Zamknij

Jak można zdobyć uprawnienia na wózek widłowy?

00:00, 31.10.2019 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Operator wózka widłowego staje się coraz bardziej pożądanym zawodem, gdyż wysokiej klasy specjaliści sprawnie obsługują całą powierzchnię magazynową za kierownicą takiej maszyny.

Zatrudniani są w dużych firmach, na stałe umowy i dobrych warunkach. Wiele osób stara się uzyskać uprawnienia na wózek widłowy, ale czy wiedzą jak wyglądają testy?

W dzisiejszym artykule przybliżymy Wam jak one wyglądają..

Zmiana w egzaminach na wózek widłowy

Od stycznia w 2018 zmieniły się przepisy i testy na wózki widłowe przeprowadzane są przez państwowych egzaminatorów z Urzędu Dozoru Technicznego (UDT). Do 01.2018 szkolenia prowadzone były przez firmy zewnętrzne, co nie zawsze oznaczało najwyższą jakość.

Egzamin państwowy jest bardziej wymagający i trzeba przyswoić solidną dawkę wiedzy, żeby móc został operatorem wózka widłowego.

Najbardziej popularną kategorią zezwolenia jest „II WJO”, co pozwala na prowadzenie podstawowej kategorii wózków podnośnikowych.

Jak wygląda test na wózek widłowy?

Każdy egzamin składa się z dwóch części – praktycznej oraz z wiedzy. Przystąpienie do egzaminu wiąże się z opłatą 152,00 zł. Zazwyczaj trwa dwie godziny zegarowe i odbywa się w hali pracodawcy lub specjalnie wynajętym obiekcie. Wynik otrzymuje się natychmiast po zakończeniu egzaminu.

Egzaminatorzy UDT gruntownie zweryfikują Wasze umiejętności praktyczne oraz wiedzę o obsłudze wózka oraz jego prowadzeniu. Zanim przystąpicie do egzaminu należy solidnie się do niego przygotować.

Jak przygotować się do egzaminu?

Sprawdzony kurs na wózek widłowy to pierwszy i najważniejszy krok w drodze po zezwolenie na prowadzenie wózka. Wybierz dobry kurs, nie kieruj się wyłącznie niską ceną.

W trakcie szkolenia, czerp jak najwięcej z zajęć praktycznych i wykonuj manewry aż do skutku. Powtórzysz każdy z nich kilkanaście razy i doskonale się ich nauczysz.

Dodatkowo możesz skorzystać z filmików na YouTubie, gdzie wykonywane są takie manerwy. To doskonały sposób na skuteczną naukę.

Oprócz praktyki, będziesz musiał jeszcze podejść do egzaminu teoretycznego. Warto podeprzeć się już rozwiązanymi arkuszami. Możesz je znaleźć na stronie Odpowiedzi.com.pl, znacznie ułatwiają naukę.

Jakich pytań spodziewać się na egzaminie z wiedzy?

  • Jak sprawdzić poprawny stan techniczny wózka widłowego?
  • Jakie podstawowe zabezpieczenia ma wózek?
  • Jak manewry można wykonać wózkiem?

Przykładowe zadania na egzaminie praktycznym

  • W kilku ruchach wyjechać z zastawionego miejsca;
  • Podnieść i odstawić paletę na regał;
  • Zweryfikować poprawność działania wideł.

Powyższe pytania są przykładowe i może pojawić się ich znacznie więcej. Zacznij uczyć się możliwie jak najszybciej, gdyż trzeba przyswoić solidną dawkę wiedzy, która będzie niezbędna do pozytywnego zaliczenia egzaminu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

sioukssiouks

2 0

Niemało tu błędów jak na artykuł sponsorowany:
- odnośnie "Zazwyczaj trwa dwie godziny zegarowe" - część pisemna (test - pytania zamknięte) trwa 30 minut i jest tam 15 pytań, z zestawu dostępnego na stronie UDT (spora część, bo aż 5 pytań jest z diagramów obciążeń), potem przerwa w trakcie której komisja (2 osobowa) inspektorów z UDT sprawdza prace i jeśli ktoś zaliczył "teorię" - idzie zdawać test praktyczny - który trwa różnie, w zależności od liczby zdajacych.
- odnośnie "Każdy egzamin składa się z dwóch części – praktycznej oraz z wiedzy" oraz "Oprócz praktyki, będziesz musiał jeszcze podejść do egzaminu teoretycznego" - NAJPIERW trzeba zdać teorię, żeby podejść do egzaminu praktycznego.
- odnośnie przykładowych pytań - są obecnie pytania zamknięte (test wyboru) z 4-ma odpowiedziami, z których tylko jedna jest właściwa (ale może brzmieć że prawidłowe są wszystkie odpowiedzi), więc trzeba dokładnie i ze zrozumieniem czytać pytania.
- odnośnie "[...] kategorią zezwolenia jest „II WJO”, co pozwala na prowadzenie podstawowej kategorii wózków podnośnikowych" - błąd - to ŚRODKOWA kategoria - pozwala na prowadzenie większości wózków (bez specjalnych ze zmiennym wysięgiem i z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem) - podstawowa kategoria wózków - III WJO to wózki prowadzone - występujące najczęściej w marketach.

Co oznacza "Zweryfikować poprawność działania wideł" ??? Widły nie są urządzeniem - one nie działają, tylko co najwyżej służą - raczej powinno być "zweryfikować stan zużycia wide" (są dopuszczalne procentowo-wartościowe zużycia).

Podsumowując - ktoś kto pisał ten artykuł raczej nie ma wykształcenia technicznego (albo zdobył dyplom bez wiedzy) i słabe pojęcie o tym kursie i egzaminie...
14:05, 31.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%