Zamknij

Uprawnienia budowlane - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

13:23, 03.08.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:23, 03.08.2020

Oosba, która zdobywa uprawnienia budowlane zyskuje możliwość pełnienia samodzielnych funkcji, takich jak kierownik budowy czy projektant. Obecnie, aby je uzyskać należy zdać specjalny egzamin, który sprawdza wiedzę kandydata na temat przepisów związanych z branżą budowniczą. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować.

1. Czym są uprawnienia budowlane?

2. Jakie są rodzaje uprawnień budowlanych?

3. Czy warto starać się o uprawnienia budowlane?

4. Kto może uzyskać uprawnienia budowlane?

5. Na czym polega egzamin na uprawnienia budowlane?

6. Jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane?

7. Kurs na uprawnienia budowlane

8. Program do nauki na uprawnienia budowlane - gdzie go znaleźć?

 

Czym są uprawnienia budowlane?

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, uprawnienia budowlane to dokument, który uprawniający do pełnienia samodzielnych funkcji na rozmaitych stanowiskach, takich jak kierownik budowy, projektant czy inspektor nadzoru. Uprawnienia budowlane pozwalają na czynne działanie w danym obszarze budownictwa. Wśród najbardziej popularnych specjalności znajdziemy konstrukcyjno-budowlaną, architektoniczną, sanitarną, elektryczną, drogową i mostową.

 

Jakie są rodzaje uprawnień budowlanych?

W Prawie Budowlanym z 1994 określono aż 11 specjalności, które określają przepisy dotyczące uprawnień budowlanych. Są to:

  • uprawnienia architektoniczne,
  • uprawnienia konstrukcyjno-budowlane,
  • uprawnienia mostowe,
  • uprawnienia drogowe,
  • uprawnienia kolejowe (sterowanie ruchem kolejowym),
  • uprawnienia kolejowe (obiekty inżynierskie),
  • uprawnienia hydrotechniczne,
  • uprawnienia wyburzeniowe,
  • uprawnienia telekomunikacyjne,
  • uprawnienia sanitarne,
  • uprawnienia elektryczne.

 

Czy warto starać się o uprawnienia budowlane?

Dzięki uprawnieniom budowlanym specjalista może samodzielnie pełnić funkcje kierownika budowy, projektanta czy inspektora nadzoru. Z tego względu wspomniane uprawnienia pozwalają na dużą autonomie w codziennej pracy i gwarantują rozwój zawodowy. Dzięki nim można zdobywać kolejne szczeble kariery i cieszyć się większymi zarobkami, w porównaniu do tych, które osiągają prawcownicy bez takich uprawnień. 

 

Kto może uzyskać uprawnienia budowlane?

O uprawnienia budowlane starać mogą się osoby z wykształceniem wyższym, uprzednio odbytą praktyką zawodową oraz pozytywnym wynikiem z egzaminu pisemnego i ustnego. Stawiane przed kandydatami wymagania są dość surowe, co sprawia, że osoby posiadające uprawnienia budowlane cieszą się dyżym prestiżem. 

 

Na czym polega egzamin na uprawnienia budowlane?

Jak już wspomnieliśmy, egzamin składa się z dwóch części - pisemnej i ustnej. W części pisemnej kandydaci podchodzą do testu, w którym tylko jedna z podanych odpowiedzi jest poprawna. Pytania odnoszą się do zagadnień związanych z daną branżą budownictwa i obejmują zakres przepisów prawnych wymienionych np. w Prawie budowlanym. 

Egzamin ustny zdawany jest przed komisją egzaminacyjną. W tej części sprawdza się wiedzę merytoryczną i praktyczną. Ilość zadawanych pytań w obu częściach uzależniona jest od uprawnień, o jakie stara się kandydat.

 

Jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane?

W Polsce egzamin na uprawnienia budowlane przeprowadzany jest dwa razy do roku - w sesji wiosennej (w maju) i w sesji jesiennej (w listopadzie). Organizuje go Polska Izba Inżynierów Budownictwa. Jak już wcześniej opisaliśmy, jego celem jest weryfikacja wiedzy osób, które w przyszłości mogą pełnić kierownicze funkcje w branżach technicznych i budowniczych. Wymagania i przebieg egzaminu określa Prawo budowlane i Rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

 

Kurs na uprawnienia budowlane

Jako że testy na uprawnienia budowlane nie należą do łatwych kandydaci szukają pomocy w rozmaitych kursach. Istnieją ośrodki szkoleniowe, które oferują pomoc osobom pragnącym przygotować się do tego egzaminu. Innym znanym i sprawdzonym sposobem na przygotowanie się do testów i opracowanie takich zagadnień jak pytania na uprawnienia budowlane jest program do nauki na uprawnienia budowlane. 

Tego typu programy posiadają bazę pytań z liczbą nawet 5ciu tysięcy zagadnień! Niektóre z nich cechuje ogromna powtarzalność pytań na egzaminie - nawet 95% Program cechują trzy podstawowe tryby pracy - nauka, egzamin oraz statystyki. W ostatnim trybie uczący się ma możliwość zapoznania się z podsumowaniem swojej wiedzy, a także może prześledzić swoje dotychczasowe postępy. 

Co więcej, taki samodzielny kurs komputerowy podzielony jest na poszczególne specjalności. A w trakcie trwania licencji, użytkownik może korzystać z dowolnej liczby aktualizacji oprogramowania.To, co ważne to również fakt, że taki program dostępny jest już nie tylko w wersji na komputer, ale też w wersji on-line czy na urządzenia mobilne. 

 

Program do nauki na uprawnienia budowlane - gdzie go znaleźć?

Wystarczy wpisać w sieci interesujące nas hasło, aby otrzymać oferty kursów do nauki na uprawnienia budowlane. Należy jednak pamiętać, aby wybrany kurs posiadał wszystkie niezbędne funkcje i był w pełni kompatybilny z aktualną bazą pytań i z zaleceniami Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

 

Więcej informacji dot. uprawnie budowlanych uzyskasz od:

Uprawnienia Budowlane Invest Construction 

ul. Spółdzielcza 2

19-200 Grajewo

Email: [email protected]

Tel.: 515870249

WWW: 

http://uprawnienia-budowlane.com/

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%