Zamknij
REKLAMA

Ile kosztuje budowa domu w stanie surowym zamkniętym?

00:00, 03.09.2019 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Każdy inwestor przed budową domu zapoznaje się z kosztorysami budowy domu. W dzisiejszych czasach ceny materiałów szybko rosną. Dlatego kosztorys z roku ubiegłego może odbiegać od rzeczywistości. Szacuje się, że w porównaniu z rokiem 2017 koszt materiałów w roku 2018 wzrósł o około 8%. Określenie kosztów budowy domu w stanie surowym jest trudne i zależy od wielu czynników.

Stan surowy zamknięty budynku obejmuje fundamenty i  ściany, strop i schody w przypadku domów piętrowych, dach, okna oraz drzwi. Koszty budowy domu w stanie surowym zamkniętym zależą od użytych materiałów, technologii budowy oraz kosztów robocizny. Obecnie szacuje się, że około połowa domów jest budowana systemem gospodarczym. Najtańszy i najłatwiejszy w budowie jest dom parterowy o dwuspadowym dachu bez piwnicy. Budowa domu musi być dokładnie przemyślana. Przede wszystkim należy uwzględnić jakie pomieszczenia są nam potrzebne do osiągnięcia oczekiwanego komfortu. Każda dodatkowa powierzchnia to nie tylko większy  koszt budowy, ale i późniejsza droższa eksploatacja. Należy dobrze zaplanować czy będzie potrzebna piwnica, balkon czy antresola, które znacznie zwiększają koszt budowy domu.

Koszty budowy poszczególnych etapów budowy domu

Do założeń przyjęto, orientacyjne koszty domu o powierzchni około 100-120 m 2 . Pierwszym etapem budowy domu są fundamenty i ściany. Koszt fundamentów i  podłogi na gruncie wynosi około 35-45 tys. zł, z czego 30% to robocizna. Budowa ścian zewnętrznych to wydatek około 20 tys. złotych. Powierzchnia ścian działowych jest zazwyczaj o połowę mniejsza i wiąże się z wydatkiem około 10 tys. zł. W przypadku domu piętrowego należy uwzględnić koszt budowy stropu i schodów. Strop to wydatek 35-45 tys. zł. Z kolei koszt budowy schodów żelbetonowych wynosi 4-6 tys. zł. Kolejny etap to budowa dachu. Ceny są bardzo zróżnicowane i zależą od wielkości oraz kształtu. Zakładając, że jest to dach dwuspadowy o powierzchni 150 m2 koszt wykonania więźby, membrany, orynnowanie i pokrycie blachą to wydatek około 35-45 tys zł. Pokrycie dachu dachówką zwiększy koszt o kilkanaście tysięcy złotych. Aby mieć  zakończony stan surowy zamknięty należy jeszcze wyposażyć dom w okna i drzwi. Najtańsze są okna z PVC i przy niedużym domu ich koszt będzie wynosił około 20 tys. zł. Jeżeli zdecydujemy się na okna drewniane koszt może być nawet dwukrotnie wyższy. Ostatni wydatek to zakup i montaż drzwi zewnętrznych, czyli wydatek rzędu 4-7 tys. zł.

Stan surowy zamknięty nie uwzględnia zakupu działki, czy doprowadzenia prądu, wody oraz przyłączenia się do kanalizacji sanitarnej. W przypadku braku możliwości doprowadzenia kanalizacji sanitarnej do wyboru jest montaż szamba lub biologicznej oczyszczalni ścieków. Uwzględniając koszt i wygodę eksploatacji  korzystniejszym rozwiązaniem jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Roczny koszt użytkowania oczyszczalni dla 4 osób to wydatek 300-400 zł i wynika ze zużycia prądu oraz raz na rok wyboru osadu nadmiernego. Natomiast roczny koszt użytkowania szamba wynosi 2500-3500 zł. Pozwala to na zwrot inwestycji w budowę oczyszczalni po około 3-4 latach. Aby uniknąć załatwiana późniejszych formalności, warto już w projekcie domu uwzględnić przydomową oczyszczalnię jako rozwiązanie gospodarki ściekowej.

(Artykuł sponsorowany )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone