Zamknij
REKLAMA

Złoto inwestycyjne. Jakie możliwości daje taka forma lokowania kapitału?

00:00, 08.04.2021 | materiały patnera

Wśród wielu różnych możliwości lokowania kapitału, sporym zainteresowaniem cieszy się dziś złoto inwestycyjne. Czy złoto może obronić się w niepewnych czasach i stanowi dobre zabezpieczenie przed zawirowaniami na rynkach finansowych? Które złote monety warto wybrać i czy taka inwestycja będzie opłacalna? Sprawdź w dalszej części artykułu.

Złoto inwestycyjne – co warto o nim wiedzieć?

Choć na przestrzeni lat system płatniczy uległ diametralnej zmianie, złote monety inwestycje, a także sztabki złota, wciąż uchodzą za jedną z najbardziej atrakcyjnych form oszczędzania. Złoto inwestycyjne jest całkowicie zwolnione z podatku VAT. Co więcej, nie jest możliwe jego dodrukowanie, a zasoby tego kruszcu na świecie są ograniczone. W przeciwieństwie do pieniędzy, które w przypadku kryzysu mogą stracić na wartości, złoto jest odporne na inflację.

Złoto bywa nazywane bezpieczną przystanią dla inwestorów, ponieważ jest niezależne od kondycji systemu bankowego i nie traci na wartości w sytuacji niskich stóp procentowych. Wszystko to sprawia, że jest bezpieczną i stabilną formą lokaty kapitału, również w perspektywie długoterminowej. 

Złote monety inwestycyjne – główne zalety

Popularnym wyborem wśród inwestorów jest złoto bulionowe, które stanowi dobrą alternatywę dla sztabek. Monety bulionowe – jako że są rozpoznawalne niemal na całym świecie – można relatywnie łatwo odsprzedać. Każda z nich jest odpowiednio oznaczona (rok produkcji, waga, próba, często też nominał). Warto także wspomnieć, że monety i niewielkie sztabki są także wygodne w przechowywaniu oraz transporcie.

Monety bulionowe wybijane są przez renomowane mennice, takie jak: australijska Perth Mint, amerykańska US Mint czy The South African Mint, których autorytet jest potwierdzeniem deklarowanej wartości kruszcu. Warto również pamiętać, że oferowane dziś produkty są także zabezpieczane z wykorzystaniem innowacyjnych technologii, takich jak choćby mikrograwerunek. Wszystko to sprawia, że najbardziej rozpoznawalne monety inwestycyjne są niemal niemożliwe do podrobienia.

Pionierski Krugerrand, czyli złote monety, które podbiły świat

Jednymi z najbardziej popularnych, a jednocześnie sprawdzonych monet inwestycyjnych są południowoafrykańskie Krugerrandy. Powstały one w RPA w 1967 roku, a ich sukces wpłynął na późniejszą dynamiczną produkcję monet w innych krajach (przykładowo w USA, czy w Australii). Szacuje się, że złote monety Krugerrand stanowią prawie połowę rynku monet na świecie. Warto wspomnieć, że są to pierwsze monety o zawartości 1 uncji czystego złota. Dzięki domieszce miedzi są one niezwykle odporne na zarysowania. 

Zakup złotego Krugerranda polecany jest zarówno początkującym, jak i doświadczonym inwestorom. Decydując się na zakup metali szlachetnych, pamiętaj, aby zawsze wybierać renomowanych i sprawdzonych dostawców

Cena Krugerranda pod lupą

Jaki jest koszt 1 Krugerranda? Aktualnie w Polsce monety te można nabyć za około 7200 zł. Co ciekawe, choć nie posiadają one wartości nominalnej, w RPA uznawane są za oficjalny środek płatniczy. Ich cenę determinuje przede wszystkim bieżący kurs kruszcu oraz dostępność. Wynika to z faktu, iż takie monety nie mają ograniczonego nakładu. 

Monety bulionowe Krugerrand można dziś bezpiecznie nabyć online. Sklep ASCOIN oferuje wiele złotych produktów inwestycyjnych, w tym monetę Krugerrand. Cena dla każdego produktu podana jest na stronie internetowej sprzedawcy.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%