Zamknij

MC: aplikacja Kwarantanna domowa od środy obowiązkowa

15:56, 01.04.2020 PAP Aktualizacja: 16:12, 01.04.2020
Skomentuj PAP PAP

Resort wyjaśnił, że obowiązek korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa wprowadziła podpisana we wtorek przez prezydenta specustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Przypomniał, że aplikacja została udostępniona dwa tygodnie temu i do wtorku była dobrowolna - jej główny cel to ułatwienie i usprawnienie odbywania obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. To jednak także narzędzie kontroli, czy nie łamane są zasady kwarantanny, np. zakaz wychodzenia z domu.

MC podkreśliło, że ważne, by osoby objęte kwarantanną przestrzegały jej zasad, bo to m.in. od ich postawy i odpowiedzialności zależy, jak szybko uda się uporać z pandemią.

"W nadzorze nad poprawnym odbywaniem kwarantanny pomagają nam nowe technologie, które wykorzystujemy w naszej aplikacji" ? powiedział cytowany w komunikacie minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Resort wyjaśnił, że osoba obejmowana obowiązkową kwarantanną - np. przy przekraczaniu granicy - wypełnia formularz lokalizacyjny, w którym deklaruje miejsce odbywania kwarantanny i podaje swój numer telefonu - te dane idą do systemu aplikacji Kwarantanna domowa. Po dotarciu danych do systemu aplikacji, osoba objęta kwarantanną dostaje SMS-a z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa. MC podkreśliło, że aktywować aplikację można dopiero po otrzymaniu SMS.

"Otrzymanie SMS-a jest kluczowe. To znak, że Wasze dane są w naszej bazie i że możecie rozpocząć korzystanie z aplikacji. Aplikację aktywujcie po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny" - napisano w komunikacie.

Resort wytłumaczył także, jak pobrać aplikację: użytkownicy telefonów z systemem Android mogą ją znaleźć w sklepie Google Play; użytkownicy telefonów z systemem operacyjnym IOS znajdą ją w App Store. Będąc w sklepie, w polu wyszukiwania trzeba wpisać nazwę aplikacji, czyli "Kwarantanna domowa", a po jej wyszukaniu kliknąć w przycisk ?Instaluj?.

Wyjaśnił, że aplikację można aktywować za pomocą numeru telefonu, a konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który przyjdzie w wiadomości SMS.

Resort zaznaczył, że zaraz po aktywacji aplikacji osoba na obowiązkowej kwarantannie dostanie zadanie, by zrobić sobie zdjęcie - tzw. selfie.

"Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne. Jest bardzo ważne. To do niego system będzie porównywał każde kolejne zdjęcie, które zrobicie w trakcie korzystania z aplikacji" - podkreśliło MC i dodało, że wykonanie pierwszego zadania to formalne rozpoczęcia korzystania z aplikacji, a kolejne zadania to wysyłane o różnych porach prośby o zrobienie i przesłanie zdjęcia.

"W aplikacji wykorzystywana jest geolokalizacja oraz system porównywania twarzy. Dzięki nim wiadomo, że to na pewno ta konkretna osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym" ? wytłumaczył Zagórski.

Resort wskazał, że na wykonanie zadania jest 20 minut, a niewykonanie go w tym czasie to znak dla służb, by sprawdziły, czy nie złamano zasad odbywania kwarantanny.

Dodał, że aplikacja nie zastępuje, ale uzupełnia kontrole odbywania obowiązkowej kwarantanny przez policję.

"Aplikacja daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się też z pracownikiem socjalnym. Użytkownicy apki mają też szybki dostęp do niezbędnych - pomocnych w czasie kwarantanny - informacji i przygotowanej specjalnie dla nich infolinii" - powiedział szef MC.

