Zamknij
Zdjęcie autorstwa Ron Lach z Pexels

Znane sieciówki odzieżowe - tragiczna jakość i zanieczyszczenie środowiska?!

19:00, 16.03.2022

Znane sieciówki odzieżowe - tragiczna jakość i zanieczyszczenie środowiska?!

We współczesnym świecie, w którym kultura konsumpcji staje się zjawiskiem masowym i nieustannie wzrastającym, szczególną uwagę zwrócić należy na popularne na całym świecie sklepy sieciowe. Tak zwane sieciówki, cechujące się wielkimi koncernami, milionowym przychodem oraz ogromną rozpoznawalnością, na przestrzeni lat stały się  potęgą na rynku światowym. 

Celem sklepów sieciowych działających w branży odzieżowej jest całoroczne dostarczanie swoim klientom najmodniejszych ubrań oraz akcesoriów odzieżowych w jak najniższych cenach. Jednak czy niska cena to jedyna cecha ubrań sprzedawanych w tego typu sklepach? Jakie skutki wiążą się ze zjawiskiem "fast fashion"? Już odpowiadamy.

Zdjęcie autorstwa Ron Lach z Pexels

Dlaczego kupujemy w sieciówkach?

Zakupy w sieciówkach swoją popularność zawdzięczają trzem czynnikom.  Pierwszym jest okazyjna cena, jaką ciężko jest spotkać w sklepach działających na mniejszą skalę. Kolejnym czynnikiem jest dostępność towaru. Każdy towar dostępny czy to w sklepie stacjonarnym czy internetowym produkowany jest w masowej ilości i kilku wariantach rozmiarowych. Ostatnią przyczyną jest szeroka oferta. W sieciówkach każda osoba, bez względu na swój wiek, płeć czy upodobania znajdzie coś dla siebie. 

Niska cena a jakość wykonania

Jednak nie wszystko jest tak proste jakby mogło się wydawać. Niska cena oferowana przez sklepy sieciowe zazwyczaj wiąże się z tanimi kosztami produkcji, a w ostateczności ze słabą jakością produktów. Ubrania sprzedawane przez "masowe marki" bazują na tanich, skłonnych do uszkodzeń tkaninach, które często nie nadają się do noszenia już po pierwszym praniu. Inną istotną wadą jest niedokładny szew, bądź kiepska jakość nici użytych w procesie szycia. Odstające nitki, krzywe szycia oraz niechlujne wykończenie to kolejne nierzadkie wady ubrań z sieciówek. Powszechna wydaje się być również słaba jakość akcesoriów odzieżowych. Biżuteria ciemniejąca po najmniejszym kontakcie z wodą, czy torebki z zepsutymi zamkami w sieciówkach nie są zaskakującym zjawiskiem. 

Zdjęcie autorstwa Skylar Kang z Pexels

Skutki uboczne produkcji

Oczywiście z tanim kosztem produkcji, którym charakteryzują się sieciówki wiąże się wiele mniej przyjemnych "skutków ubocznych".  Tak zwana "fast fashion" czyli szybka produkcja tanim kosztem skutkuje wieloma negatywnymi zjawiskami. Należą do nich przede wszystkim:

  • zanieczyszczenie środowiska;
  •  słabe warunki pracy, pracowników zatrudnionych w szwalniach;
  •  proces produkcji oparty na szkodliwych barwnikach, często podrażniających skórę;
  •  emisja gazów cieplarnianych;
  •  nagromadzenie dużej ilości odpadów tkaninowych;
  •  wykorzystywanie tkanin typu poliester, zaliczanych do plastiku;
  •  nadmierne zużycie wody w celu stworzenia silnych akcentów kolorystycznych.

Sklepy sieciowe działające w branży odzieżowej pomimo świetnej oferty dotyczącej zarówno ceny jak i szerokiego asortymentu, posiadają również swoją złą szkodliwą szczególnie dla środowiska naturalnego stronę. Bardzo ważne jest, aby przed kolejnymi zakupami w ulubionej sieciówce sprawdzić, jak dana sieć sklepów działa, i jaką polityką sprzedaży się kieruje.

Zdjęcie autorstwa Karolina Grabowska z Pexels

 


komentarz(1)

strona wuwuwustrona wuwuwu

14 1

Szkoda, że nie piszecie też o ujemnych skutkach tzw. "pandemii" w postaci ton maseczek wyrzucanych gdzie popadnie, a które nie ulegają biodegradacji. Podobno to był/jest straszny wirus, zatem trzeba maski traktować jako odpad medyczny podlegający odpowiedniemu unieszkodliwianiu. Nic takiego nie miało miejsca od samego początku i żaden ministerialny urzędnik nawet o tym nie wspomniał. O czym to świadczy? 08:00, 17.03.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%