Zamknij

Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne - co będzie lepszym rozwiązaniem?

07:15, 12.05.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 07:15, 12.05.2020

Pozyskiwanie energii na własny użytek ze źródeł odnawialnych takich jak energia słoneczna staje się coraz bardziej powszechne. Dużą popularnością cieszą się zarówno panele fotowoltaiczne jak i kolektory słoneczne. Jednak w pewnych sytuacjach tylko jedno z tych dwóch urządzeń będzie w pełni opłacalne. Warto zatem wiedzieć czy i kiedy kolektory słoneczne lub też panele fotowoltaiczne sprawdzą się najlepiej.

Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne - sposób produkcji energii

Przede wszystkim należy wiedzieć, że zarówno panele fotowoltaiczne jak i kolektory słoneczne wykorzystują energię światła do produkcji energii. Jednak różni je od siebie budowa, sposób wytwarzania energii oraz cechy charakterystyczna wraz z miejscami gdzie najlepiej się one sprawdzą. Zgodnie z definicja panele fotowoltaiczne stanowią płyty krzemowe zbudowane z ogniw fotowoltaicznych, które wraz z pozostałymi elementami tworzą instalację fotowoltaiczną. Zasada działania paneli fotowoltaicznych polega na poruszeniu elektronów znajdujących się na panelu fotowoltaicznym, dzięki czemu powstaje napięcie i w konsekwencji powstaje prąd stały. Za pomocą inwertera prąd stały może zostać zamieniony w prąd zmienny, który może być używany jako energia elektryczna.

Z kolei kolektory słoneczne wykorzystują energię Słońca do przekształcenia jej w energię cieplną. Zasadę działania można opisać w czterech prostych krokach:

  1. Poprzez nagrzewanie umieszczonego w kolektorze absorbera pochłaniane jest promieniowanie słoneczne i zamieniane w ciepło;
  2. Tak powstałe ciepło sprawia, iż czynnik grzewczy (może nim być woda lub płyn, który posiada właściwości odporne na zamarzanie) zwiększa swoją temperaturę. Ten przepływa z kolei przez kolektor, który z kolei zaczyna wytwarzać energię cieplną:
  3. Następuje przepływ ogrzanego płynu przez zasobnik;
  4. Zasobnik oddaje pozyskane ciepło wodzie użytkowej, która się w nim znajduje a następnie ochłodzony zostaje przetransportowany z powrotem do kolektora i cały cykl się powtarza;

Warto wiedzieć, iż w ten sposób wytworzona energia również może posłużyć jako energia elektryczna. Jednak jej eksploatacja, koszty wyprodukowania oraz zwiększone zużycie mogą okazać się mniej opłacalne niż użycie tak wytworzonej energii do ogrzewania.

Które z rozwiązań będzie bardziej opłacalne?

Pomimo olbrzymich korzyści płynących z zastosowania czy to paneli fotowoltaicznych czy też kolektorów słonecznych nie zawsze jedno bądź drugie z nich się sprawdzi. Pierwsze rozwiązanie jakim są panele fotowoltaiczne sprawdzą się na pewno w gospodarstwach domowych np. domach jednorodzinnych czy też na niewielkich farmach. Spowodowane jest to tym, iż panele fotowoltaiczne są efektywne i mogą być instalowane w głównej mierze na niewielkich powierzchniach np. dachach bądź na niewielkiej powierzchni gruntu. Dodatkowo panele fotowoltaiczne wykonane mogą być wyłącznie z krzemu, przez co ich realna cena jest dosyć wysoka. Warto jednak wiedzieć, iż na panele fotowoltaiczne można uzyskać dotację oraz dopłaty m.in. z funduszy unijnych, dzięki czemu realny koszt zakupu znacząco spada.

Z kolei kolektory słoneczne lepiej sprawdzą się na większych powierzchniach tzw. "farmach słonecznych". Powodem tego jest fakt, iż energia cieplna jest dużo tańsza w wytworzeniu niż energia elektryczna. Co więcej kolektory słoneczne mają nieco mniejszą zdolność do magazynowania wytworzonej energii cieplnej niż panele fotowoltaiczne. Przez to energia cieplna, która jest wytwarzana w słoneczne dni musi być spożytkowana jak najszybciej by była efektywna. Zachęcającym czynnikiem do zakupu kolektorów słonecznych może być również ich cena. Przeważnie kolektory słoneczne wykonane są z materiałów tańszych o równie wysokiej wydajności np. stopów aluminium. Dodatkowo kolektory słoneczne w celu maksymalizacji wytwarzania energii cieplnej powinny być instalowane wyłącznie na dachach. Takie rozwiązanie sprawia, iż kolektory słoneczne mogą być używane zarówno w domach jednorodzinnych, przedsiębiorstwach jak i miejscach użyteczności publicznej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%