Zamknij

Czy fotowoltaika jest dobrym sposobem na oszczędzanie?

08:35, 22.01.2019 Materiał Partnera Aktualizacja: 08:35, 22.01.2019

Lubimy oszczędzać, dlatego szukamy rozwiązań, które pozwolą nam obniżyć koszty życia. Dlatego coraz chętniej sięgamy po fotowoltaikę. Czym ona jest i jak działa?

Alternatywne źródła energii rosną w siłę

Człowiek od początku istnienia ingeruje w procesy zachodzące na Ziemi. Na początku były to polowania i wycinka drzew. Z czasem były to coraz szerzej zakrojone działania. Rozwój przemysłu sprawił, że pojawił się smog, a wody w wielu miejscach były mocno zanieczyszczone różnymi odpadami. Od przełomu wieków człowiek stara się redukować skutki postępu cywilizacyjnego. Dlatego coraz chętniej korzysta z alternatywnych źródeł energii. Siła wiatru, wody i słońca to obecnie blisko 20% zapotrzebowania ludzkości w prąd. Szczególnie ta ostatnia jest popularna wśród Polaków. Dlaczego?

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to nic innego jak dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego w energię elektryczną. To jedno z nielicznych rozwiązań, które może być zastosowane praktycznie w każdym domu. Fotowoltaika, pomimo kosztów instalacji, umożliwia znaczne obniżenie rachunku za prąd. Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna pozwala na stuprocentowe pokrycie rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną. Aby tak się stało, przykładowa czteroosobowa rodzina potrzebuje zestawu o mocy 5kW, który zajmuje powierzchnię ok. 33 metrów kwadratowych. Wielkość instalacji oblicza się na podstawie rocznego zużycia energii. W ten sposób jesteśmy w stanie zastosować optymalne rozwiązanie, które zwróci nam się w przeciągu pierwszych 10-12 lat użytkowania. Koszt całej inwestycji wynosi bowiem ok. 25 tys. złotych.

Fotowoltaika – jak dobrać kompletny zestaw?

Wielu ludziom fotowoltaika kojarzy się z panelami słonecznymi. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że to tylko jeden z wielu elementów tworzących kompletny zestaw fotowoltaiczny. Oczywiście, zakup paneli pochłania największą część budżetu przeznaczonego na tę inwestycję, jednak bez wielu urządzeń byłyby one zupełnie bezużyteczne. W skład zestawu wchodzą także: inwerter (falownik) sieciowy, przewody solarne, przewody instalacyjne, przewody uziemiające, konektory szeregowe, ogranicznik przepięć, podstawy bezpiecznikowe oraz wkładki bezpiecznikowe. Więcej na ich temat przeczytasz na stronie https://sklep.ekotechnologia.eu/. Dopiero taki zestaw umożliwi prawidłową pracę i produkcję energii elektrycznej. Jak widać, fotowoltaika daje nam ogromne możliwości. Biorąc pod uwagę fakt, że produkcja prądu odbywa się całym rokiem, jest to zdecydowanie najlepsze wyjście dla wszystkich tych, którzy chcą obniżyć swoje rachunki za prąd.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%