Zamknij

Po co są gogle narciarskie?

14:55, 06.12.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:59, 06.12.2018

Ważnym elementem ubioru narciarza, a jednocześnie często trochę niedocenianym i lekceważonym, są gogle. Wielu początkujących narciarzy zapomina o tym elemencie, część osób stosuje okulary przeciwsłoneczne, a niektórzy nie zajmują się ochroną oczu wcale. Już niedługo wybierzemy się na stok i jeśli tego jeszcze nie zrobiliśmy, może powinniśmy zaopatrzyć się jednak w sprzęt tego typu?

Ochrona przed UV

Wbrew pozorom gogle narciarskie pełnią kilka bardzo ważnych funkcji. Na stokach narciarskich często jest bardzo jasno, ponieważ śnieg odbija światło słoneczne, przez co możemy czuć się oślepieni. Oprócz tego, że naszym oczom zagraża bardzo intensywne oświetlenie, słońce emituje też promieniowanie UV, które jest szkodliwe dla skóry, ale przede wszystkim właśnie dla siatkówki oka. Prawdą jest, że problem ten można rozwiązać, stosując ciemne okulary z filtrem UV - ograniczą one zarówno szkodliwe promieniowanie, jak i męczący oczy nadmiar światła. Okulary nie są jednak dobrą odpowiedzią na inne niedogodności dla oczu, jakie spotkamy na stoku.

Ochrona przed wiatrem i zderzeniem

Oprócz wpływu słońca, gogle chronią nas też przed warunkami atmosferycznymi oraz ewentualnymi urazami mechanicznymi. Mroźne powietrze, szczególnie w połączeniu z porywistym wiatrem podczas zjazdów, jest bardzo niekorzystne dla skóry twarzy, a właśnie wokół oczu jest ona najdelikatniejsza i najbardziej podatna na wysuszenie i pękanie. W związku z tym, noszenie gogli zalecane jest szczególnie dla pań, którym zależy na zachowaniu zdrowej i gładkiej cery. Nie znaczy to, że panowie mogą sobie zakup gogli odpuścić. Również w przypadku ewentualnej wywrotki, gogle stanowią pewną ochronę przed obrażeniami. Szyby gogli skonstruowane są w taki sposób, żeby po zderzeniu z twardą przeszkodą ulec zgnieceniu, ale w żadnym wypadku nie ma możliwości, aby taka szyba rozprysnęła się na drobne kawałki. W połączeniu z miękką wyściółką na wewnętrznej części, a także dobrym spasowaniem z kaskiem, zdecydowanie poprawiają one bezpieczeństwo podczas zjazdów. Nie wspominając o tym, że sama możliwość bezproblemowego rozglądania się po stoku w trakcie szybkich zjazdów jest już znaczną zaletą jeśli chodzi o unikanie kolizji i przewrotów.

Jak dobrać gogle?

Różne rodzaje gogli różnią się oczywiście między sobą. Duży ich wybór można znaleźć na https://www.snowshop.pl/gogle-narciarskie. Przede wszystkim powinniśmy rozróżnić gogle ze względu na płeć. Modele przeznaczone dla kobiet będą wyposażone w mniejszą i smuklejszą ramę, aby lepiej dopasować się do drobniejszej kobiecej twarzy, natomiast gogle dla mężczyzn będą bardziej “toporne”, najczęściej o bardziej agresywnym designie. Oprócz tego, że gogle możemy podzielić na damskie i męskie, to w każdej z grup znajdziemy oczywiście takie o mniejszych, jak i o większych rozmiarach. Warto poświęcić trochę czasu, aby dokładnie dopasować gogle do swojej twarzy, aby nie mieć później do siebie pretensji, że podczas zjazdów bardziej męczą niż pomagają w jeździe. Dobrze dobrane gogle nie mogą być luźne, ale też nie powinny w żadnym miejscu uciskać twarzy, bo choć na krótsza metę wydaje się to nieistotne, to po dłuższym ich noszeniu będzie już powodowało odczuwalny dyskomfort. Warto również zwrócić uwagę na to, czy gogle dobrze pasują nam do kasku - nie tylko kolorystycznie, ale i kształtem. Wiele kasków wyposażonych jest w zagłębienia i drobne uchwyty na gumkę gogli. Kupując te dwa elementy ekwipunku, warto jest być wiernym jednej firmie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%