Zamknij
REKLAMA

Rynek pracy po pandemii - gdzie szukać pracy w okolicach?

00:00, 29.06.2021 | materiały partnera

Trwająca od 2020 roku pandemia koronawirusa sprawiła, że doszło do ogromnych zmian na rynku pracy na całym świecie. Wielomiesięczne zamknięcie gospodarki sprawiło, że wielu przedsiębiorców obecnie wiąże koniec z końcem. Mimo tego, znalezienie zatrudnienia wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Dzięki ponownemu otwarciu gospodarki w maju 2021 zapotrzebowanie na pracowników w branży gastronomicznej, beauty czy hotelowej znacznie wzrosło. Gdzie szukać pracy w okolicy? Sprawdzamy to w poniższym artykule.

Polska z najniższym bezrobociem w całej Unii Europejskiej

Mimo nadal trwającego stanu epidemii, wielu pracodawców podkreśla, że w dalszym ciągu mają znaczne trudności ze znalezieniem odpowiednich kandydatów na konkretne stanowiska. Oznacza to, że w dalszym ciągu mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Mnóstwo przedsiębiorstw zmieniło także tryb pracy na zdalny - zmianie uległa nie tylko forma wykonywania pracy, ale również sposób podejścia do kwestii organizacji czasu i zadań. 

Jak wskazują najświeższe statystyki, stopa bezrobocia w Polsce w kwietniu 2021 roku wynosiła 6,3% i była niższa niż w maju  (6,4%). Najniższa stopa bezrobocia została odnotowana w województwie wielkopolskim - 3,7%, zaś najwyższa w warmińsko-mazurskim - 10,1%. Polska jest krajem, w którym stopa bezrobocia najniższa jest w całej Unii Europejskiej. Oznacza to, że polski rynek pracy nie jest wcale w tak złej sytuacji, jak zapowiadano to na początku pandemii w marcu ubiegłego roku.

Gdzie szukać pracy w czasach pandemii? 

Z powodu pandemii koronawirusa mnóstwo osób straciło swoje dotychczasowe zatrudnienie - dotyczy to przede wszystkim pracowników branży turystycznej, gastronomicznej i hotelarskiej. Lockdown spowodował, że zapotrzebowanie na pracowników znacząco zmalało. Niektórzy przedsiębiorcy zamiast zwalniać decydowali się na obniżanie pensji. Niepewność stała się wtedy nieodłącznym elementem życia zatrudnianych przez nich pracowników. Pracownicy, którzy musieli poszukać innej pracy z powodu zamknięcia gospodarki, wcale nie chcą wracać do pracy w restauracji czy hotelu. 

Zobacz koniecznie: Ciekawe oferty pracy na Aplikuj.pl

Od maja gospodarka została ponownie otwarta, jednak nikt nie wie, czy jesienią nie nadejdzie czwarta fala pandemii. Właściciele firm z wyżej wymienionych branż mają ogromne trudności ze skompletowaniem załogi pracowniczej. Nie ma się co dziwić, że zainteresowanie tego typu ofertami jest niewielkie, ponieważ właściciele restauracji czy firm turystycznych nie są skłonni do zawierania z pracownikami umów o pracę na czas nieokreślony. Znacznie częściej stosowane są umowy zlecenie. 

W jakich branżach można liczyć na stabilne zatrudnienie mimo pandemii? 

Jeżeli zależy nam przede wszystkim na tym, aby zatrudnienie była stabilne i w miarę dobrze płatne, warto postawić na pracę jako:

  • sprzedawca-kasjer,
  • kurier, 
  • pracownik produkcji,
  • pracownik magazynu, 
  • pracownik branży kosmetycznej,
  • pracownik branży farmaceutycznej, 
  • pracownik budowy,
  • pracownik branży telekomunikacyjnej.

Kolejne lockdowny raczej nie spowodują zatrzymania pracy supermarketów, wstrzymania placów budowy czy usług kurierskich. Z tego względu powyżej wymienione propozycje pracy są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób poszukujących pewnego zatrudnienia w czasach pandemii. 

Aktualne oferty pracy znajdziesz na portalu Aplikuj 

Jak znaleźć aktualne oferty pracy bez wychodzenia z domu? To bardzo proste. Wystarczy wejść na wyspecjalizowany portal Aplikuj.pl - każdego dnia pojawia się tam szereg ogłoszeń od pracodawców z całej Polski. Oprócz ofert pracy można tam także znaleźć szereg merytorycznych artykułów poradnikowych dedykowanych zarówno pracownikom jak i osobom prowadzącym działalność gospodarczą. 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%