Zamknij
REKLAMA

Meble kuchenne w zabudowie – idealne rozwiązanie do małej kuchni

00:00, 27.04.2021 | materiały patnera

Liczba zzs: 4 306 Oprócz atrakcyjnego wyglądu, najważniejszą cechą każdej kuchni jest jej funkcjonalność. Jeśli zostajemy szczęśliwymi posiadaczami dużego domu lub mieszkania, a co za tym idzie – dużej kuchni, najprawdopodobniej nie będziemy mieli większego problemu z jej urządzeniem. 

Oprócz atrakcyjnego wyglądu, najważniejszą cechą każdej kuchni jest jej funkcjonalność. Jeśli zostajemy szczęśliwymi posiadaczami dużego domu lub mieszkania, a co za tym idzie – dużej kuchni, najprawdopodobniej nie będziemy mieli większego problemu z jej urządzeniem. Jeśli jednak nasza nowa kuchnia jest nie tylko mała, ale również nieustawna, stajemy przed całkiem sporym wyzwaniem. W takiej sytuacji warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Podstawą powinien być dobrze przemyślany projekt, oraz współpraca z dobrym producentem kuchni na wymiar.

Czy meble na wymiar sprawdzą się w małej kuchni?

Kuchnia to pomieszczenie w którym toczy się ogromna część codziennego życia obejmująca: m.in. przygotowywanie posiłków, zmywanie, rozpakowywanie zakupów, czy parzenie porannej kawy. Ze względu na częstą i intensywną eksploatację, funkcjonalność kuchni staje się priorytetem. Niestety, mała przestrzeń wymaga wielu kompromisów oraz nietypowych rozwiązań. Właśnie dlatego tak ważne jest, by aranżację kuchni oprzeć na profesjonalnie przygotowanym projekcie, dzięki któremu każdy sprzęt znajdzie swoje miejsce, a szafki pomieszczą niezbędne akcesoria oraz żywność.

Meble kuchenne na wymiar, mają w przypadku niewielkiego metrażu, zdecydowaną przewagę, nad meblami z salonu. W niewielkiej kuchni nie można sobie pozwolić na utratę żadnego centymetra przestrzeni, a znalezienie idealnych, gotowych mebli, które spełniłyby wszystkie oczekiwania, zarówno dotyczące wyglądu, jak również funkcjonalności, jest czasami niemożliwe. Zwłaszcza w przypadku, kiedy kuchnia jest nie tylko mała, ale również nieustawna, np. ze względu na nietypowy kształt, przeszklenia, lub wręcz przeciwnie, brak okien.

Jak urządzić małą kuchnię?

Podstawową zasadą, która odnosi się nie tylko do kuchni, ale tak naprawdę do każdego rodzaju pomieszczeń, jest wybór jasnych kolorów. Dotyczy to frontów szafek, podłogi ale też ścian, które często pokryte są kafelkami. Zasada ta nie oznacza jednak, że każda mała kuchnia, ma stać się białym i sterylnym pomieszczeniem (chyba że ktoś taki projekt w pełni akceptuje, ze względu na indywidualne upodobania). Warto jednak pamiętać o tym, że jasne kolory odbijają światło i optycznie powiększają przestrzeń, co w przypadku małej kuchni, jest jak najbardziej pożądane.

Co więcej, nie od dziś wiadomo, że to właśnie solidne meble kuchenne, decydują o funkcjonalności oraz użyteczności. Te, które są wykonane na zamówienie, nie tylko uwzględniają personalne preferencje klienta, ale przede wszystkim są idealnie dopasowane do metrażu, oraz ewentualnych ograniczeń architektonicznych.

Meble na zamówienie mogą wypełnić całą przestrzeń podsufitową lub wnękę, zwiększając tym samym powierzchnię do przechowywania. Dodatkowo, jeśli wkomponujemy w projekt zabudowy urządzenia takie jak piekarnik, czy mikrofalówka, zyskamy miejsce na blacie roboczym, który w kuchni jest niezbędny. Ponadto, szafki warto wyposażyć również w nowoczesne systemy, które ułatwią organizację naczyń, garnków, sztućców czy żywności.

Sprytne rozwiązania, które sprawdzą się w małej kuchni

Do takich rozwiązań zaliczymy na przykład wysuwany blat roboczy, który po zakończonej pracy należy tylko wyczyścić i schować, rozkładany stół, który nie zagraca przestrzeni, ale w razie potrzeby, doskonale spełni swoją funkcję, czy mały, jednokomorowy zlew, który sprawdzi się, jeśli w kuchni zamontowana zostanie zmywarka.

Co więcej, w przypadku niewielkiego pomieszczenia warto pamiętać o ścianach, które również warto wykorzystać, by uzyskać dodatkowe miejsce. I tak pomiędzy szafkami dolnymi, a górnymi, warto zainstalować uchwyty na których zawisną chochle, łyżki czy łopatki do naleśników, albo też magnetyczne listwy, służące do przechowywania noży.

Chociaż przygotowanie projektu małej kuchni bywa wyzwaniem, to efekt końcowy jest zwykle wart poświęcenia. Warto pamiętać o tym, że od metrażu, o wiele ważniejsza jest dobra organizacja przestrzeni oraz wykorzystanie sprytnych rozwiązań. Tak naprawdę nawet największa, ale kompletnie nieprzemyślana kuchnia, nie zagwarantuje mieszkańcom komfortu codziennego użytkowania. I na odwrót, mała, ale funkcjonalna kuchnia, w której każda rzecz ma swoje miejsce, sprawi, że gotowanie w niej będzie po prostu czystą przyjemnością.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%