Zamknij
REKLAMA

Abonament rtv. Kierowcy też muszą płacić! Poczta Polska wskazuje na...

07:16, 05.08.2022 | Źródło: Wirtualne Media
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Kierowcy mają obowiązek rejestracji radia samochodowego. Ustawa wymusza płatność "bez rozróżnienia, czy urządzenie znajduje się w domu czy np. w samochodzie". 

Kierowca musi płacić 

Daniel Witowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej wskazuje, że instytucja realizuje zadania związane z usługą RTV zgodnie z zapisami Ustawy z 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych (tekst jednolity Dz. U. z 2020, poz.1689).

- Przedmiotowy akt prawny obliguje do rejestracji radioodbiornika lub telewizora i opłacania abonamentu przez jego właściciela, bez rozróżnienia, czy urządzenie znajduje się w domu czy np. w samochodzie - tłumaczy w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Daniel Witowski. 

W przypadku regularnego opłacania abonamentu w ramach gospodarstwa domowego nie trzeba dodatkowo płacić za odbiornik w samochodzie prywatnym.

Nie dotyczy to jednak osób prowadzących działalność gospodarczą, na którą zarejestrowane jest auto. W tym wypadku opłatę trzeba uiścić. Podobnie w przypadku pojazdów wynajmowanych i leasingowanych od firm. 

Abonament radiowo-telewizyjny. Ile wynosi? 

Obecnie opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 24,50 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 294,00 zł). W przypadku radioodbiornika opłata za jeden miesiąc wynosi 7,50 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 90,00 zł).

W 2023 roku stawki wzrosną za używanie odbiornika radiofonicznego 8,70 oraz za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego 27,30 zł.

Zwolnione z opłaty są m.in. osoby powyżej 75 roku życia, obywatele ze znacznym stopniem niepełnosprawności, całkowicie niezdolne do pracy lub posiadające pierwszą grupę inwalidzką, inwalidzi wojenni i wojskowi. 

- Tylko od 1 stycznia do końca marca 2022 roku do urzędów skarbowych wypłynęło 7 979 tytułów wykonawczych wystawionych przez wierzyciela - Pocztę Polską S.A., z podstawą prawną egzekwowanego obowiązku "OPAB - Nieuiszczona opłata abonamentowa za używanie odbiornika" - informowało w maju ministerstwo finansów.

Kara za niepłacenie abonamentu rtv to 30-krotność miesięcznej stawki. 

(Źródło: Wirtualne Media)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

XnXn

6 0

Nie zapłacę bo nie oglądam tv i nie słucham radia. Szambo samo płynie jak w Korei. 09:56, 05.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

adam1adam1

3 0

Złodzieje, na każdym kroku chcą nas okraść... 12:52, 05.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

A czy to ważne...A czy to ważne...

0 0

Cytat: "Przedmiotowy akt prawny obliguje do rejestracji radioodbiornika lub telewizora i opłacania abonamentu przez jego właściciela, bez rozróżnienia, czy urządzenie znajduje się w domu czy np. w samochodzie - tłumaczy w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Daniel Witowski. "
I to jest największy problem. Trzeba płacić za fakt posiadania sprzętu (za który już się zapłaciło w podatku vat, dołączonym do ceny, podczas zakupu sprzętu), to musisz jeszcze raz płacić. I wtedy pojawiają się absurdy typu- ktoś powinien płacić pomimo, iż tv służy mu do grania na xboxie i oglądania filmów na dvd, zaś odtwarzacz służy mu wyłącznie do słuchania płyt. O tym jak beznadziejnym systemie (jeśli chodzi o abonament) żyjemy wiedzą wszystkie opcje polityczne, ale NIKT nie chce go likwidować... 20:13, 06.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rb26dettrb26dett

0 0

Nic ino dej i dej i dej..." a na końcu to się zes.aj :/ Masakra na każdym kroku chcą nam hajs wyciągać. To jest niedorzeczne. Polacy, wake up! 23:15, 06.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%