Zamknij

Umiejętności wymagane w pracy, których nie uczą w szkołach

14:36, 01.06.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:36, 01.06.2020

Wiedza merytoryczna, jaką nabywamy na różnych szczeblach edukacji, rzadko kiedy wykorzystywana jest w pracy zawodowej. Edukacja, wykształcenie i dyplom oczywiście są ważne, jednak pracodawcy bardzo często doceniają kilka cech, których nie uczą w szkołach.

Ważne umiejętności i cechy przydatne w pracy, które trzeba wypracować samemu.

1. Kreatywność. Statystyki pokazują, że co trzecia oferta pracy wyszczególnia tę cechę, jako pożądaną. Na portalu Pracuj.pl wśród wielu ofert pracy biznesowych można znaleźć wyszczególnioną kreatywność i zdolność samodzielnego podejmowania decyzji. Dzięki kreatywności potrafimy być pomysłowi, mamy nieszablonowe myślenie i potrafimy rozwiązywać różnego rodzaju losowe problemy. W szkołach zazwyczaj zapamiętujemy materiał, zamiast go rozumieć. Także warto samemu ćwiczyć tę cenną umiejętność.
2. Zdolność szybkiego uczenia się. Opanowanie konkretnej ilości materiału jest częścią niemal każdego zawodu. Praca zazwyczaj wiąże się z odbyciem odpowiednich kursów i szkoleń, na których musimy zapamiętać wszelkie potrzebne informacje. W tym celu pomogą nam różnego rodzaju techniki pamięciowe oparte o system skojarzeń. W szkołach nikt nie uczy tych technik, dlatego powinniśmy przeczytać stosowną literaturę opisującą, jak w szybki i przyjemny sposób zapamiętać obszerny materiał z dowolnej dziedziny.
3. Praktyka działania. Oferty Pracy bardzo często zawierają informacje o wymaganym doświadczeniu. Dzieje się tak dlatego, że umiejętność wykonywania zadań wymaga praktyki działania, a nie tylko wiedzy merytorycznej. Możemy przeczytać, jak powinna wyglądać opieka nad dzieckiem, czy osobą starszą lub chorą, jednak dopóki nie spędzimy, chociaż kilku godzin z osobą wymagającą opieki nie nabierzemy wymaganych umiejętności. Technika trzymania małego dziecka, czy podnoszenia osoby starszej, to umiejętności, które można wykorzystać tylko, jeśli zostały wyćwiczone w praktyce.
4. Przedsiębiorczość. Na wielu stanowiskach pracy ważna jest przedsiębiorczość, umiejętność zarządzania czasem, budżetem i ludźmi. Nikt w szkołach nie uczy tych umiejętności, a są one bardzo ważne przy wykonywaniu pracy.

Warto pracować nad sobą każdego dnia i nabywać nie tylko wiedzę, ale też praktykę w dziedzinach, które nas interesują. Dyplom i wiedza są ważne, jednak nie da się wykonywać pracy bez praktycznych umiejętności. Już na etapie edukacji szkolnej możemy poczynić kroki, które ułatwią nam zdobycie pracy w przyszłości. Wystarczy uczyć się zarządzania własnym czasem, budżetem, technik pamięciowych, rozwijać swoje zdolności przywódcze, kreatywność.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%