Zamknij

Jaki materiał na firany sprawdzi się najlepiej?

00:00, 10.12.2019 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Firanka powinna pasować do okna, dobrze komponować się wizualnie z aranżacją wnętrza, przy tym być ładna i praktyczna. Wbrew pozorom firanki nie są szyte z jednego tylko gatunku materiału. Zapraszamy na przegląd tkanin firanowych.

Materiał na firany – markizeta

Markizeta to bardzo popularna tkanina na firany. Bardzo często szyje się z niej firanki do kuchni. To gładka tkanina, przypominająca drobną siateczkę lub moskitierę. Wbrew nazwie sugerującej francuski szyk, markizeta jest bardzo prosta, nieskomplikowana. Jej dużą zaletą jest brak konieczności prasowania. Mimo iż jest delikatną tkaniną, bez obaw można ją prać w pralce. Z markizety szyte są często firany gotowe.

Materiał na firany – woal

Wbrew pozorom nie przypomina woalki w takiej postaci, w jakiej znamy ją z kapeluszy czy ślubnych welonów. Prawdziwy woal jest nieprzezroczysty i – co ciekawe – nie zatrzymuje światła słonecznego. Firanki z woalu (czasem mylone z zasłonami, których rolą jest zasłaniać i zaciemniać pomieszczenie) doskonale sprawdzają się na oknach wychodzących na ulicę i wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba odizolowania się od ciekawskich spojrzeń z zewnątrz. Wizualnie woal jest lejącą i ładnie układającą się tkaniną. Nadaje się dobrze do różnego rodzaju marszczeń, upinania i przewiązywania. Firany z woalu doskonale nadają się do sypialni i gabinetu.

Materiał na firany – żakard

Firanki żakardowe to pierwsze (chociaż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę) co przychodzi nam na myśl, gdy myślimy o firanach w ogóle. Bardzo dekoracyjna tkanina, utkana w dość skomplikowany sposób – dużo w niej pętelek, dziurek, skomplikowanych motywów, najczęściej kwiatowych, ale nie tylko. To firanki, które miały w domach nasze mamy i babcie. Współczesny żakard różni się nieco od tego sprzed pół wieku – jest dużo lepszej jakości, często ma zdolność do odbijania światła. Firany na przelotkach gotowe z żakardu doskonale sprawdzają się w salonach i na oknach balkonowych, a także w tych miejscach, które są słabo doświetlone, żakard bowiem bardzo dobrze przepuszcza światło.
Firan żakardowych nie trzeba prasować. Wystarczy rozwiesić je na oknie, gdy są jeszcze mokre, a rozprostują się pod wpływem własnego ciężaru.

Materiał na firany – tiul

Tiul to tkanina bardzo delikatna, lekka, dekoracyjna, ale i wymagająca. Łatwo się gniecie, nie lubi być dotykana, dlatego firanki tiulowe raczej nie nadają się do przesuwania. Za to świetnie sprawdzają się w roli okazałych dekoracji na okno. Są idealne do fantazyjnego upinania i podwiązywania. Bardzo ładnie wyglądają firany tiulowe marszczone. Tiul jest przezroczysty, to właśnie on przypomina to, co zazwyczaj bierzemy za woal.

Materiał na firany – makarony

Makarony to nie tyle materiał, co fason, ale ze względu na szczególny wygląd zasługują na osobne potraktowanie. Zwane są też zasłonami sznurkowymi i to chyba najlepiej oddaje ich charakter. Pojedyncze, cienkie, zwisające z góry na dół sznurki wbrew pozorom nie wyglądają banalnie i nijako. Urok takich firan polega na wykorzystaniu wielu sznurków w różnych kolorach, przez co ładnie układają się na oknie. Dla zwiększenia efektu dekoracji na sznurkach często umieszcza się matowe lub błyszczące koraliki. Firany na taśmie makarony są uniwersalne – można je powiesić w każdym wnętrzu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

OleńkaOleńka

0 0

Ja niestety mam takie firanki, że nawet powieszone wilgotne, nie do końca stają się proste :( Nie pamiętam, z jakiego są materiału, bo szyłam 2 lata temu i rodzaj materiału mi umknął z pamięci, Widać zagniecenia. W końcu zainwestowałam (namówiona przez koleżankę z pracy) w żelazko do prasowania w pionie Braun i po problemie. Szybko, bez wysiłku. 22:53, 20.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%