Zamknij

Nauka języka niemieckiego może być przyjemna - zobacz nasze porady

10:39, 06.05.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:42, 06.05.2019
Skomentuj

Uczysz się języka naszych zachodnich sąsiadów? Masz wrażenie, że wiedza nie wpada ci do głowy tak efektywnie, jakby mogła? Postępy są za wolne, a na myśl o kolejnej sesji z podręcznikiem lub lekcji masz milion pomysłów na ciekawsze spędzenie czasu? W niniejszym artykule znajdziesz sposoby, jak sobie poradzić z takimi problemami, by nauka niemieckiego była przyjemna, a słupek postępu galopował do przodu niczym gazela.

Kluczem do skutecznej nauki jest różnorodność

Jedną z przyczyn, dla których prawdopodobnie nie przepadasz za lekcjami z języka niemieckiego, jest to, że po prostu są nudne i nieefektywne. W wielu ludziach pokutuje przekonanie, że skuteczna nauka oznacza przykucie do biurka na kilka godzin i wpatrywanie się w podręcznik w kompletnej ciszy. Teoria ta nie znajduje żadnego potwierdzenia w badaniach nad ludzkim mózgiem, które wychwyciły kompletnie inną tendencję - najlepiej uczymy się, zmieniając metody i używając od razu zdobytą wiedzę w praktyce.

Różnorodność pozwala też na szukanie metod, które sprawiają nam prawdziwą przyjemność. Trudniej zrezygnować z czynności, której wykonywanie jest dla nas miłe. Często nie uważamy zabawy za naukę, dzięki czemu efekty osiągamy bez nadmiernego wysiłku. A o to chyba chodzi, prawda?

Jeśli szukasz kompleksowego kursu językowego, który stawia właśnie na walkę z nudą - zajrzyj na stronę https://eskk.pl/kursy-niemieckiego. ESKK projektuje swoje kursy w taki sposób, by zostawić uczniom sporo swobody w wyborze czasu i miejsca nauki. Oprócz typowych materiałów z ćwiczeniami i wyjaśnieniem zasad gramatycznych, do kursów dołączone są też nagrania, kurs online oraz audiobook.

Jak się uczyć niemieckiego - niebanalne metody

Ciekawym sposobem na wyjście z rutyny i świeże podejście do języka jest wyznaczenie sobie raz na jakiś czas niemieckiego dnia. Umów się z osobami, które dobrze znasz, a o których wiesz, że znają lub uczą się niemieckiego, że rozmawiacie wtedy tylko w tym języku. Słuchaj też jedynie niemieckich piosenek, obejrzyj film albo serial zza Odry. Początkowo tak intensywny kontakt z językiem może wydawać się męczący, ale szybko zobaczysz jego efekty. Doskonale symuluje prawdziwy wyjazd za granicę.

Masz problem z zapamiętaniem podstawowych słówek? Oklej swój dom karteczkami z niemieckimi słowami. Może będzie wyglądać dziwnie to, że masz fiszkę z terminem w obcym języku na szklance, ścianie albo lustrze, ale dzięki temu szybko nauczysz się całego zestawu rzeczowników. Patrząc na nie możesz układać w głowie proste zdania i tłumaczyć je na niemiecki (np. ja patrzę na ścianę, trzymam szklankę, robię w szklance herbatę). To świetny sposób na opanowanie codziennego słownictwa.

Jeśli natomiast masz blokadę przed mówieniem - zacznij śpiewać. Żartobliwie mówi się, że niemiecki nie sprawdza się w piosenkach, ale to nieprawda. Poszukaj wykonawców z ulubionego gatunku, znajdź w Internecie słowa, przetłumacz je, a potem śpiewaj z wokalistami w oryginale. To świetna metoda do nauki całych zwrotów, przełamuje też lęk przed odezwaniem się w obcym języku.

Wykorzystaj krzywą zapominania

Aby zapamiętać niemiecką gramatykę raz na zawsze, wykorzystaj zjawisko, które odkrył w 1885 roku Niemiec, psycholog Hermann Ebbinghau. Mowa tutaj o krzywej zapominania. Aby udokumentować, jak pracuje ludzka pamięć, Ebbinghau przeprowadził eksperyment w którym kazał badanym zapamiętywać abstrakcyjne ciągi liter. Miało to wykluczyć elementy skojarzeń (psycholog zakładał, że osoba, która lubi truskawki, widząc na liście takie słowo, zapamięta je chętniej niż słowo jabłko).

Dzięki eksperymentom udało się ustalić, że wyuczony materiał przechowujemy w pamięci przez około dwa dni. Jeśli nie wracamy do tej wiedzy - dane ulegają “kasowaniu”, po pięciu dniach zostaje nam w głowie około 25% pozyskanych informacji. Naukowcowi udało się także odkryć, że każde kolejne powtórzenie zwiększa szanse na utrwalenie.

W przypadku ciągów, które badani powtarzali przez 4 dni z rzędu poziom zapamiętanych informacji po tygodniu wyniósł aż 90% i nie spadał w późniejszym czasie. Dlatego zaplanuj sobie regularne powtórki, wracając do jakiś czas do danego materiału. Dzięki temu niewielkim nakładem czasu nauczysz się trwale języka.

Szukaj pozytywnych stron nauki

Przetestuj powyższe porady, poszukaj także innych metod. Sporo wiedzy o tym, jak należy uczyć się języka obcego znajdziesz na blogu ESKK.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%