Zamknij

Akita japońska i amerykańska

00:00, 16.06.2021 artykuł sponsorowany

Występujące w świecie rasy psów, charakteryzują się odpowiednimi dla swojego rodzaju cechami. Nie tylko wyglądu. Także charakteru.

W wyniku różnych zdarzeń, jak na przykład wojny, dochodzi do migracji części gatunku z jednego, rodzimego rejonu świata do innej części ziemskiego globu. Rozpoczyna się proces adaptacji zwierzęcia do nowych warunków, jak w przypadku japońskiej rasy Akita Inu https://zwierzaki.pl/akita-amerykanska

Akita prosto z Japonii

Akita Inu uznawana jest za jedną z najstarszych ras psów, występującą na świecie od około pięciu tysięcy lat. Ze względu na swoje korzenie i pierwotne cele hodowlane, u Akity widocznie rozwiniętą cechą jest silny, niezachwiany charakter.

Początkowo hodowana rasa psów japońskich miała za zadanie uczestniczyć w polowaniach na dziką zwierzynę — ptactwo, dziki, niedźwiedzie. Wyczulony instynkt łowcy i wytrwałość odziedziczona po wilczym przodku stanowiły tu niewątpliwie wręcz idealną podstawę dla takich zachowań. Z biegiem czasu jednak i historii, Akita przebyła daleką drogę z ojczystej Japonii do Ameryki, gdzie rozpoczął się dla niej nowy rozdział. Traktowani niczym narodowy skarb przedstawiciele rasy Akita po drugiej wojnie światowej, dzięki uczynności amerykańskich żołnierzy, rozpoczęli podbój nowego kontynentu.

Dwie rasy psów Akita

Po drugiej wojnie światowej, w związku ze znacznym spadkiem liczby osobników reprezentujących japońską, niemalże narodową rasę psów, zarówno na terenie Azji, jak i Ameryki, podjętą działania, mające na celu zapewnienie przetrwanie tego psiego rodu. Rozpoczęto hodowlę opartą na krzyżowaniu z pierwowzorem ras pokrewnych. Ze względów oczywistych rezultaty osiągane w Ameryce różniły się od tych z azjatyckich hodowli. W ten sposób doprowadzono do wyodrębnienia dwóch pokrewnych, lecz uznanych w 2000 roku przez Fédération Cynologique Internationale za odrębne w klasyfikacji, psich ras.

Akita amerykańska odznacza się ciemniejszym ubarwieniem niż jej japoński pierwowzór, odziedziczonym zapewne od owczarka. W kwestii budowy ciała różnice między rasami są raczej znikome. Obie odznaczają się silną sylwetką i niezwykle okazałym, zawiniętym na plecy ogonem. Piękna sierść tego posiada niezwykłą właściwość samooczyszczania. Pomoc człowieka potrzebna jest właściwie tylko podczas wymiany futra na nowe.

Pies z charakterem

Mimo tego, że dziś Akita jest traktowany i chowany jako pies rodzinny, jego silny charakter indywidualisty nie uległ znacznym przeobrażeniom. Akita to pies o wyjątkowo silnym poczuciu własnego ja, wymagającym szacunku od swoich właścicieli. Oczywiście okazane zachowanie wobec niego zostanie odwzajemnione. Będąc od maleńkości pod pieczą doświadczonego opiekuna, Akita z pewności a wyrośnie na psa mądrego, inteligentnego, mogącego zapewnić odpowiednią ochronę dla swojego domu, ale też psa czułego i potrzebującego czułości, traktującego swoją ludzką rodzinę jako najbliższe psiemu sercu istoty.

Niemożliwym jest tu wręcz nie wspomnieć o najsłynniejszym przedstawicielu grupy, jaką jest rasa psa Akita. Hachiko, bohater lat 20 XX wieku okazywał swoje niespotykane wręcz przywiązanie do zmarłego już wówczas ludzkiego właściciela przez kolejnych 10 lat, podczas których pies cierpliwie czekał przy stacji kolejowej na powrót do domu swego ukochanego pana. Aby uhonorować Hachiko, mieszkańcy Tokio postawili w pobliżu stacji pomnik honorujący tego niezwykle oddanego psa.

Imiona dla psów Akita

Zastanawiając się nad wyborem idealnego imienia dla naszego psa Akita, warto wziąć pod uwagę jego pochodzenie. Niezależnie od tego, czy nas pupil reprezentuje swoją azjatycką rodzinę, czy kuzynów z Ameryki, nadanie mu imienia związanego z jego rodowodem w połączeniu z jego fizjonomią i charakterem stworzy połączenie idealne. Wśród japońskich imion z łatwością znajdziemy takie, które odda cechy usposobienia naszego zwierzaka. Wśród popularnych imion znajdziemy takie jak: Shuriken — spadająca gwiazda, Gaara — pustynia, Hana — kwiat, Amai — słodki, Hinata — słoneczne miejsce, Rubi — rubin, Mira- lustro, Myuzu — muza, Miryoku — urok, czy Kiba — kieł.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%