Zamknij
REKLAMA

Cytotec - wszystko co należy wiedzieć

00:00, 30.11.2020 | materiały partnera

Obecnie w Internecie można natknąć się na wiele produktów i leków, dzięki którym można leczyć schorzenia żołądka lub dwunastnicy. Jednym z najlepszych wyborów jest zastosowanie leku Cytotec, który przeciwdziała tego typu zmianom w układzie pokarmowym. Sam lek jest wydawany na receptę i ma na celu ochronę żołądka oraz dwunastnicy w czasie trwania terapii niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Warto zatem wiedzieć więcej na temat samego leku Cytotec oraz znać przeciwskazania przed jego używaniem.

Cytotec - co to jest i w jaki sposób działa?

Zgodnie z definicją medyczną Cytotec to lek wydawany na receptę, który ma na celu zapobieganie owrzodzeniom żołądka (a w szczególności dwunastnicy) w czasie trwania niesteroidowymi lekami o działaniu przeciwzapalnym. Można go kupić w formie tabletek 30 sztuk w jednym opakowaniu o dawce 200 mg. Substancją czynną, która ma na celu wspieranie gojenia owrzodzeń w układzie trawiennym, i która stanowi podstawę tego leku jest Mizoprostol.

Sam Mizoprostol ma działanie opóźniające oraz łagodzące negatywne skutki stosowania niesterydowych leków o działaniu przeciwzapalnym. Jego zadaniem jest również hamowanie wydzielania kwasu solnego w żołądku oraz zmniejszanie jego stężenia przy jednoczesnym wspieraniu wydzielania dwuwęglanów oraz śluzu, który ma na celu ochronę błony żołądka oraz dwunastnicy. Dodatkowo warto wiedzieć po jakim czasie działa Cytotec by móc dostosować przyjmowanie leku do swojego rytmu dnia. Otóż sam lek działa bardzo szybko, gdyż zaraz po zażyciu jest on rozpuszczany w żołądku a substancje aktywne niemal natychmiast osłaniają żołądek oraz dwunastnicę.

Jak wygląda Cytotec?

Poza posiadaniem wiedzy na temat sposobu działania oraz tego czym w ogóle jest lek Cytotec warto również wiedzieć jak on wygląda. Pozwoli to na uniknięcie problemów związanych z kupieniem leku podrobionego lub zastępnika o niesprawdzonym składzie. Otóż Cytotec sprzedawany jest w opakowaniu po 30 sztuk gdzie tabletka przyjmuje okrągłą postać. Warto również wiedzieć, że sam lek przybiera białą barwę.

Cytotec - jak stosować?

Wiele osób z pewnością zastanawia się jak brać lek Cytotec by jednocześnie dawał on zamierzone efekty i nie przedawkować przyjmowanej ilości. Według badań wielu instytucji medycznych Cytotec wywołuje silne działanie ochronne niemal zaraz po jego przyjęciu. Przeznaczony jest on dla osób powyżej 18 roku życia jednak nie ustalono poziomu bezpieczeństwa tego leku dla osób poniżej 18 roku życia. Co do wielkości przyjmowanej dawki jest ona indywidualnie ustalana przez lekarza dzięki czemu można mieć pewność, że przyjmowana dawka jest bezpieczna dla zdrowia i życia pacjenta.

Jednocześnie warto dodać, że częstotliwość przyjmowania leku Cytotec powinna być restrykcyjnie przestrzegana przez pacjenta, gdyż jego przedawkowanie może mieć poważne skutki dla zdrowia. W sytuacji gdy pacjent zapomni lub z innego powodu nie przyjmie określonej dawki leku w ciągu dnia nie należy przyjmować podwójnej dawki leku kolejnego dnia, gdyż może to wywołać skutek odwrotny od zamierzonego.

Jak przedawkowanie leku może wpłynąć na stan zdrowia?

W sytuacji gdy pacjent będzie przyjmował dawkę większą od ustalonej przez lekarz wówczas może wystąpić wiele niekorzystnych dla zdrowia i samopoczucia skutków ubocznych. Do tego typu skutków ubocznych zaliczają się:

 • silne bóle oraz zawroty głowy - niekiedy mogą pojawić się na tyle silne bóle głowy, które mogą wywoływać efekt zaburzenia orientacji;

 • objawy wynikające z układu pokarmowego -  nudności, wymioty, biegunka, zaparcia oraz silne bóle brzucha;

 • zaburzenia menstruacyjne u kobiet oraz zaburzenia układu hormonalnego zarówno u kobiet jak i wśród mężczyzn;

 • gorączka (przeważnie stan podgorączkowy lub gorączka poniżej 38 stopni);

 • dreszcze;

 • krwotok miesiączkowy u kobiet lub zaburzenia miesiączkowania.

Na podstawie przedstawionych powyżej informacji można stwierdzić, że przedawkowanie leku Cytotec może wywołać poważne negatywne skutki dla zdrowia i samopoczucia pacjenta. Jednak przedawkowanie tego leku jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Więcej szczegółowych informacji z pewnością można znaleźć na ulotce Cytotec, gdzie znajdują się wszelkie zastrzeżenia oraz przeciwwskazania przed jego stosowaniem.

Jak lek Cytotec może wpłynąć na ciążę u kobiety?

Podobnie jak w przypadku silnie działających wyrobów medycznych lek Cytotec jest również niebezpieczny dla kobiet w ciąży w zbyt dużych dawkach. Może to spowodować daleko idące negatywne skutki dla zdrowia i życia zarówno kobiety jak i nienarodzonego dziecka. Do tego typu niepożądanych efektów zaliczają się:

 • przedwczesne urodzenie dziecka;

 • zatrzymanie łożyska,

 • pęknięcie macicy;

 • nieprawidłowości związane ze skurczami macicy;

 • zator płynem owodniowym;

 • nieprawidłowości w skurczach macicy;

 • śmierć płodu.

Ze względu na swój specyficzny skład oraz silne działanie kobiety w ciąży mierzące się z problemami zdrowotnymi, na które działa lek Cytotec powinny niezwłocznie być w stałym kontakcie ze swoim lekarzem prowadzącym. Warto przy tym dodać, iż ze względu na swoje silne działanie lek Cytotec jest często utożsamiany z substancją używaną podczas dokonywania aborcji. By jednak uniknąć niepotrzebnych komplikacji zdrowotnych zarówno dla siebie jak i dal swojego nienarodzonego dziecka konieczne jest zażywanie tej substancji jedynie w dawkach przepisanych przez lekarza. Dodatkowo należy zdawać sobie sprawę, że kobiety w ciąży nie powinny zażywać tego leku szczególnie w okresie laktacji oraz zaraz po urodzeniu dziecka. Metabolity obecne w tym leku mogą przenikać do pokarmu kobiecego, który następnie może dostać się do organizmu niemowlęcia.

 Ostrzeżenia przed stosowaniem leku Cytotec

Lek Cytotec oprócz działań niepożądanych, które wywołuje podczas zbyt dużej dawki przyjmowanej w krótkich odstępach czasu również może przynosić mniej zagrażające zdrowiu i życiu efekty. Zgodnie z najnowszymi wynikami badań leku Cytotec nie należy podawać pacjentom cierpiącym na różnego rodzaju choroby układu nerwowego oraz krwionośnego. Mowa tutaj przede wszystkim o:

 • chorobie niedokrwiennej serca;

 • chorobie wieńcowej;

 • chorobach naczyń mózgowych;

 • nadciśnieniu tętniczym;

 • u kobiet cierpiącym na menopauzę.

Przy wyżej wymienionych chorobach lek Cytotec może spowodować spadki lub wzrosty, które niekontrolowane mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Dodatkowo dla pacjentów przebywających w szpitalach lek Cytotec powinien być podawany jedynie w dawkach zalecanych przez lekarzy i możliwie w jak najbardziej ograniczonych ilościach. Kobiety w ciąży również muszą pamiętać o tym, by stosować ten lek zgodnie z zaleceniami lekarza i jedynie w sytuacji, gdy dana kobieta wie, że stosuje skuteczne metody antykoncepcji.

Cytotec czy Arthrotec - co lepsze?

Na podstawie wyżej przedstawionych informacji można śmiało stwierdzić, że lek Cytotec jest relatywnie bezpieczny jeżeli jego dawkowanie jest przepisane przez lekarza i ściśle przestrzegane przez pacjenta. Istnieje jednak lek o podobnym składzie i tej samej substancji czynnej jednak posiadający inne wskazania co do leczenia wybranych schorzeń. Mowa tutaj o leku Arthrotec, który jest również bezpieczny jeżeli chodzi o skład ale tylko w momencie jeśli jest zażywany w optymalnych dawkach.

