Zamknij

Możesz mieć nietolerancję pokarmową? Zdiagnozuj swój problem!

08:03, 30.09.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:32, 30.09.2019
Skomentuj

Nietolerancje pokarmowe są częstymi przyczynami przewlekle występujących dolegliwości. Występujące wówczas problemy zdrowotne są do uniknięcia, jeżeli pozbędziemy się z diety pokarmów, które są dla nas niekorzystne. Co zatem zrobić, aby ustalić, które to pokarmy są przez nas nietolerowane?

Czy mogę mieć nietolerancję pokarmową?

Nietolerancje pokarmowe mogą dotyczyć niemal każdego. Większe ryzyko dotyczy jednak osób z osłabioną odpornością, przewlekłymi chorobami przewodu pokarmowego, w trakcie długotrwałej terapii (np. antybiotykoterapia, chemioterapia) czy po operacjach. W takich przypadkach często dochodzi do zaburzeń bariery jelitowej, przez co fragmenty białkowe pokarmów, bakterie i ich toksyny mogą przedostawać się do krwi. Właśnie te procesy mogą doprowadzić do rozwoju nietolerancji pokarmowych zależnych od przeciwciał IgG.

Tego rodzaju nietolerancje mają dość specyficzny przebieg. Czas rozwoju objawów po spożyciu nietolerowanych produktów trwa nawet powyżej 24 godzin. Nie następują więc od razu po zjedzeniu czegoś, co nam szkodzi, a długa przerwa uniemożliwia ustalenie bezpośredniej przyczyny dolegliwości.

Również dolegliwości nie zawsze od razu sugerują obecność nietolerancji pokarmów. Mogą to być owszem dość typowe dla takich zaburzeń bóle brzucha, obecność wzdęć, uczucie przelewania czy zmiana regularności wypróżnień. U części osób z nietolerancją jednak pojawiają się objawy dużo mniej charakterystyczne jak zespół przewlekłego zmęczenia, stałe problemy z koncentracją, zmiany nastroju, niewyjaśnione stany lękowe, zła jakość snu, migreny, a także bóle kostno-stawowe czy zmiany skórne.

Zdiagnozuj nietolerancję pokarmową

Podstawowym sposobem leczenia nietolerancji pokarmowej zależnej od przeciwciał IgG jest dieta eliminacyjna, która nie zawiera szkodliwych dla organizmu pokarmów. Aby ustalić, co właściwie można jeść, a czego nie, należy się odpowiednio zdiagnozować. W tym celu wykonuje się testy na nietolerancje pokarmowe.

W przypadku opisanego typu nietolerancji pokarmowej po spożyciu pokarmów, które nie są tolerowane przez organizm, wytwarzane są przeciwciała IgG. Ich stężenie wzrasta stopniowo od momentu spożycia, a najwyższy poziom jest po około dobie. Ponadto, dla każdego alergenu pokarmowego wytworzone immunoglobuliny są specyficzne. Na tej podstawie oparte są testy diagnozujące nietolerancje pokarmowe. Do badania pobierana jest próbka krwi żylnej, w której analizowane jest stężenie specyficznych przeciwciał IgG. Wynik testu wskazuje więc, które dokładnie alergeny pokarmowe są odpowiedzialne za objawy oraz jak silną nietolerancję powodują.

Wynik testu pozwala ustalić właściwą dla danej osoby dietę eliminacyjną, którą należy stosować do dwunastu miesięcy, po czym powinno dojść do wyciszenia stanu zapalnego i powrotu tolerancji - komentuje dietetyk platformy diagnostycznej Zdrowegeny.pl, mgr Katarzyna Startek. - Dieta, z której wyeliminowane są liczne produkty, może prowadzić do licznych niedoborów pokarmowych, dlatego zaleca się konsultacje jej z dietetykiem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%