Zamknij

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o oponach zimowych

14:04, 26.11.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:10, 26.11.2018

W terminarzu większości właścicieli samochodów w okresie jesiennym wpisana jest wymiana opon letnich na zimowe. Choć nie jest ona obowiązkowa zgodnie z polskimi przepisami, to coraz więcej kierowców docenia walory opon zimowych w okresie chłodniejszej pogody. Sprawdź zatem, co sugerują oznaczenia umieszczane na takich oponach, jaka jest ich specyfika i kiedy powinieneś zaplanować termin wymiany ogumienia w swoim samochodzie?

Oznaczenia na oponach zimowym

Jeśli nie wiesz, czy dany komplet ogumienia jest letni, zimowy czy całoroczny, powinieneś zwrócić uwagę na oznaczenia na oponie. Dzięki nim dowiesz się o nich niemal wszystkiego. Warto wiedzieć dokładnie, co oznaczają symbole na oponach zimowych. W przypadku ogumienia zimowego mogą to być oznaczenia:

·         Symbol M+S - z angielskiego „Mud” i „Snow”, oznacza oponę zimową, której rzeźba, mieszanka oraz struktura bieżnika zaprojektowana jest w taki sposób, aby miała ona doskonałe własności jezdne w warunkach zimowych.

·         Symbol alpejski - charakterystyczne oznaczenie przedstawiające szczyt góry ze śnieżynką stosowane jest na oponach zimowych zgodnych z regulacjami UNECE, które obowiązują w USA i w Kanadzie.

·         Symbol śnieżynki - płatek śniegu umieszczony na oponie również oznacza, że jest to opona przeznaczona na sezon zimowy.

Na przykład opony zimowe Kormoran SNOWPRO 175/70 R14 oprócz określenia w nazwie wskazującego na ogumienie zimowe, mają oznaczenie w postaci symbolu płatka śniegu.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Obowiązek wymiany opon na zimowe w Polsce nie jest usankcjonowany prawnie. Dlatego to właściciel pojazdu decyduje, czy i kiedy wymienić oponę. Kiedy założyć zimówki? Sklep z oponami noweopony.pl, a raczej jego eksperci odpowiadają, że nie należy tu kierować się porą roku, ale tym, jakie warunki panują na drogach. Zdaniem specjalistów, zimówki powinieneś założyć w samochodzie, gdy temperatura w ciągu dnia zacznie regularnie spadać poniżej granicy 7 stopni Celsjusza.

Jak działają opony zimowe?

Opony zimowe zostały skonstruowane w taki sposób, aby poprawiać poziom bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego. Nie twardnieją nawet w obliczu dużych mrozów, zachowując należytą elastyczność, która przyczynia się do lepszej przyczepności do podłoża. Wynika to z tego, że są produkowane ze specjalnej mieszanki gumy. Mają głębokie i szerokie rowki pozwalające na szybkie odprowadzanie błota pośniegowego i wody z powierzchni opony na boki, co chroni przed poślizgiem. Jednocześnie w lamele bieżnika dostaje się śnieg, który klei się do śniegu na drodze, zwiększając przyczepność. Zalety opon zimowych przesądzają o zasadności ich zastosowania zimą.

Takie ogumienie nie jest jednak uniwersalne. Wady opon zimowych ujawniają się jednak dopiero przy pięknej pogodzie i wyższych temperaturach. Zimą jedyne, na co kierowcy mogą narzekać, to nieco wyższy poziom hałasu przy korzystaniu z takiego ogumienia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%