Zamknij
REKLAMA

Jak przebiega proces rekrutacji?

00:00, 20.05.2021 | materiały patnera

W każdej firmie prędzej czy później trzeba zatrudnić nowego pracownika lub utworzyć nowe stanowisko pracy. Dla kandydatów proces rekrutacji, zwłaszcza rozmowa o pracę, jest bardzo stresująca. Dla pracodawców rekrutacja to długi, żmudny, wieloetapowy proces, w wyniku którego chcą zatrudnić osobę, która najbardziej spełnia ich oczekiwania.

Etapy rekrutacji oczami pracodawcy

W każdej firmie rekrutacja przebiega nieco inaczej. Nie ma uniwersalnego, najskuteczniejszego schematu procesu rekrutacji, jednak poszczególne etapy są powtarzalne.

Przygotowanie i publikacja oferty pracy

Gdy pracodawca podejmie decyzję o zatrudnieniu nowego pracownika, musi przemyśleć. czego od niego oczekuje i jakie będą jego obowiązki na danym stanowisku. Gdy już to zrobi, należy przygotować ofertę pracy, w której umieści wszystkie niezbędne informacje. Dobrze przygotowane ogłoszenie zwiększa szansę na zgłoszenie się odpowiedniego kandydata. Kiedy ogłoszenie jest już gotowe, wystarczy je opublikować. Wielu pracodawców swoje oferty umieszcza na portalu pracuj.pl, z którego korzysta wielu użytkowników.

Zapoznanie się z dokumentami i ich selekcja

Po opublikowaniu ogłoszenia stopniowo do rekruterów zaczynają spływać zgłoszenia od zainteresowanych osób. Teraz wszystkie dokumenty trzeba przejrzeć i poddać selekcji. Wybrać osoby, z którymi chcemy przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną.

Zaproszenie i rozmowa kwalifikacyjna

Po przejrzeniu aplikacji trzeba skontaktować się z wybranymi kandydatami, by zaprosić ich na rozmowę kwalifikacyjną. Można to zrobić telefonicznie lub mailowo. W końcu osobiście poznajemy kandydatów i możemy zweryfikować informacje zawarte w przesłanych dokumentach.

Zadanie praktyczne

Niekiedy sama rozmowa nie wystarczy na podjęcie decyzji o zatrudnieniu. W niektórych zawodach wręcz niezbędne jest sprawdzenie kompetencji kandydata. Jeśli na rozmowie o pracę wywarł na nas dobre wrażenie, możemy zaprosić go do kolejnego etapu.

Podjęcie decyzji o zatrudnieniu pracownika

Ten etap często jest bardzo trudny, spośród wielu kandydatów, którzy nadają się na stanowisko, trzeba wybrać tego jednego, co nie zawsze jest łatwe. Każdy pracodawca sam ustala, co jest dla niego najważniejsze, czy doświadczenie, czy umiejętności miękkie. Nowy pracownik powinien również pasować do obecnego zespołu

Powiadomienie kandydatów o decyzji

Po wybraniu nowego pracownika trzeba go o tym poinformować. Warto także powiadomić pozostałych kandydatów o wyniku zakończonej rekrutacji.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%