Zamknij
REKLAMA

Na urlopie wychowawczym i rodzicielskim możesz dorobić. Sprawdź jak.

11:02, 02.08.2019 | materiały partnera

Paniom pracującym na etacie, które właśnie urodziły dziecko, przysługuje urlop rodzicielski i wychowawczy. W tej sytuacji przerwa w pracy nie wiąże się z utratą źródła dochodu. Nieco inaczej wygląda to z punktu widzenia mamy związanej z pracodawcą umową-zleceniem. W tym przypadku przerwa w pracy oznacza zazwyczaj brak wynagrodzenia. Mamy w obu sytuacjach mogą jednak zarobić dodatkowe pieniądze, jeśli tylko znajdą na to chęć i czas przy małym dziecku.

Oblicz miesięczne wynagrodzenie

Kalkulator wynagrodzeń – z tym narzędziem warto się zaprzyjaźnić przy każdej pracy. Pomoże ono obliczyć zarobki odpowiednio do przepracowanych dni, godzin oraz z uwzględnieniem wszelkiego rodzaju urlopów, zwolnień lekarskich, składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zaliczek na podatek dochodowy. Do tego przyda się kalkulator brutto i netto.

Sprawdź warunki umowy

Umowa o pracę i umowa-zlecenie mogą zawierać klauzulę dotyczącą zakazu konkurencji. Oznacza to, że dane czynności można wykonywać wyłącznie na rzez określonego w kontrakcie pracodawcy lub zleceniodawcy. Nieprzestrzeganie tego zapisu może nieść za sobą przykre konsekwencje, np. zwolnienie z pracy lub karę finansową. Z takim zapisem należy unikać dodatkowych zajęć w branży, w jakiej funkcjonuje firma, z którą mama związała się umową.

Co robić, żeby dorobić?

Na urlopie wychowawczym lub rodzicielskim mama może dorobić pracując zdalnie. To np. redagowanie tekstów dla wydawnictw, tworzenie różnego rodzaju grafik lub prowadzenie wszelkiego rodzaju kampanii promocyjnych w mediach społecznościowych.

Propozycją dla mam, które nie radzą sobie z kreatywnym myśleniem, propozycją dorobienia przy opiece nad swoim maluszkiem jest… objęcie opieką innego dziecka.

Kolejnym pomysłem na zasilenie domowego budżetu jest udzielanie korepetycji lub opieka nad zwierzakiem, szycie, szydełkowanie, tworzenie biżuterii lub zajęcie się jakimkolwiek rękodziełem.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone