Zamknij

Rodzaje kamieni nagrobnych

09:03, 24.12.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:03, 24.12.2018
Skomentuj

Istnieje wiele surowców do wyrobu nagrobków. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami są naturalne surowce takie jak: piaskowiec, marmur czy granit. Popularny jest też lastriko - surowiec sztuczny.

Naturalne kamienie zawsze modne

Najczęściej rekomendowanym przez specjalistów surowcem jest granit. Materiał ten doskonale nadaje się jako materiał na nagrobki, dlatego, że jest odporny na działanie czynników zewnętrznych i temperatury. Ceniony jest za swoją trwałość, bardzo dobrze radzi sobie na zewnątrz, a jego czyszczenie i pielęgnacja nie wymaga dużego wysiłku Dodatkowo, występuje on w różnych kolorach. Innym naturalnym materiałem, który bardzo dobrze prezentuje się w formie płyt nagrobnych jest marmur. Jest on jednak mniej wytrzymały na działanie zmiennych temperatur niż granit i podczas mrozu może ulec uszkodzeniu. Dobrym wyborem na materiał nagrobkowy jest również piaskowiec. Trzeba jednak pamiętać, że struktura tego tworzywa jest zupełnie inna od marmuru i granitu. Pielęgnacja i utrzymanie pomnika z piaskowca jest pracochłonna. Mimo wszystko, wiele osób decyduje się właśnie na ten kamień, bo przy odpowiednim czyszczeniu i ochronie, wygląda on elegancko przez długi czas. Wybierając kamień na nagrobek trzeba zapoznać się z właściwościami danego materiału. Dobrze jest skonsultować swoją decyzję z doświadczoną firmą kamieniarką np.  http://www.pomniki.eu/oferta/nagrobki będącą jedną z bardziej rozpoznawalnych na rynku. Jest to o tyle istotny, że każdy kamień ma inne właściwości i więc warto poprosić o fachową poradę.

Tworzywa syntetyczne jako alternatywa dla kamienia

Lastriko jest wciąż popularny do wyrobu nagrobków. Jest to połączenie wody, cementu i kruszywa o powierzchni mozaiki. Jego główną zaletą jest niższa cena niż pomników z naturalnego kamienia. Dobrej jakości nagrobki nie odróżniają się również w znaczny sposób np. od tych granitowych. Są one jednak nieco mniej trwałe, przez co mogą wymagać renowacji lub wymiany po kilkudziesięciu latach. Na rynku coraz większą popularnością cieszą się też chińskie zamienniki naturalnych tworzyw. Wyglądem nie ustępują one prawdziwemu granitowi, marmurowi czy piaskowcowi, ale ich wytrzymałość jest dużo mniejsza.

Istnieją różne warianty kolorystyczne

Kolor nagrobka powinien zależeć nie tylko od preferencji kupującego, ale też od miejsca w którym pomnik będzie się znajdował. Na przykład, jeśli znajduje się on w ciemnym miejscu, lepiej zdecydować się na jasną płytę, by dodać kontrastu. Należy pamiętać, że z upływem lat kolor naturalnego kamienia ulega zmianie. Dzieje się to przede wszystkim pod wpływem temperatury. Warto również pamiętać, że kolor wyraźnie wpływa na cenę kamienia. Jasne kruszywo granitowe jest tańsze niż ciemne. Z drugiej jednak strony ciemne pomniki mogą wymagać mniejszego nakładu czasu na jego czyszczenie - na to też warto zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego koloru.

Jak widać, przy wyborze kamienia nagrobnego ważnych jest kilka elementów. Oczywistym jest, że w wielu przypadkach głównym czynnikiem wyboru jest cena materiału, ale warto również zapoznać się z jego właściwościami, kolorem i wziąć pod uwagę także umiejscowienie samego nagrobka.  

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%