Zamknij

Żywopłot - żywopłot, jakie rośliny wybrać?

13:12, 18.03.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:20, 18.03.2019
Skomentuj Żywopłot chroni nasz komfort w ogrodzie. Żywopłot chroni nasz komfort w ogrodzie.

Żywopłot - jakie rośliny wybrać na żywopłot? Co sprawdzi się jako gęsty żywopłot? Czy warto sadzić thuje? Na wszystkie pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Żywopłot w ogrodzie

Żywopłot w ogrodzie jest właściwie obowiązkowy. W naszych polskich ogrodach pojawia się bardzo często, jeżeli nie jest posadzony wzdłuż całego ogrodzenia, to osłania przynajmniej część wypoczynkową.

Żywopłot pełni wiele funkcji - przede wszystkim jest ochronnym nasadzeniami. Żywopłot pozwala nam czuć się w ogrodzie komfortowo - chroni nas przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów czy przypadkowych przechodniów.

Na tarasie, wypoczywając na wygodnym ogródkowym leżaku, wolimy czuć się swobodnie.

Szczelnie osłaniając nas żywopłot, zdecydowanie pomaga się zrelaksować. Żywopłot potrafi zatrzymać silny wiatr, czy nawiewający śnieg. Często sadzimy żywopłot, żeby zaznaczyć granicę działki, albo wyznaczyć wnętrze ogrodowe. Gęsty i zwarty żywopłot stanowi ściany założenia ogrodowe.

Żywopłot najczęściej stanowi tło dla pozostałych nasadzeń w ogrodzie - często wpływa na warunki, jakie panują w danym miejscu. Poprzez funkcję wiatrochronną, temperatura zimą jest wyższa, a rośliny mniej narażone na przemarzanie.

Żywopłot powinien pasować do ogrodu, jego stylu, ale również być dopasowanym do naszych oczekiwań. Pod pojęciem żywopłotu kryje się wiele nasadzeń i roślin.

Żywopłot może być formalny - czyli przycinany regularnie, o różnym kształcie, gęsty, najczęściej jednogatunkowy. Taki żywopłot może być użyty w ogrodach pałacowych, stylowych, eleganckich, a także nowoczesnych. Jest to forma żywopłotu bardzo pracochłonna - musi być regularnie rozstrzygany, nawet kilka razy w sezonie. Bardzo widoczne są w nim również wszelkie nasze niepowodzenia - kiedy jedna z roślin uschnie, przemarznie, lub wypadnie, trudno jest wypełnić jej brak w taki sposób, aby nie był widoczny.

Żywopłot nieformalny to luźne nasadzenia, bardzo często wielogatunkowe - możemy połączyć róże, głogi, dereń i wiele różnych gatunków. Jest to swobodne założenie, które ładnie prezentuje się w mniej formalnych ogrodach . Takie żywopłoty możemy z powodzeniem sadzić na granicy działek, jeżeli chcemy uzyskać naturalny efekt oddzielenia od tego, co za nim. Nieformalne żywopłoty często są bardziej przyjazne dla zwierząt, większa różnorodność gatunkowa pozuje, że ptaki i zwierzęta mogą szukać tam schronienia, pożywienia czy też miejsca bytowania.

Żywopłot ogrodowy sprawi, że poczujemy się komfortowo.

Żywopłot w ogrodzie jest pożyteczny dla wielu zwierząt, ptaków i owadów. Gęste nasadzenia roślinne są schronieniem dla owadów, ptaków. W gęstych zaroślach ptaki zakładają gniazda, chronią się mniejsze zwierzęta. Dodatkowo żywopłot, jak zwarta, gęsta grupa roślin stanowi swoisty filtr ogrodowy - na nim osadza się większość zanieczyszczeń, nawiewanych do ogrodu z otoczenia.

Jakie rośliny na żywopłot?

W zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać ( formalny czy nie), możemy wybierać spośród wielu gatunków. Nie każdy z nich będzie nadawał się na każdy rodzaj żywopłotu.

W żywopłotach formalnych sprawdzą się krzewy iglaste i liściaste, które dobrze znoszą cięcie. Będą to takie gatunki jak bukszpan, cis, grab, niektóre thuje, ligustr, berberys. Gatunki te wymagają regularnego cięcia, po którym się zagęszczają, wypuszczają młode gałązki,a ich rozwój jest szybszy i zdrowszy.

Żywopłot bukszpanowy czy cisowy może być z powodzeniem sadzony w cieniu, gdyż obydwa te gatunki dobrze radzą sobie z ograniczoną ilością słońca. Mitem jest, że rosną wolno - w podłożu żyznym, w dogodnych warunkach, przyrastają bardzo szybko. Do ich zalet należy fakt, że są zimozielone. Bardzo ładnie komponują się z innymi roślinami, dzięki pięknej, soczystej, ciemnozielonej barwie. Mogą być prowadzone jako niski obwódki rabat, oraz wyższe, w pełni funkcjonalne żywopłoty. Żywopłot z bukszpanowe są klasycznymi w ogrodach, stanowią idealne tło dla roślin, podobnie jak klasyczna drewniana podłoga, dla mebli w salonie.

Klasyczna drewniana podłoga to rozwiązanie ponadczasowe.

