Zamknij
REKLAMA

Drewniane płoty osłonowe w modnym ogrodzie? Podpowiadamy!

08:41, 21.07.2020 | materiały partnera

Prace wokół domu trwają w najlepsze, przygotowania do sezonu przypadają wszak na kwiecień i maj, kiedy to zwykle sadzi się rośliny i odświeża lub kupuje drewniany asortyment ogrodowy. Wielu posiadaczy domów jednorodzinnych i ogródków działkowych czeka nowa inwestycja, czyli płoty drewniane. Ogrodzenia, chociaż wydają się proste i łatwe w wyborze, bardzo mocno oddziałują na wystrój ogrodu. Jak właściwie je dobrać do modnej stylizacji?

 

Płoty drewniane ogrodowe – nie tylko ogrodzenie, ale integralna część kompozycji!

Pamiętacie jak wiele czasu zajęło wam dobranie koloru farby na ściany w salonie, kafelek w łazience lub tapety w korytarzu? No właśnie – to elementy dekoracyjne. Takimi samymi przegrodami dla waszego ogrodu są płoty drewniane. Nadają całej stylizacji wokół domu pewnej harmonii i taktu. Co mamy zatem do wyboru? W zestawieniu pomógł nam specjalista w dziedzinie drewnianego ogrodzenia, który wskazał na panele ogrodowe oraz płot ażurowy drewniany. Analizujemy zatem płoty i panele osłonowe od ProduktyOgrodowe.pl.

Płoty osłonowe panelowe – jakie zalety aranżacyjne?

To zwarte, solidne i wysokie ogrodzenie. Zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i intymności, ale w większych ogrodach ma też swoją wadę. Parkan drewniany tego typu może przytłaczać i tworzyć efekt nieco klaustrofobiczny. Drewniane płoty osłonowe tego typu najlepiej prezentują się, gdy są wykonane z modrzewiu – kolor, oraz wyjątkowe właściwości mechaniczne sprawiają, że to zakup prawie zawsze trafiony. Płot z modrzewiu świetnie prezentuje się w nowoczesnych ogrodach, dobrze kontrastuje z intensywną, dziką zielenią oraz trawami ozdobnymi. Dobrze wpisuje się w nowoczesne stylizacje, np. ogrody minimalistyczne, gdzie ważnym elementem jest symetria.

Płoty ogrodowe ażurowe – ozdobna alternatywa dla wysokiego ogrodzenia?

Płot ażurowy drewniany to ciekawa przeciwwaga, na którą zwrócił nam uwagę konsultant z ProduktyOgrodowe.pl. Są zdecydowanie „lżejsze” w swojej stylistyce, chociaż nie ustępują funkcjonalnie temu, co oferują osłony ogrodowe drewniane. Kompozycje ogrodzenia ażurowego mogą by bardzo różne. Z reguły wykorzystuje się niewielki fragment kratki ogrodowej, np. w górnej części przęsła, jako łuk ozdobny lub okienko. Płoty ogrodowe nie są wówczas tak monotonne i w pewnym stopniu otwierają się na świat zewnętrzny. W bardziej odważnych aranżacjach niektóre panele osłonowe ogrodowe są wymienione na przęsła, które w całości stanowią kratownicę. Zmniejsza to co prawda poczucie intymności, ale ogród zyskuje na stylistyce.

Modne płoty ogrodowe w stylu amerykańskim?

Zwiększa się zainteresowanie niskimi ogrodzeniami. Wynika to prawdopodobnie z tego, że nowe osiedla domów czerpią w dużej mierze ze stylistyki amerykańskiej, gdzie pomiędzy sąsiadami oraz ulicą działkę oddziela niewielki, symboliczny płot myśliwski. To nie typowy płot osłonowy, ale raczej ogrodzenie dekoracyjne o wysokości do ok. 1,5 m. Zbudowane jest z szeroko rozstawionych, ozdobnych sztachet, czasami wzorowanych stylistycznie na ogrody rustykalne i wiejskie. W Polsce najczęściej wykorzystywano tego typu parkan drewniany w ogródkach działkowych, ale w wielu nowoczesnych osiedlach domów powoli także korzysta się z tego trendu, np. przy zabudowie bliźniaczej i parterowej.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA