Zamknij
REKLAMA

Elektronik czy elektryk - gdzie lepsze zarobki i większe perspektywy rozwoju?

11:54, 15.04.2021 | materiały patnera

Obydwa zawody od lat cieszą się popularnością. W przyszłości zapotrzebowanie na fachowców elektryków i elektroników nie będzie mniejsze niż obecnie, dlatego są to te zawody, które dają nam w przyszłości pewną pracę. Ale czy dobrze płatną? Jak wyglądają etapy zdobywania uprawnień? Czy w każdym momencie życia można się przekwalifikować?

Elektryk, czyli człowiek od prądu

Zawód elektryk, choć podstawy kształcenia są podobne do zawodu elektronika, diametralnie różni się od niego. Taką pierwszą podstawową różnicą jest już sam fakt, że elektryk najczęściej pracuje w terenie, na budowach, w domach, zakładach pracy, przy instalacjach na otwartej przestrzeni. Natomiast miejscem pracy elektryka jest zazwyczaj pomieszczenie wypełnione czekającą do naprawy elektroniką.

Elektryk zajmuje się instalacjami elektrycznymi. Projektuje, montuje, naprawia, konserwuje, jednym słowem wszystko co wiąże się z dostarczaniem prądu. Jako elektryk znajdziesz pracę w różnych gałęziach gospodarki i nie tylko w Polsce. Nasi fachowcy cenieni są na całym świecie. A o perspektywach pracy i rozwoju kariery w zawodzie elektryka przeczytasz więcej na stronie: https://www.zawodelektryk.pl/kurs-elektryka-online/. Dziś elektrycy zajmują się również odnawialnymi źródłami energii, to nowa specjalizacja i dochodowe zajęcie.

Elektronik, czyli człowiek od urządzeń elektronicznych

Choć obydwa zawody brzmią podobnie, to elektronik zajmuje się czymś innym. W skład jego kompetencji wchodzą umiejętności naprawy wszelkiego sprzętu elektronicznego. Są to laptopy, komputery stacjonarne, telewizory i inne urządzenia. Natomiast elektronicy nie tylko znajdą pracę w serwisach, inną opcją są hurtownie, sklepy z elektroniką. Można być doradcą, można być przedstawicielem handlowym. Elektronik to taka złota rączka w dzisiejszych czasach, dzięki nim sprzęt wraca do życia, a pieniądze zostają w portfelu.

Jak zostać elektrykiem i elektronikiem?

Dróg jest wiele, jedną z nich wybór szkoły średniej o tym profilu bądź studia po szkole średniej. Do wyboru również szkoła zawodowa. A dla osób, które edukację mają już za sobą i chcą szybciej zdobyć atrakcyjny zawód, są kursy zawodowe. Obecnie kursy można zrobić online. Przykładem kurs na elektryka w rok, zakończony egzaminami państwowymi. Szczegóły znajdziesz na stronie: zawodelektryk.pl. Przez internet odbywają się zajęcia teoretyczne, natomiast co jakiś czas organizowane są zjazdy, na których poznasz praktyczną stronę zawodu.

Zarobki w obydwu zawodach są zbliżone. Zatem pozostaje pytanie, która praca odpowiada nam bardziej?

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%