Zamknij

Stymulacja Bazalna ? czym jest?

15:41, 16.11.2018 Materiał Partnera Aktualizacja: 15:41, 16.11.2018

W przypadku stwierdzenia u dziecka upośledzenia umysłowego, najgorsze, co mogą zrobić rodzice, to się załamać i poddać. Tymczasem od wielu lat istnieje sposób rehabilitacji chorych na zespół Downa. Metodą tą jest Stymulacja Bazalna. Więcej o niej dowiesz się w poniższym tekście.

Niepełnosprawność intelektualna – na czym polega?

Przed wyjaśnieniem na czym jest Stymulacja Bazalna, wyjaśnijmy termin „upośledzenie umysłowe”, zwane zamiennie również niepełnosprawnością intelektualną. Upośledzenie umysłowe traktujemy jako chorobę, jednak samo w sobie nie jest ono tak definiowane. Pojęcie niepełnosprawności umysłowej to zespół wielu objawów, które zaburzają rozwój dziecka. Upośledzenie umysłowe najczęściej występuje w przypadku mózgowego porażenia dziecięcego oraz zespołu Downa. U osób dotkniętych tą „chorobą” występują zaburzenia rozwoju intelektualnego, które dzielone są na trzy stopnie. Pierwszym z nich jest upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim (69-55 IQ w skali Wechslera), drugim upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym (54-35 IQ w skali Wechslera), ostatnim zaś upośledzenie umysłowe w stopniu znacznym (34-20 IQ w skali Wechslera). Większość przypadków (85%) dotyczy najłagodniejszego stadium niepełnosprawności, co oznacza, że rozwój psychiczno-emocjonalny tych osób zatrzymał się na poziomie 10-12 latka.

Stymulacja Bazalna – szansa na lepsze życie

Niepełnosprawność intelektualna drastycznie wpływa na życie „chorego”, jak i jego najbliższego otoczenia. Na szczęście osoby, które cierpią na lekkie upośledzenie umysłowe mają dużą szansę na poprawę swojego stanu, a co za tym idzie – normalne życie. To właśnie im najbardziej może pomóc Stymulacja Bazalna. Jest to koncept rehabilitacji, który wykorzystywany jest zarówno w leczeniu dzieci, młodzieży, ale także i dorosłych, niezależnie od stopnia upośledzenia. Stymulacja Bazalna ma na celu pobudzenie pacjenta do działania, zarówno pod względem emocjonalnym, jak i motorycznym.

Stymulacja Bazalna – jak działa?

Osoby dotknięte niepełnosprawnością umysłową są niejako „poza ciałem”. Nie interesują się tym, co się dzieje wokół nich, nie reagują na bodźce. Stymulacja Bazalna ma za zadanie zmienić ich nastawienie do świata i poznać swoje własne „ja”. Kliknij tutaj po więcej informacji. Stymulacja Bazalna pomaga pacjentowi w zrozumieniu tego, kim jest i jak powinien reagować. Jest to długotrwały proces, zaś jego powodzenie w dużej mierze zależy od stopnia niepełnosprawności oraz zaangażowania w leczenie opiekunów chorego.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%