Resort poinformował, że z obowiązku korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa zwolnione są osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzące lub niedowidzące), a także osoby, które właściwym służbom złożyły oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie aplikacji. Takie oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Oświadczenie można złożyć telefonicznie pod numerem telefonu: 22 165 57 44, lub wypełniony druk przekazać policji.

Wzór oświadczenia można znaleźć na stronie www.gov.pl/kwarantanna-domowa.

"Na tej stronie znajdziecie też odpowiedzi na najczęściej pojawiąjące się pytania na temat działania aplikacji, w tym ? jak przygotować telefon do jej zainstalowania, jakie dane i jak wykorzystuje (spokojnie, aplikacja jest bezpieczna ? zdjęcia są usuwane po odbyciu kwarantanny), czy co zrobić w przypadku kiedy macie problem z wykonaniem zadania" - wyjaśnił resort cyfryzacji. (PAP)

Autor: Radosław Jankiewicz

rkj/ je/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(23)

toto

11 3

jest miesiąc za późno, no ale ... 16:05, 01.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

GgGg

17 7

A jak ktoś nie ma odpowiedniego telefonu i nie może ściągnąć aplikacji pomyślał ktoś o tym ? 16:31, 01.04.2020

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

Donek Tłusk, zbawca Donek Tłusk, zbawca

10 1

A nauczył cię ktoś kiedyś czytać ze zrozumieniem? Piszą jak byk w artykule, że zwolnione są m. in. osoby, które oświadczą, że nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego korzystanis z aplikacji. Dlaczego w internecie tyle ameb się wypowiada? 🙊 17:38, 01.04.2020


GgGg

0 6

Ty też Donek czytaj co napisał niżej komuś w odpowiedzi że nie doczytalam artykułu do końca. Madralo wielki to właśnie tacy jak Ty prowokują i doprowadzają ludzi do kontrodpowiedzi inteligencie szpagatowy 18:33, 01.04.2020


DonekDonek

1 1

"Ty też Donek czytaj co napisał niżej komuś w odpowiedzi że nie doczytalam artykułu do końca" Byłem pewien, że najpierw człowiek powinien zapoznać z całym artykułem, a następnie może dodać swoje wypociny... Odniosłem się do wypowiedzi, a nie komentarzy, ale widzę, że twoja pestka nie ogarnia elementarnych rzeczy, dlatego nie będę dalej dyskutował. Zostań w domu i nie rozmnażaj się, plisss:D 20:24, 01.04.2020


GgGg

1 1

Do Donek jaki poliglota powodzenia wielka 💩💩💩💩 23:38, 01.04.2020


....

1 6

No wlasnie ja do dzisiaj mam zwykly tel ktory sluzy mi tylko do dzwonienia ..i w razie czego jak zainsatluje....jak w nim nawet aparatu dobrego nie ma....a poza tym to jest za pozno na to wszystko za pozno.....ciekawe kto pojdzie im na wybory....... 17:24, 01.04.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

GgGg

3 1

Nie doczytalam na koncu artykułu jest o tym mowa , przeczytaj co trzeba zrobić w takiej sytuacji . 17:26, 01.04.2020


andekandek

4 8

Mam smartfon z androidem, ale nie mam już możliwości zainstalowania żadnej aplikacji - brak wystarczającej ilości pamięci w telefonie. W takiej sutuacji nie mam obowiązu instalowania tego czegoś i żadne kary mi nie grożą 🙂
17:31, 01.04.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Covid-19Covid-19

6 1

Covid-19 ma w poważaniu to, że nie masz miejsca na karcie pamięci 😂 17:41, 01.04.2020


GorlickiGorlicki

4 1

Zwolnij miejsce. 17:54, 01.04.2020


andekandek

3 4

@Covid-19
Aaaa, to jak zainstaluję jakąś szpiegującą aplikację to się nie zarażę? 🙂
Ta epidemia odebrała ludziom już resztkę rozumu i godności. 18:08, 01.04.2020


mikemike

5 2

zrobic zdjecie zdjecia z np monitora i juz system oszukany 18:03, 01.04.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Covid-19Covid-19

