Zamknij

Kalkulator leasingowy - wygodny dobór rozwiązania

12:49, 23.10.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:51, 23.10.2019
Skomentuj

Z leasingu zaczyna korzystać coraz więcej firm. Jest to bardzo korzystna forma finansowania sobie zakupu nowego samochodu, tym bardziej w przypadku nie wystarczającego budżetu. Bardzo często korzystają z takiego rozwiązania firmy, które chcą rozbudować swoją flotę samochodów.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • co to jest leasing?
  • co to jest kalkulator leasingowy?
  • jakie opcje należy wypełnić w kalkulatorze leasingowym?

Co to jest leasing?

Zanim przejdziemy do definicji kalkulatora leasingowego i opisu jak działa, należy wyjaśnić sobie pojęcie leasingu. A więc czym on jest? Jest to umowa cywilnoprawna pomiędzy leasingodawcą i leasingobiorcą. Można go porównywać do wynajmu długoterminowego lub zakupu na raty.

Do najczęściej wybieranych dóbr, które będą finansowane na podstawie leasingu zalicza się:

  • samochody
  • maszyny
  • nieruchomości
  • sprzęt biurowy
  • komputery

Można wziąć także inne rzeczy, które nie zostały tu wymienione, jednakże wszystko zależne jest od leasingodawcy. Jednak leasing to nie tylko zakup na raty samochodu, ale także drukarek do biura, komputerów, czy nawet nieruchomości. We wszystkich z tych przypadków musi wystąpić określona rola leasingodawcy. To właśnie on kupuje od developera, sklepu, czy salonu samochodowego, daną nieruchomość lub ruchomość i wydaje w użytkowanie leasingobiorcy, który spłaca miesięczne raty. Zanim ktokolwiek skorzysta z opcji leasingu, jak w przypadku kredytu hipotecznego czy też gotówkowego chciałby otrzymać przybliżone informacje na temat wysokości rat za daną rzecz w wybranym okresie leasingu. Ma to istotne znaczenie, ponieważ ułatwia znacząco podjęcie decyzji i oszacować ewentualne możliwości leasingu. Wyliczeń dokonuje się za pomocą kalkulatora leasingowego, wybierając odpowiednie opcje. Działa on analogicznie jak kalkulator kredytowy. Czym zatem jest kalkulator leasingowy?

Co to jest kalkulator leasingowy?

Kalkulator leasingowy to podstawowe narzędzie służące do obliczania rat leasingu. Jak w przypadku kalkulatora kredytu gotówkowego, tak i w nim do wybrania jest kilka opcji, które pozwalają uściślić koszty leasingu. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z takich narzędzi pokazuje tylko orientacyjne koszty, bowiem może się okazać, iż będą one rozbieżne z tym co oferuje dana firma. Dzieje się tak, ponieważ każda firma ma inne oprocentowanie oraz inne ceny samochodu, komputera czy innych urządzeń lub nieruchomości. Szczególnie w przypadku nieruchomości jak i aut należy zachować ostrożność i brać pod uwagę tak zwaną poprawkę na wykazane dane.

Ceny samochodów, a tym bardziej nieruchomości często się zmieniają. O ile w przypadku wybrania konkretnej z konkretną ceną koszty nie powinny się zbytnio różnić, to poszerzając krąg poszukiwań tylko i wyłącznie do kwoty czy metrażu może powodować rozbieżności cenowe, co w konsekwencji wpłynie także na finalne koszty i ich składnikowe. Kalkulator leasingowy to jednak narzędzie, z którego przedsiębiorcy bardzo chętnie korzystają. Mimo, często niedokładnych w stu procentach danych co jest normalne w przypadku wszystkich kalkulatorów kredytowych, można dokonać wyliczeń leasingu w biurowym zaciszu, bez konieczności wizyty w salonie czy u przedstawiciela. Ponadto można oszczędzić czas w przypadku zastanawiania się nad wybraniem oferty spośród kilku. Aby pojąć to jak działa kalkulator należy poznać jego najważniejsze parametry, które są konieczne do wyboru. Co zatem należy wybrać, aby kalkulator obliczył ratę leasingu oraz pozostałe jego koszty?

Jakie są parametry kalkulatora leasingowego?

Jak każdy inny kalkulator kredytowy tak i leasingowy wymaga wybrania kilku najważniejszych parametrów mających na celu jak najdokładniej wycenić koszty leasingu oraz jego raty. Do głównych opcji, które należy wypełnić należą: - wysokość wkładu własnego - okres obowiązywania leasingu - wybór marki i modelu samochodu lub innego dobra branego w leasing Wybranie wysokości wkładu własnego jest bardzo ważnym elementem, który jest brany pod uwagę jako pierwszy.. Polega to na określeniu ile procent wartości samochodu lub innych dóbr leasingobiorca wpłaci od razu, a ile procent będzie mieścić się w miesięcznych ratach. Najczęściej wybierane jest oprocentowanie w wysokości dziesięciu lub trzydziestu procent, aczkolwiek decydując się na wyższe można otrzymać korzystniejszą ofertę. Jednak nowy samochód można mieć już angażując przy tym minimalne środki finansowe firmy. Niekiedy może to mieć duże znaczenie dlatego najpierw najlepiej jest skorzystać z kalkulatora leasingu.

Kolejnym ważnym parametrem jest okres finansowania, czyli czas na jak długo będzie zaciągany leasing. Najczęściej stosowane modele to 24 miesiące, 36 miesięcy i 48 miesięcy. Niektóre marki posiadają jednak z góry założony okres leasingowania. Po zakończeniu umowy do wyboru leasingobiorcy jest kilka opcji. Opierając się na przykładzie samochodu, ponieważ to one najczęściej są brane w leasing, po okresie leasingowania do wyboru jest wymiana samochodu na nowy, zwrot samochodu lub też wykup samochodu. Oczywiście najchętniej wybierana opcja to wymiana na nowy, aczkolwiek warto zastanowić się nad pozostałymi.

Trzecim ważnym czynnikiem jest wybranie modelu samochodu i jego wyposażenia. Jeśli leasingobiorca jest zdecydowany na wybór konkretnego modelu auta w bardzo szybki i łatwy sposób, wybierając go z listy dostępnych, jest w stanie obliczyć koszty w zależności od jego wyposażenia. Czasami wystarczy je nieznacznie uszczuplić, żeby koszty znacząco się zmniejszyły. Można także podejrzeć czy istnieje możliwość wzięcia innego samochodu, z bogatszym wyposażeniem czy po prostu lepszej marki. Oczywiście koniec końców wszystko zależy od indywidualnych preferencji i możliwości finansowych.

Warto skontaktować się z przedstawicielem

Aby uzyskać jak najbardziej szczegółowe dane odnośnie konkretnego modelu samochodu warto skontaktować się z przedstawicielem firmy, ponieważ można uzyskać od niego więcej informacji i dokładniejsze wyliczenia. Niemniej jednak kalkulator leasingowy pomaga w zorientowaniu się i podjęciu decyzji co do leasingu. Należy także wziąć pod uwagę, że kalkulatory leasingowe nie mają opcji wyboru różnych planów, a przynajmniej nie wszystkie. Plany te to między innymi zniżki dla stałych klientów czy też rabaty dla nowych. Nie ujmując niczego kalkulatorowi, ostatecznie leasingobiorca powinien mimo wszystko udać się na rozmowę z doradcą czy przedstawicielem danej marki.

Artykuł powstał przy pomocy SGB Leasing.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%