Żywopłot grabowy jest popularny zwłaszcza w ogrodach wiejskich, rustykalnych, angielskich, chociaż grab skomponuje się też w nowoczesnych ogrodach miejskich. Grab również lubi regularne cięcie, dobrze rośnie w półcieniu. Mimo, że jest to gatunek liściasty, zimą również spełnia swoją funkcję, gdyż wiele liści pozostaje na krzewach grabu aż do kolejnego sezonu. Liście grabu mają piękny, zielony kolor. Jesienią przebarwiają się na żółto.

Żywopłot dookoła podwórka wyznacza jego granicę.

Bardzo popularnymi roślinami stosowanymi na żywopłoty są thuje. Niektóre z nich lubią cięcie, jednak wiele odmian tego gatunku ma zwarty pokrój i bez cięcia, a nawet cięcie takie żywopłotu z tui może im zaszkodzić. Ogołocone krzewy, ze ściętymi czubkami nie wyglądają ładnie. Thuje o naturalnym stożkowym pokroju są atrakcyjne, dlatego nie szpećmy ich w ten sposób. Wadą tuj jest och krótkowieczność - większość gatunków rośnie szybko, ale nie żyje długo - około 15 lat. Po tym czasie krzewy zamierają. Są one również bardzo wrażliwe na brak wody i suszę - często jest to przyczyną ich zasuszanie się po zimie. Jedynym ratunkiem jest podlewanie i podanie nawozu z magnezem. Nie zawsze da się je uratować. Thuje to rośliny uniwersalne - sadzone w ogrodach miejskich i wiejskich. Stanowią ładne tło dla rabat, roślin kwitnących czy innych krzewów. Ich niezmienny wygląd przez jednych jest pożądany, a dla innych stanowi wadę i szybko się nudzi.

Żywopłot nieformowany bardzo ładnie wygląda, kiedy stanowi kompozycję gatunków. Kwitnące i owocujące w różnym czasie krzewy, są ozdobą ogrodu. Jednak przy żywopłocie nieformalnym trudno jest zaplanować rabatę, gdyż jego nieregularność, jest trudna do okiełznania i skomponowania. Połączenie żywopłotu nieformalnego z dodatkową ilością roślin bylinowych, może spowodować bałagan. Dlatego taki rodzaj żywopłotu najlepiej prezentuje się na tle gładkiego trawnika.

Przycinanie żywopłotu pobudza go do wzrostu.

Jak pielęgnować żywopłot?

Każdy żywopłot będzie wymagał pielęgnacji, jednak nie da się ukryć, iż założenie formalne są bardziej kłopotliwe.

Przede wszystkim ich pielęgnacja opiera się na cięciu żywopłotu minimum 2 razy w sezonie. Żywopłot tniemy w ten sposób, aby w przekroju stanowił trapez, w węższą podstawą u góry. Dzięki takiemu ukształtowaniu żywopłotu mamy pewność, iż równomierna ilość promieni słonecznych dociera do każdej partii żywopłotu. Równomierne nasłonecznienie zapobiegnie późniejsze zasychaniu żywopłotu.

Cięcie żywopłotu wykonujemy narzędziami ostrymi, w dni bezdeszczowe, ale najlepiej pochmurne, lub wcześnie rano albo wieczorem. Deszcz w czasie cięcia może powodować choroby grzybowe roślin, natomiast słońce będzie powodowało zasychanie roślin w żywopłocie i ich więdnięcie po obcięciu.

Po skończonej pracy usuwamy wszelkie ścięte gałęzie z żywopłotu, tak aby nie obciążały pozostałych roślin.

Do zdrowego wzrostu roślin konieczne będzie nawożenie żywopłotu - najlepiej wykonać je dwa razy w sezonie - pierwsze wiosną, zasilając żywopłot nawozem z azotem, który przyspieszy wzrost i krzewienie się roślin. Drugi raz w sierpniu - nawozem jesiennym, który wspomaga rośliny w czasie zimy, pomoże im przezimować.

Niektóre gatunki roślin, na przykład bukszpan czy grab, mogą wymagać kontrolowania pod względem chorób czy szkodników. Musimy regularnie sprawdzać kondycję tych roślin, gdyż zdarza im się chorować częściej niż innym gatunkom.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(10)

PawełPaweł

0 0

Dorze przystrzyżony żywopłot zmienia całkowicie wygląd ogrodu :D 14:55, 26.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

KatarzynaKatarzyna

0 0

A ja znałam tylko thuje .. człowiek uczy się całe życie 11:42, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JadwigaJadwiga

0 0

Lubię żywopłoty, ale roboty z przycinanaie jest masa. 10:23, 21.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LucynaLucyna

0 0

Warto też pamiętać o odstępie sadząc drzewka. Ja posadziłam tuż przy płocie i nie chciały rosnąć. W tym sezonie musiałam wszystko przesadzać dalej,. 11:05, 29.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AnnaAnna

0 0

Dzięki za wytyczne, dużo się dowiedziałam :) 13:53, 03.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AgataAgata

0 0

Uwielbiam żywopłoty z dowolnych roślin. 09:51, 06.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Aneta89Aneta89

0 0

Żywopłot to jest piękna sprawa, niesamowicie dodaje uroku w ogrodzie 08:57, 01.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AnetkaAnetka

0 0

Szukam informacji na ten temat, bo nowy dom już jest i niedługo chcemy coś działać z żywopłotem. Dzięki za porady. Lucyno, Tobie rownież! Pozdrawiam ;-) 10:46, 27.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Lucyna HLucyna H

0 0

Super rady i pomysły na zadbany ogród! 14:59, 20.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MariaMaria

0 0

Ten artykuł mi się baardzo przyda 09:00, 24.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%