Zamknij

Kiedy i na jakich zasadach można skorzystać z urlopu okolicznościowego?

10:56, 02.08.2019 artykuł sponsorowany

Zatrudnienie na umowę o pracę niesie za sobą wiele przywilejów. Do nich należą płatne urlopy. O ile wypoczynkowe urlopy są kwestią znaną, o tyle okolicznościowe dla wielu osób pozostają nie do końca jasnym tematem. Na jaką okoliczność przysługuje taki urlop i jak długo on trwa?

Kiedy prosić szefa o urlop okolicznościowy?

Urlop okolicznościowy przysługuje osobom zatrudnionym na umowę o pracę. To jeden lub dwa dni, na które pracodawca zwalnia pracownika z obowiązku stawienia się w miejscu pracy i związanych z tym obowiązków.

Urlop okolicznościowy przysługuje m.in. z okazji istotnego wydarzenia życiowego: własnego ślubu, narodzin dziecka lub zgonu członka rodziny. To również dzień wolny potrzebny, by stawić się w sądzie, np. w charakterze świadka lub zrobić niezbędne badania pracownicze lub oddać honorowo krew.

Wymiar urlopu okolicznościowego

To, jak długi urlop okolicznościowy przysługuje pracownikowi, zależy od wydarzenia życiowego. Ślub dziecka lub zgon i pogrzeb rodzeństwa, teściów, dziadków lub osoby, nad którą sprawowało się opiekę, są podstawą do ubiegania się o jeden dzień urlopu okolicznościowego.

O nieco dłuższy, bo dwudniowy urlop okolicznościowy można prosić szefa, gdy pracownik bierze ślub, urodziło się mu dziecko lub zmarł współmałżonek, dziecko, rodzic, macocha lub ojczym.

Bez odmowy i z pełnym wynagrodzeniem

Szef nie może odmówić udzielenia pracownikowi urlopu okolicznościowego, jeśli ten złoży odpowiedni wniosek i przedstawi dokumenty potwierdzające okoliczność. Za dni wolne w ramach urlopu okolicznościowego pracownikowi przysługuje pełne wynagrodzenie. Jak będą wyglądały aktualne zarobki, można obliczyć sięgając po kalkulator wynagrodzeń. Od pensji odliczone zostaną składki odprowadzane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zaliczka na podatek dochodowy. Kalkulator brutto netto szybko i bezbłędnie obliczy, jaka część wynagrodzenia ostatecznie trafi do domowego budżetu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%