Zamknij

Kredyt na zakup mieszkania - co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji

11:32, 21.12.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:36, 21.12.2018
Skomentuj

Chociaż wiele osób finansuje zakup nieruchomości gotówką, kredyty hipoteczne nie tracą na popularności. Dla sporego grona Polaków wsparcie finansowe oferowane przez banki są jedyną szansą na spełnienie marzeń o własnym mieszkaniu. Zanim jednak złożysz wniosek w konkretnym banku, warto odpowiednio przygotować się do zaciągnięcia zobowiązania.

Zainteresowanie kredytami na zakup mieszkania nie spada. Jak wynika z danych opublikowanych przez AMRON-SARFiN, w pierwszym półroczu 2018 roku banki udzieliły niemal 109 tys. kredytów hipotecznych. Polacy zmieniają swoje podejście do tego rodzaju wsparcia finansowego – już nie obawiają się skomplikowanych procedur związanych z zaciąganiem kredytu hipotecznego.

Szukasz nowych nieruchomości? Sprawdź nowe mieszkania w Krakowie na obido.pl - największej platformie klientów rynku pierwotnego.

Dobre przygotowanie to podstawa

Zakup mieszkania na kredyt jest poważną decyzją, która powinna być dokładnie przemyślana. O zaciąganym zobowiązaniu na 20-30 lat należy myśleć w perspektywie długofalowej. Co prawda nie da się przewidzieć przyszłości, jednak do kredytu hipotecznego można się odpowiednio przygotować. Dzięki temu kredytobiorca nie tylko zwiększa swoją szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej, ale również zmniejsza ryzyko pojawienia się trudności w spłacie zobowiązania w przyszłości.

  • Oceń swoją sytuację materialną

Myśląc o zaciągnięciu kredytu hipotecznego, zacznij od oceny aktualnej sytuacji materialnej. Oszacuj wysokość osiąganych dochodów w ciągu ostatnich 12 miesięcy i zestaw to z wydatkami. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak dużą nadwyżką finansową jesteś w stanie dysponować.

  • Ustal wysokość ceny mieszkania

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ubiegać się o kredyt opiewający nawet na 1 000 000 zł. Zastanów się jednak czy faktycznie tak kosztowna nieruchomość Cię interesuje.

Ustal budżet, jaki jesteś w stanie przeznaczyć na zakup mieszkania. Pozwoli to jednocześnie na skoncentrowanie się wyłącznie na ofertach deweloperów, które wpisują się w Twoje oczekiwania i możliwości finansowe.

  • Popracuj nad zdolnością kredytową

Chcąc zwiększyć szansę na uzyskanie wsparcia finansowego, podejmij działania pozwalające na poprawę zdolności kredytowej. O ile to możliwe, możesz poszukać dodatkowego źródła dochodu, zaciągnąć kilka kredytów i spłacić je terminowo w celu zbudowania dobrej historii kredytowej itp. Warto także zgromadzić spory wkład własny.

Wybór korzystnego kredytu hipotecznego ma znaczenie

Kolejny krok to wybór odpowiedniego kredytu hipotecznego. Podjęcie przypadkowej decyzji może Cię sporo kosztować, dlatego warto poświęcić czas na analizę poszczególnych ofert.

Zwróć uwagę m.in. na:

  • wymaganą wysokość wkładu własnego – najczęściej minimalny wkład własny wynosi 10% wartości nieruchomości
  • całkowite koszty kredytu – istotną rolę odgrywa nie tylko oprocentowanie, ale i prowizja; dlatego warto sugerować się wartością RRSO, która obejmuje nie tylko odsetki, ale również koszty pozaodsetkowe
  • opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu – niektóre banki mogą pobierać dodatkową opłatę, gdy kredytobiorca zechce nadpłacić kredyt lub uregulować całość zobowiązania przed czasem
  • wypłata transz – na jakiej zasadzie się to odbywa.

Istotną rolę odgrywają także warunki przyznawania kredytu oraz wymagane dokumenty. O ile wszystkie banki akceptują np. dochody uzyskiwane w ramach umowy o pracę, o tyle nie wszędzie o kredyt mogą ubiegać się osoby zatrudniane na podstawie umów cywilnoprawnych czy prowadzące własną działalność gospodarczą.

W analizie ofert banków może Cię wspomóc doradca finansowy. Specjalista, mając rozeznanie w tym aspekcie, wesprze w wyborze dopasowanego kredytu i pomoże w dopełnieniu formalności.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%