Zamknij
REKLAMA

Kredyty dla rolników. W jakim banku można znaleźć pożyczki preferencyjne?

11:25, 18.09.2020 | materiały partnera
Skomentuj

Czym jest preferencyjny kredyt inwestycyjny?

Polscy gospodarze zostali w ostatnich latach zmuszeni do zmierzenia się z silną, zachodnią konkurencją. Muszą więc pozyskiwać środki na inwestycje, które przyniosą im dochód dopiero za jakiś czas. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa co roku uruchamia środki na kredyty rolnicze. Nie udziela jednak pożyczek samodzielnie. Zamiast tego rolnik może wziąć kredyt w banku współpracującym z ARiMR i uzyskać wyjątkowo niskie oprocentowanie.

Jakie inwestycje w gospodarstwie rolnym można finansować środkami z kredytu inwestycyjnego?

Warunkiem uzyskania kredytu inwestycyjnego z dopłatami do oprocentowania jest przedstawienie w banku planu inwestycji. Jeśli bank uzna, że rokuje ona szanse na powodzenie i pomaga w realizacji jednego z celów wskazanych przez ARiMR, kredyt zostanie przyznany.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wspiera rolników, którzy chcą poprawić ogólną efektywność i trwałość swojego gospodarstwa rolnego lub je unowocześnić. Premiuje również działania proekologiczne, mające na celu poprawę dobrostanu zwierząt, warunków higienicznych lub stanu środowiska naturalnego. Ponadto pomaga gospodarzom, którzy dzięki środkom z kredytu chcą wypełnić zobowiązania rolne, klimatyczne i środowiskowe. Innym typem inwestycji wspieranej poprzez kredyty z dopłatami jest zakup gruntów stanowiących użytki rolne.

W jakiej sytuacji można starać się o klęskowy kredyt obrotowy?

Klęskowy kredyt obrotowy z dopłatą do oprocentowania również jest kredytem preferencyjnym. Działa więc na bardzo podobnych zasadach, jak kredyty inwestycyjne. W tym przypadku podstawą do uzyskania pożyczki jest jednak protokół oszacowania szkód. Agencja wspomaga tak gospodarstwa, które ucierpiały w wyniku suszy, gradu, deszczu nawalnego, surowej zimy, przymrozków, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia ziemi lub lawiny.

Na co można przeznaczyć obrotowy kredyt rolniczy?

Klęskowym kredytem obrotowym można sfinansować przywrócenie funkcji użytkowych budynków oraz maszyn i urządzeń rolniczych, które zostały uszkodzone w wyniku klęski żywiołowej. Można tak również opłacić zakup nowych urządzeń i maszyn lub postawienie nowych budynków, jeśli poprzednie uległy zniszczeniu. Kredyt dla rolników tego typu można również przeznaczyć na zakup środków rzeczowych do produkcji rolnej.

Które banki oferują kredyty dla rolnika we współpracy z ARiMR?

Kredyty z częściową spłatą oprocentowania można otrzymać w takich instytucjach finansowych, jak:

  • SGB Bank S.A. oraz zrzeszone w nim banki spółdzielcze,
  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone w nim banki spółdzielcze,
  • BGŻ BNP Paribas S.A.,
  • Bank PEKAO S.A.,
  • Santander Bank Polska S.A.,
  • Krakowski Bank Spółdzielczy,
  • Bank Ochrony Środowiska S.A.
(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA