Zamknij
REKLAMA

Najważniejsze obowiązki opiekunki osób starszych w Niemczech

08:38, 16.10.2019 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Osoby, które planują podjęcie pracy w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech, często nie wiedzą, na czym, poza zajmowanie się seniorem, będzie polegała ich praca. Zakres obowiązków w opiece osób starszych jest bowiem bardzo szeroki - obejmuje bowiem dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie seniora, zajmowanie się domem oraz aktywizację seniora. Jakim najważniejszym zadaniom musi sprostać każda opiekunka osób starszych w Niemczech?

Kto może starać się o pracę jako opiekunka osób starszych?

Wbrew pozorom, praca w opiece osób starszych nie jest łatwa. Nie każda osoba może także zostać opiekunką, gdyż do podjęcia pracy w tym zawodzie wymagane jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji oraz cech charakteru, którymi nie każdy człowiek dysponuje. Opiekunka osób starszych powinna posiadać przede wszystkim doświadczenie w opiece nad seniorem. Może być ono zdobyte zarówno podczas pracy zawodowej w kraju lub za granicą, jak i podczas zajmowania się starszą osobą z własnej rodziny.

Opiekunka osób starszych musi także w stopniu komunikatywnym władać językiem niemieckim. Znajomość języka swojego podopiecznego umożliwia bowiem komunikację oraz ułatwia zrozumienie oraz spełnienie potrzeb starszej osoby. Opiekunka seniora powinna być osobą wyrozumiałą, cierpliwą oraz empatyczną, co pozwoli jej lepiej zrozumieć wymagania jej podopiecznego oraz stworzyć mu ciepłą, rodzinną oraz pełną zrozumienia atmosferę. Bardzo ważna jest także odporność na stres oraz siła fizyczna, która pozwoli opiekunce na sprawne wykonywanie codziennych obowiązków, dbanie o higienę seniora oraz czystość i porządek w jego domu.

Podstawowe obowiązki opiekunki osób starszych w Niemczech

Obowiązki opiekunki seniorów możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwszą z nich są wszelkie czynności związane z opieką nad starszą osobą. W ich skład wchodzi pomaganie podopiecznemu w podstawowych czynnościach higienicznych, ubieranie oraz dbanie o jego dobre samopoczucie i zdrowie. Opiekunka osób starszych musi dbać również o to, aby jej podopieczny regularnie przyjmował przepisane mu przez lekarza leki, chodził na wizyty lekarskie, odbywał spacery oraz podejmował zaleconą aktywność fizyczną. Oprócz tego, jej obowiązkiem jest także dotrzymywanie seniorowi towarzystwa, wychodzenie z nim na spacery, zakupy, wizyty u rodziny i przyjaciół oraz wspólna rozmowa i spędzanie wolnego czasu.

Drugą kategorią obowiązków opiekunki osób starszych jest zajmowanie się domem. Do jej zadań należą takie podstawowe czynności, jak utrzymywanie czystości i porządku w mieszkaniu seniora, robienie zakupów, przygotowywanie posiłków zgodnie z potrzebami i stanem zdrowia podopiecznego, pranie i prasowanie. Bardzo często do obowiązków opiekunki należy także dbanie o domowy budżet, a więc zakup leków, opłacanie rachunków i innych potrzeb seniora. W takiej sytuacji bardzo istotne jest zapisywanie wszystkich poniesionych wydatków i późniejsze rozliczenie się z nich z rodziną lub prawnymi opiekunami seniora. Jak widać, opiekunka osób starszych ma wiele obowiązków. Jeśli jednak lubi i dobrze czuje się w swojej pracy, wykonywanie większości z nich jest przyjemne oraz daje wiele satysfakcji.

W przygotowywaniu artykułu pomogła ATERIMA MED – firma zatrudniająca opiekunki osób starszych do pracy w Niemczech.

(Artykuł sponsorowany )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone