeregach Unii Europejskiej. Z kolei wybory samorządowe pokazały, że społeczeństwo brytyjskie jak najbardziej chce podtrzymać wynik referendum. Wyborcy oddawali bowiem nieważne głosy, wykreślając kandydatów z list wyborczych, a dopisując Brexit. Z tego zamieszania może jednak wyniknąć coś dobrego. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii, ale na bardziej korzystnych warunkach. Opóźnienie ostatecznego Brexitu może wskazywać, że takim rozwiązaniem zainteresowana jest również sama Unia Europejska.

Unia celna i jednolity rynek – podstawowe punkty sporne Brexitu

Gdzie wciąż nie ma porozumienia między partią Theresy May a Laburzystami, to w kwestii unii celnej i jednolitego rynku. Te kwestie dotyczą bezpośrednio samych przedsiębiorców, którzy na terenie Wielkiej Brytanii mają zarejestrowane firmy (również spółki Ltd). Konieczność opuszczenia unii celnej, a także jednolitego rynku spotyka się ze sprzeciwem Laburzystów i Partii Pracy. Z kolei według Pani premier, pozostanie w unii celnej oznaczałoby dalsze utrzymywanie ścisłych relacji z Unią i wiązałoby się z koniecznością wpłacania pieniędzy do budżetu unijnego. Co dla brytyjskiego przedsiębiorcy oznacza ewentualne opuszczenie unii celnej? Z pewnością więcej procedur formalnych i wzrost kosztów, jeśli działalność związana jest eksportem czy importem towarów. Spore utrudnienia mogą odczuć więc np. firmy działające w branży e – commerce.

Nic to jednak nie zmienia dla usługodawców czy freelacerów np. programistów, którzy swoje prace wykonuje poza granicami UK, np. na terenie Polski, a jednocześnie posiadają spółkę Ltd zarejestrowaną na terenie Wielkiej Brytanii.

Nie taki Brexit jednak straszny, jak go malują?

Pertraktacje nadal są bardzo burzliwe i dość chaotyczne. Trudno z nich odczytać, czym tak naprawdę zaowocuje Brexit. Trzeba mieć również na uwadze żądania Partii Pracy, co do kolejnego referendum. Trudno jednoznacznie stwierdzić czy Brytyjczycy ponownie opowiedzieliby się za opuszczeniem UE? Donald Tusk czy Guy Verhofstadt uważają, że do Brexitu mogłoby wtedy wcale nie dojść.  Z kolei Theresa May o ile nadal zainteresowana jest rozstaniem z Unią Europejską, o tyle z pewnością nie chce pogorszenia sytuacji gospodarczej w samej Wielkiej Brytanii. Dlatego jej celem jest, by skutki Brexitu były jak najmniej odczuwalne również dla przedsiębiorców. Dużo jednak jest zależne od samej Unii Europejskiej, dlatego być może warto wykorzystać czas wielkiego zamieszania i jeszcze przed ostatecznym wynikiem negocjacji, zarejestrować spółkę Ltd. na terenie Wielkiej Brytanii.

Jakie są możliwe scenariusze Brexitu?

Tegoroczne wakacje dla Theresy May będą z pewnością bardzo pracowite. Jak wykorzysta ten czas? Alternatyw znów jest wiele, bo choć jeszcze niedawno spekulowano, iż opcja drugiego referendum jest mało prawdopodobna, to dziś może się okazać jednym z kilku możliwych rozwiązań. Co natomiast stanie się po 31 października, jeśli Brytyjczycy nadal będą opowiadać się za wyjściem z Unii? Wariantów znów jest kilka, choć na podstawie prowadzonych pertraktacji można przypuszczać, że tak zwanym twardym Brexitem żadna ze stron nie będzie zainteresowana. Trudno jednak przewidzieć ostateczny kształt umowy, dlatego być może warto korzystać z przywilejów, jakie nadal jeszcze oferuje Wielka Brytania?

Artykuł nadesłała Kancelaria TAX ANGELS.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%