Zamknij

Dom bez pozwolenia na budowę. Jak duży możesz postawić?

08:29, 30.03.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:31, 30.03.2021

Masz swoje marzenia. Różne. Największym z nich jest jednak wybudowanie własnego domu. Marzysz o tym od lat. Często myślisz, że to nie może się udać. A nawet jeśli, to ogromne raty będziesz spłacać przez wiele lat. A przecież budując dom nie chcesz ładować się w kolejne problemy.

Mimo to szukasz możliwości. Nie poddajesz się. Co jakiś czas sprawdzasz, czy na rynku nie pojawiła się metoda jakby stworzona dla Ciebie. W każdym z dotychczasowych pomysłów krył się jakiś haczyk. A to sumaryczne koszty okazywały się być dużo większe, niż deklarowane. A to formalności były tak skomplikowane, że najrozsądniejszą decyzją było po prostu odpuścić.

Twoja wymarzona oferta już na Ciebie czeka. Pomyśl o postawieniu domu bez pozwolenia na budowę. Solidnego domu, opartego o konstrukcję szkieletową wykonaną z naturalnego drewna.

Budowa domu bez pozwolenia. Jak wyglądają formalności?

To proste. Udajesz się do wydziału geodezji starostwa powiatowego lub urzędu miasta. Zdobywasz mapę zasadniczą, na której widoczna jest Twoja działka. Nic nie stoi na przeszkodzie, by taką mapę pobrać z Internetu. Na mapce wyznaczasz obrys wybranego domu. Nie potrzebujesz do tego architekta. Pamiętaj jedynie, że wyznaczone miejsce musi się zgadzać z tym, w którym rzeczywiście będzie on stał. 

Następnie składasz tak sporządzony szkic usytuowania w tym samym urzędzie. Dołączasz do tego formularz zgłoszeniowy, rysunki i opis techniczny budynku oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością (działką) na cele budowlane. Zachowujesz potwierdzenie złożenia dokumentów. Czekasz 21 dni. Nie dotarły do Ciebie żadne uwagi? Oznacza to, że urząd udzielił tak zwanej milczącej zgody i możesz rozpoczynać budowę!

Po jej zakończeniu możesz od razu urządzać wnętrza. Odbiory są tu niepotrzebne.

35m2. Co mówi prawo budowlane o powierzchni domu na zgłoszenie?

Zgodnie z obowiązującym prawem dom bez pozwolenia może być wyłącznie wolnostojącym domem parterowym przeznaczonym do rekreacji indywidualnej.  Powierzchnia zabudowy nie może być większa niż 35 m2. Można postawić maksymalnie jeden dom na zgłoszenie budowy na każde 500 m2 działki. Prawo ma jednak to do siebie, że trzeba mieć sporą wiedzę, by zrozumieć niuanse kryjące się za każdym słowem. 

Zdawać by się mogło, że skoro mowa o domu parterowym, to powierzchnia użytkowa będzie nieco mniejsza niż powierzchnia zabudowy. A to błąd. Dom parterowy nie może oczywiście mieć piętra czy poddasza. Można w nim jednak zaplanować antresolę. W ten sposób możesz zwiększyć powierzchnię użytkową niemal dwukrotnie! Przyznasz, że to zmienia postać rzeczy.

Czy można wybudować całoroczny dom bez pozwolenia na budowę?

Na zgłoszenie nie można budować domów określanych przez prawo jako jednorodzinne. Teoretycznie nie jest to więc dom typowo mieszkalny. Nie można się w nim zameldować. Poczekaj jednak, zanim pomyślisz, że możesz w ten sposób co najwyżej postawić domek letniskowy. Dom bez pozwolenia możesz ocieplić i spędzać w nim czas o każdej porze roku. Zadbaj jedynie o to, by ocieplenie nie wystawało poza zaznaczony na szkicu usytuowania obrys budynku.

No dobrze, a co z samym projektem? Większość zdjęć domów na zgłoszenie, które można znaleźć w Internecie, raczej odstrasza niż zachęca do tego pomysłu. Ten problem zauważyła jakiś czas temu grupa utalentowanych architektów. Efekty ich pracy wraz z propozycją wsparcia, jakie oferują podczas budowy, możesz zobaczyć na stronie Hyta.pl.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%