Sam lek Arthrotec jest również niesteroidową substancją przeciwzapalną oraz przeciwbólową. Stosuje się go wyłącznie przy leczeniu stanu zapalnego by móc zniwelować gorączkę, ból, obrzęki oraz zaczerwienienia. Arthrotec stosuje się w leczeniu:

 • reumatoidalnych zapaleń stawów;

 • zapaleń stawów kręgosłupa;

 • chorób zwyrodnieniowych stawów.

Dzięki temu pacjent zażywający ten lek przy problemach ze stawami lub kręgosłupem nie odczuwa uporczywego bólu ani innych dolegliwości. Dzięki temu lek ten jest stosunkowo bezpieczny jednak istnieją przeciwwskazania co do stosowania tego leku w zbyt dużych dawkach. Zaliczają się do nich m.in:

 • krwawienie z przewodu pokarmowego;

 • obecność wrzodów na żołądku;

 • schorzenia i choroby nerek;

 • schorzenia i choroby wątroby;

 • problemy układu krążeniowego.

Pod względem poziomu bezpieczeństwa oba leki mają podobne działanie oraz skuteczność, jednak istnieją przeciwwskazania przed ich stosowaniem. Dlatego też stwierdzenie czy, a jeśli tak to który, z wymienionych leków będzie bardziej opłacalny zależy wyłącznie od historii chorób przebytych przez pacjenta oraz lekarza prowadzącego. Odnośnie leku Arthrotec warto dodać również, że zażywanie go przez kobiety w ciąży również powinno być ustalane indywidualnie z lekarzem. Z reguły jednak zażywanie leku Arthrotec jest całkowicie zabronione zarówno dla kobiet w ciąży jak i kobiet karmiącym piersią.

Podobnie jak lek Cytotec lek Arthrotec również powinien być przyjmowany zgodnie z zaleceniami lekarza jednak nie można samodzielnie ustalać sobie przyjmowania dziennej dawki. Tak jak w przypadku Cytotec tak i tutaj przyjmowanie podwójnej lub większej dawki w ciągu dnia może mieć efekt odwrotny od zamierzonego i wywoływać jeszcze większe problemy zdrowotne.

Cytotec - czy warto go zażywać?

Odnośnie zażywania leku Cytotec lub Arthrotec są to jak najbardziej bezpieczne leki dla zdrowia i życia pacjenta pod warunkiem przyjmowania ich w ustalonych wspólnie z lekarzem prowadzącym dawkach. Należy jednak pamiętać o kilku wyjątkach, w których stosowanie obu tych leków może spowodować więcej szkody niż pożytku. Oprócz osób, które cierpią na wybrane choroby równie istotną kwestią jest zażywanie ich przez kobiety w ciąży. Jeżeli kobieta nie ma zamiaru przerywać ciąży czy też dokonać aborcji nie powinna przyjmować żadnego z tych leków ze względu na zdrowie oraz bezpieczeństwo jej jak i dziecka.

Same leki oraz substancje czynne w nich zawarte pomagają z drugiej strony na różne schorzenia sprawiające ból, dyskomfort lub utrudniające codzienne funkcjonowanie. Mowa tutaj przede wszystkim o działaniu osłonowym na układ pokarmowy (w przypadku Cytotec) lub działaniu wspierającym szybszy powrót do zdrowia przy problemach reumatologicznych np. schorzeń stawów. Pod tym względem oba te leki są jak najbardziej bezpieczne jednak warto mieć na uwadze fakt jakiego typu niepożądane działania mogą wywoływać.

Podsumowując można śmiało stwierdzić, że zarówno lek Cytotec jak i lek Arthrotec są bezpieczne dla zdrowia i życia osób dorosłych pod warunkiem ich przyjmowania w ustalonych dawkach. Nie należy zapominać o tym by nie zażywać samemu leku w dowolnie ustalonych dawkach, gdyż w przeciwnym razie może to poskutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Co ciekawe warto wiedzieć, iż oba te leki w przypadku kobiet w ciąży mogą być stosowane jako leki poronne, dzięki którym w stosunkowo bezpieczny sposób można usunąć ciążę.

By dowiedzieć się więcej na ten temat lub kupić jeden z wymienionych leków w odpowiedniej cenie warto udać się na Tabletki poronne sklep. Na stronie można znaleźć podstawowe informacje co do możliwości kupna leków zarówno w formie hurtowej jak i detalicznej oraz ustalić indywidualne warunki cenowe jak i wysyłki. Jest to znaczące ułatwienie zwłaszcza dla osób, które chcą szybko otrzymać taki lek na własny użytek lub do dalszego obrotu.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA