Zamknij

Do psychoterapeuty państwowo czy prywatnie?

10:46, 09.04.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 17:39, 09.04.2019

Jeżeli chcemy uzyskać fachową pomoc psychoterapeutyczną, warto skorzystać z pomocy eksperta w tej dziedzinie. Czy warto wybrać gabinet działający państwowo czy prywatnie?

Niekiedy nie możemy samodzielnie poradzić sobie z problemami natury psychicznej. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty, który będzie mógł zapewnić nam fachową opiekę.

Czy do psychoterapeuty możemy udać się na NFZ? Tak, to możliwe, dlatego osoby ubezpieczone mogą zapisać się na wizytę bez dodatkowych kosztów. Z drugiej strony mamy pełną gamę ofert psychoterapeutów działających prywatnie. Kogo wybrać? Zapraszamy do sprawdzenia poradnika przygotowanego we współpracy z serwisem http://25fps.pl/.

Kiedy psychoterapia jest wskazana?

Psychoterapia jako metoda leczenia różnego rodzaju problemów natury psychicznej jest rekomendowana w wielu przypadkach. Może stanowić uzupełnienie leczenia psychiatrycznego z wykorzystaniem odpowiednich leków, ale również może być prowadzona bez farmakoterapii.

Spotkania z psychoterapeutą mogą odbywać się indywidualnie, grupowo, a także rodzinnie, na przykład można zapisać się na psychoterapię par, psychoterapię dla dzieci i młodzieży. Dobór właściwej metody psychoterapii zależy od konkretnego przypadku.

Psychoterapia prowadzona jest między innymi w następujących przypadkach:

  • depresja i gorsze samopoczucie
  • zaburzenia lękowe
  • fobie
  • syndrom DDA – dorosłe dzieci alkoholików
  • syndrom DDD – dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych
  • zaburzenia odżywiania
  • trudności po stracie bliskiej osoby
  • trudności w nawiązywaniu kontaktów
  • problemy w związku
  • trudności wychowawcze dzieci i młodzieży

Zatem powyższe informacje wskazują, że psychoterapia ma szerokie zastosowanie. Spotkania z dobrym psychoterapeutą mogą być bardzo dużym wsparciem dla osoby, która nie radzi sobie samodzielnie ze swoimi problemami i potrzebuje pomocy z zewnątrz.

Psychoterapia na NFZ

Do psychoterapeuty możemy zapisać się na NFZ – z tej opcji mogą korzystać osoby, które posiadają opłacaną składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Psychoterapia na NFZ prowadzona jest w wielu różnych placówkach znajdujących się na terenie całego kraju. Dokładne wiadomości o adresach można znaleźć on-line.

Największą zaletą psychoterapii prowadzonej w ramach ubezpieczenia zdrowotnego jest brak opłat. Wówczas pacjent nie ponosi dodatkowych kosztów.

Minusem jest z kolei krótki czas trwania terapii. Zazwyczaj jest ona rozpisana na 10-15 spotkań, które w niektórych przypadkach mogą być wystarczające, w innych natomiast nie. W związku z tym osoba potrzebująca pomocy może nie otrzymać jej w takim zakresie, który jest dla niej niezbędny.

Dodatkowo, w niektórych miejscach czas oczekiwania na dostanie się na państwową psychoterapię jest dość długi, dlatego też wtedy, gdy liczy się czas, może być to gorsza opcja.

Psychoterapia prywatnie

Wtedy, gdy liczy się czas, warto udać się do psychoterapeuty prywatnie. Chociaż spotkania są wtedy płatne, to jednak możemy odbyć taką liczbę sesji, która będzie niezbędna do odczucia różnicy.

Cena jednej sesji psychoterapeutycznej to od około 50 do 150 złotych w zależności od gabinetu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%