5 1

Patrząc na twoje komentarze muszę się z Tobą zgodzić. To czy zainstalujesz aplikacje, czy też nie, niczego w twoim życiu nie zmieni. Twoje podejście może zmienić wiele i oby nie na gorsze jak to ma miejsce w przypadku każdego innego kretyna, którego nędzne życie prowadzi do samo destrukcji :x 20:17, 01.04.2020


mikemike

1 7

do: Covid-19 - widac ze siedzisz w domu jak ten wytresowany piesek i z nudów takie brednie wypisujesz 20:53, 01.04.2020


UrzędowyUrzędowy

13 1

Zrozumcie ludzie, że jest stan wyjątkowy i nikt nie przygotowywał działania systemów, aplikacji, rozwiązań i scenariuszy. Jest jak jest i państwo próbuje doraźnie, w miarę możliwości jakoś to rozwiązać. A jak zawsze znajdzie się sto tysięcy pytań i komentarzy typu "a co jak nie mam smartfona", "a co jak zapali mi się dom czy mogę uciekać albo że jak dzielnicowy już pojedzie to mogę wyjść do sąsiada i kto mnie zaskoczy". No i największy argument " bo jest RODO i nie podam". Zzzzzzzagranicy wrócił jeden z drugim i nie ma smartfona? W pięć minut można go zorganizować. Jakoś przy składaniu wniosków o zasiłki i 500 każdy daje radę i nie pyta jak i po co? 20:30, 01.04.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Profos Profos

3 1

Zzzzzzzzzagranicy wrócił i ni mo pore stówek na smartfona 🤣 20:48, 01.04.2020


KamilKamil

3 0

Co z tego że obowiązkowa, jak od tygodnia próbuje się tam zalogować. Jeszcze tydzień i aplikacja będzie dla mnie zbędna a nakaz posiadania zostanie 21:18, 01.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaja

9 4

Pięknie! jak to pod pretekstem robienia dobrze obywatelom rozwija się inwigilacje i permanentną kontrolę. Czyż nie sprawdzają się teorie spiskowe, które powstały jeszcze zanim to zaczęto wprowadzać? Zwróćcie uwagę że jeszcze miesiąc temu na takie ograniczenia byłby krzyk nieogarniony, naruszanie swobód obywatelskich, RODO itp. a teraz? Kontrola i inwigilacja. Wszystko w imię... no właśnie czego? I to na całym świecie. Jakoś nie chce się wierzyć w naturalne powstanie i rozprzestrzenianie się tego "wirusa" I te ciągłe zmienne informacje o objawach. To co aż tak mutuje? Ale i wraca do swoich poprzednich postaci? Co to sztuczna inteligencja? 23:02, 01.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rybakrybak

2 0

czy ktoś udzieli informacji czy można łowić ryby? 08:48, 02.04.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

<><>

1 0

Jak musisz, to łów, tylko tak żeby wokół Ciebie nie było ludzi. Przecież musisz coś jeść. To jest zaspokajanie codziennych potrzeb życiowych. 10:30, 02.04.2020


RyszardRyszard

1 0

Oczywiście jest okazja sprawdzić jak to będzie działało i nikt się temu nie sprzeciwi. Później taką aplikacje każą pobierać nawet wtedy gdy będą zapowiadać deszcz czy aby siedzisz w domu.Potem jakoś zainstalują i tak już zostanie. No cóż taka jest cena za bycie on line.Dawniej człowieka zakuwało się w kajdany a teraz daje się mu telefon komórkowy i zachęca do ściągnięcia aplikacji.Zakuty w kajdany wiedział że jest niewolnikiem a posiadacz telefonu nie zdaje sobie sprawy więc się nie buntuje.Niedługo wolny będzie człowiek bez telefonu. 16:52, 02.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%