Zamknij
REKLAMA

Kambodża – piękny kraj o trudnej historii.

00:00, 30.10.2019 | Artykuł partnera
Skomentuj

Kilka godzin lotu w komfortowych warunkach i człowiek ląduje w zupełnie innym świecie. To nie musi być sen! Zachęcamy do odwiedzenia Kambodży. Ten kraj o ciekawej i jakże tragicznej historii jest niezwykle przyjazny dla turystów. Ogrom zabytków, klimat, jedzenie, ludzie – to wszystko sprawia, że z roku na rok coraz więcej Polaków odwiedza to niewielkie państwo Azji Południowo-Wschodniej.

W zgodzie z naturą

W Kambodży panuje klimat zwrotnikowy monsunowy z dwiema porami roku: deszczową i suchą. Od maja do października trwa pora deszczowa. Wtedy dorzecze Mekongu (największej kambodżańskiej rzeki) często się rozlewa, tworząc nie tylko zagrożenie dla miejscowej ludności, ale i przepiękny krajobraz. Jedną z wielu atrakcji w Kambodży jest największe jezioro w Azji Południowo-Wschodniej, czyli Tonle Sap. Co ciekawe – powierzchnia i głębokość zmieniają się w zależności czy jest to pora sucha, czy deszczowa. Ot, takie cudo natury, którego nie można zaobserwować nigdzie indziej.  Również roślinność to jeden z głównych atutów tego państwa. Jeśli więc lubisz naturę, to nie wahaj się ani chwili i sprawdź na stronie biura podróży https://logostour.pl/kraje/kambodza, kiedy możesz tam wyjechać. Aż 40% powierzchni Kambodży stanowią lasy. I to nie byle jakie, bo znajdziesz tam drzewa kauczukowe, sandałowe, tekowe, sosnowe. Niestety ten kraj – podobnie jak i wiele innych – boryka się z masową wycinką drzew do celów przemysłowych. Odwiedzenie Kambodży w niedalekiej przyszłości może więc być ostatnią okazją do podziwiania pięknych i wciąż jeszcze dziewiczych terenów. Różnorodność świata zwierzęcego również może przyprawiać o ból głowy. W Kambodży można spotkać: słonie, tapiry, nosorożce, antylopy, lamparty, gibony, gekony i wiele innych. Występują tam również gatunki zagrożone wyginięciem. W przeciwieństwie do innych państw regionu – Kambodża jest krajem dość słabo zaludnionym. Dlatego też jest mekką dla osób lubiących przyrodę. Wycieczka do Królestwa Kambodży powinna więc być punktem obowiązkowym.

Tragiczna historia i piękna teraźniejszość

Kambodżańczycy wiele wieków musieli walczyć o swoje niepodległe państwo, a historia tego narodu jest niezwykle dramatyczna. Warto ją poznać i odwiedzić miejsca, które dotychczas znaliśmy tylko z książek. Od francuskiej kolonii, przez okupację japońską i rządy komunistów, krwawą partyzantkę Czerwonych Khamerów, po demokratyczną monarchię konstytucyjną. W ciągu kilkuset lat naród kambodżański przeżył wiele i wiele wycierpiał. I choć odwiedzając Kambodżę na każdym kroku właściwie widać przebytą historię, to Kambodżańczycy swoją przyjaznością, otwartością i gościnnością, pokazują, że nic ich nie złamało. Jako buddyści przedstawiają te wartości, które wielu z nas ceni i sprawiają, że każdy turysta czuje się w ich państwie dobrze. Obok starych zabytków, które były naocznymi świadkami krwawej historii, można obserwować nowoczesne budowle, które nie odbiegają od tych w Stanach Zjednoczonych, czy Europie. Odwiedzając Kambodżę, można zaobserwować w jak doskonałej proporcji przeszłość miesza się z teraźniejszością.

Zabytkowy zawrót głowy

Zastanawiając się nad wyjazdem do Kambodży, każdy zadaje sobie pytanie – jakie atrakcje turystyczne warto zwiedzić. A można zwiedzić bardzo wiele. Bogactwo zabytków, chociażby tylko w stolicy Phnom Penh przyprawia o zawrót głowy. Pałac Królewski, Srebrna Pagoda, Muzeum Ludobójstwa, Pola Śmierci, Bazar Centralny, Muzeum Narodowe to punkty obowiązkowe podczas wizyty w kambodżańskiej stolicy. Można tutaj podziwiać nie tylko wyjątkową architekturę, ale i odwiedzić miejsca ściśle związane z kambodżańską historią. Wizyta na Polach Śmierci pod Phnom Penh w każdym, nawet w najbardziej beztroskim turyście, zostaje na dłużej. Absolutnym punktem obowiązkowym podczas wakacji w Kambodży jest Świątynia Angkor Wat - bodaj najbardziej znany zabytek tego kraju, do którego rokrocznie ściągają tłumy turystów z całego świata. Któż z nas nie zna tej charakterystycznej budowli? Widzieliśmy ją w książkach, na pocztówkach, ale zobaczyć ją na własne oczy – to dopiero jest coś! Żaden folder, żadne zdjęcie, żaden film nie oddadzą w pełni ogromu, bogactwa i mistyki tego miejsca. Jest to największy kompleks sakralny na świecie. U szczytu swojej świetności zamieszkiwało go milion osób, a obecnie odwiedzają go miliony turystów. Doceniając zabytki i przyrodę Kambodży nie sposób wspomnieć o najbardziej znanym kurorcie, czyli Sihanoukville. Delikatny piasek, błękitne morze i widoki, które zapierają dech w piersi. Po trudach podróżowania nie ma nic lepszego niż relaks na plaży w takim otoczeniu. Tak, ten krajobraz zostaje w każdym turyście na długo.

Na zakończenie ciekawostka – otwarcie rynku turystycznego i możliwości zwiedzania nastąpiło stosunkowo niedawno, bo w 1986 roku. I od tego momentu rokrocznie Kambodżę odwiedzają miliony turystów (ok. 5 milionów w ostatnich latach), sprawiając, że ten niewielki kraj Azji Południowo-Wschodniej jest niezwykle popularny. Bez cienia wątpliwości - warto się tam wybrać!

(Artykuł partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone